Poslední krok: tisk a vazba diplomové práce

Poslední krok: tisk a vazba diplomové práce

Jeden z posledních bojových úkolů, který před vámi stojí po napsání práce, je dostat svoji diplomku z počítače na papír. Abyste se vyhnuli nejčastějším problémům, které studenty při tisku a vazbě závěrečné práce potkávají, připravili jsme si pro vás pár rad a tipů, jak bez problémů doběhnout do cíle.

Vyplatí se psaní práce, přípravu, tisk a vazbu dobře si naplánovat a vyhnout se tak nejen frontám, ale i zbytečným výdajům. Není raritou, že se po formátování v editoru text z různých důvodů „rozsype“ a student se do pracné úpravy může pustit znovu od začátku. A drahocenný čas ubývá rychleji a rychleji... Čím víc se také blíží termín odevzdání prací, tím déle můžete na tisk a vazbu čekat. Následující rady ocení hlavně ti, kteří pracují podle starého známého osvědčeného schématu:

Zjistěte si formální náležitosti

Existuje mnoho barev a typů desek, které můžete pro vazbu své závěrečné práce využít. Nejčastěji se používají texturované desky v černé, tmavě modré nebo vínové barvě se zlatou či stříbrnou ražbou. Na některé další typy desek je možné nechat vytisknout i obrázek nebo logo. Zjistěte si na stránkách vaší fakulty, co na deskách musíte uvádět.

Vycházejte také z toho, kolik stran a příloh bude vaše práce mít. Každý typ vazby má jiné vlastnosti a dovoluje jiné zpracování. Do tradičních tuhých desek s ražbou se vejde maximálně 270 listů.

Objednejte si vazbu předem

Desky i tisk je obvykle možné si objednat také on-line, což vám ušetří drahocenný čas. Když už víte, co na vašich deskách určitě musí být vyražené, nechte si je jednoduše vyrobit předem. „Jakmile znáte, jaké údaje musejí být na deskách, v jakém formátu se píše název školy, fakulty i katedry, co a jak se píše hůlkovým písmem, co normálním písmem, jaký typ vazby je povolený nebo vyžadovaný, objednejte si výrobu desek předem. Mezitím v klidu dopisujte. Pak stačí na poslední chvíli přijít na jednu z poboček Copy General a tisk i vazbu vnitřních stran uděláme na počkání. Ušetříte tak za příplatky za přednostní vyhotovení desek a hlavně spoustu stresu,“ radí odborníci na tisk z Copy General. On-line objednávku najdete na stránkách www.cg.cz/online.

Kromě klasického tisku a vazby si můžete objednat i různé doplňky, jako například kapsu na CD nebo kapsu na posudky.

Správný formát zachrání čas i nervy

Pokud si donesete uložený dokument do copycentra na flešce, můžete být po otevření souboru nemile překvapeni. Textové editory se na jednotlivých zařízeních můžou lišit, takže vaše formátování může vypadat jinak. Abyste se vyhnuli „rozsypání“ textu a panice pár hodin před odevzdáním, vždycky si převeďte práci do PDF. „Jen tak máte jistotu, že se v souboru před tiskem nic nezmění a neposune: odstavce, odrážky, fonty, řádkování, tabulky. Jak vytvořit skutečně správný tiskový soubor PDF? Nejrozšířenější textové editory, například Libre Office Writer nebo MS Office Word, mají vestavěnou funkci pro uložení či export do formátu PDF. Stačí zvolit Soubor, Uložit jako (případně Exportovat) a v nabídce formátu zvolit formát PDF. Pokud je k dispozici ještě nějaké další nastavení parametrů vytvářeného PDF souboru, například pod tlačítkem Možnosti, hledejte možnost uložit ho jako formát PDF/A, PDF/A-1a,“ radí odborníci z Copy General.

Změny na poslední chvíli

Zjistili jste, že jste v práci udělali chybu, ale diplomku už máte svázanou? Nic není ztraceno, v prodejnách je možné již svázaný dokument rozvázat a vyměnit dodatečně některé listy. Text vyražený na deskách ale pochopitelně měnit nelze jinak než jen přidáním dalšího textu.

Pokud nemáte vše připravené předem a na svou práci velmi chvátáte, je možné si připlatit za přednostní vyhotovení.

– 60 % studentů si závěrečné práce tiskne ve specializovaných copycentrech

– Studenti copycentra oceňují před tiskem doma/ve škole kvůli:

profesionálnímu výsledku, kvalitě tisku a správné barevnosti (43 %)

rychlosti tisku i možnosti expresního vyhotovení (25 %)

– 58 % studentů trápí cena inkoustu při tisknutí doma

– 26 % studentů není spokojeno s kvalitou barev při tisku doma

– při přípravě tiskových dokumentů studenty nejvíc trápí:

„rozsypání“ textu (37 %)

formátování textu (32 %)

předtisková příprava souboru (22 %)

Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Copy General a Studenta Media, kterého se od prosince 2013 do ledna 2014 zúčastnilo přes 1500 studentů.

Text: Bára Ochozková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější