Bankovním poradcem na vlastní kůži
poweredbyexperts

Bankovním poradcem na vlastní kůži

Přemýšlíte, co dál po škole? Jste komunikativní, vaším zaměřením je obchod a nebojíte se kontaktu s klienty? Možná právě vám by vyhovovala kariéra bankovního poradce. Co pro to musíte udělat a co práce obnáší?

Pod pojmem bankovní poradce si můžete představit přesně toho člověka, kterého spatříte, když vejdete do banky. Nejčastěji se poradce buď baví s klientem, nebo sedí u počítače. Je to člověk, který se zaměřuje na poradenství týkající se bankovních produktů a postupů. Mimo jiné např. zhodnocuje žádosti klientů, vypracovává podklady, konzultuje s klienty a spolupracuje s bankovním ústavem. Tato práce je velmi různorodá.

„Zprvu je třeba říct, že hlavní prací bankovního poradce je starat se o klienty ze svého portfolia, aby byli spokojení a mohli se plně na svoji banku spolehnout. Bankovní poradce je vlastně nejčastější a nejvíce vnímaný kontakt s bankou, proto je třeba, aby se neustále vzdělával a dokázal reagovat na jakoukoliv situaci,“ říká Radek Řezáč, Relationship Manager z Komerční banky. „Musí být psycholog, obchodník, specialista na investice, úvěrář, pojišťovací agent. Prostě takový Ferda Mravenec.“

Jak se stát bankovním poradcem?

„Požadavky na ideálního kandidáta se liší dle segmentu klientů (občanský, movitý a podnikatelský segment), o který se bude bankovní poradce/kyně starat. I přesto se dá říci, že pozice bankovního poradce/kyně má několik stejných jmenovatelů, stěžejními předpoklady pro vykonávání pozice jsou: obchodní duch, zaměření na cíl, flexibilita, spolehlivost, odpovědnost, komunikativnost a týmová spolupráce,“ říká Kateřina Hanousková, HR Generalist pro Komerční banku.

Pozice bankovního poradce je většinou ideální post pro nastartování vaší kariéry. Je proto vhodný i pro čerstvé absolventy – nedostatek zkušeností tady nevadí. „Pozice bankovního poradce/kyně je startovací pozice v rámci Komerční banky a proto nedostatečné zkušenosti nejsou překážkou. Podstatné je, aby uchazeč o pozici byl obchodně zaměřen. Ani znalosti o produktech a jejich parametrech nejsou podmínkou pro přijetí, tyto znalosti jsme schopni předat skrze naše zkušené lektory v prostředí školících poboček,“ tvrdí Kateřina Hanousková.

Nováčci jsou totiž po přijetí zaškolení, netřeba se tedy obávat toho, že byste něco nezvládli. Znalost cizího jazyka je přitom výhodou, nikoliv však podmínkou. Záleží totiž, na jaké pracujete pobočce. Logicky ve větším městě se setkáte s větším množstvím cizinců než na vesnici. Pokud se rozhodnete, že se zúčastníte výběrového řízení, které většinou probíhá formou assessment centra (skupinová metoda výběru pozn. red.), i v něm dodržujte zásady jako při každé jiné metodě využívané v náborovém procesu. „Vše s mírou, nic nepřehánět! Být sám sebou! Být v klidu! Také je důležité, aby uchazeč přišel na výběrové řízení včas a vhodně oblečen. Dále doporučujeme uchazečům zjistit si dopředu informace o společnosti a vyjasnit si své požadavky,“ radí uchazečům Kateřina Hanousková.

Jak vypadá poradcův den?

„Většinou ráno hned po příchodu zapnete veškeré systémy a aplikace, které budete přes den potřebovat. Poté kontrolujete naplánované schůzky a úkoly, připravujete se na ně,“ popisuje svůj běžný den Radek Řezáč. Na schůzce pak kontroluje, jaké služby už klient využívá, co by pro něj bylo výhodné a kde pro něj lze najít přidanou hodnotu, jak z pozice produktové, tak finanční. Den poradce zkrátka probíhá na plánovaných, ale i neplánovaných schůzkách. „Klienti občas nechápou, proč by se měli objednávat. Ale i my se potřebujeme na schůzky připravit, abychom jim mohli co nejlépe poradit,“ pokračuje pan Řezáč. „Po zavírací době většinou bankovní poradci zpracovávají požadavky a starají se, aby klienti byli vždy spokojení,“ dodává.

Raketová kariéra? Tak to jste zde správně

Pokud se rozhodnete nakopnout svoji kariéru, v Komerční bance máte možnost opravdu rychlého kariérního růstu. „Když začnete pracovat u nás, máte možnost zaměřit se buď obchodním směrem, kde působíte v distribuční síti, nebo manažersky, kdy jdete cestou team leadera, ředitele pobočky a dále. Poté je zde i možnost pracovat na centrále,“ popisuje Radek Řezáč. Vlastnosti, které by měl uchazeč o práci v Komerční bance mít, jsou obchodní duch, zaměření na cíl, flexibilita, spolehlivost, odpovědnost, komunikativnost a týmová spolupráce. Pokud na vás popis sedí, zkuste se přihlásit. Můžete tím jedině získat.

KB pro studenty a absolventy

V České republice proběhl v letošním únoru vůbec poprvé průzkum společnosti Universum „TOP 100 ideal employer“. Společnosti se umisťují na žebříčku na základě preferencí studentů českých vysokých škol a univerzit. Komerční banka se umístila na dvanáctém místě nejlepších zaměstnavatelů u studentů ekonomie. Pokud máte zájem nastartovat svoji kariéru v Komerční bance, v sekci kariéra na stránkách www.kb.cz naleznete aktuální nabídku nabízených volných pozic. Nebo si vytvořte svůj profil na www.careers.societegenerale.com, na kterém můžete po nastavení požadavků sledovat pracovní nabídky celé skupiny KB.

Text: Michaela Bůnová

Foto: Fotolia.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější