INA Lanškroun: Firma, která rozhýbala celý svět
poweredbyexperts

INA Lanškroun: Firma, která rozhýbala celý svět

INA je stabilní nadnárodní společnost skupiny Schaeffler, zaměstnávající více než 65 000 zaměstnanců po celém světě. V současné době vyrobí tato firma více než 75 % všech součástek, které se v autech pohybují.

Skupina Schaeffler sídlí v německém Herzogenaurachu, kde má zároveň svůj hlavní závod. V něm se každoročně vyrobí více než 520 milionů dílů ze 45 tisíc tun oceli. V dalším německém závodě, umístěném ve Schweinfurtu, se každoročně zpracuje 80 tisíc tun oceli a je zde postavena jedna z největších válcovacích kováren na světě.

Schaeffler dominuje zejména zemím Afriky, Ameriky, Asie a Evropy. Díky svému kosmopolitnímu rozložení na trhu je firma v neustálém kontaktu se svými zákazníky. Mezi jednotlivými pobočkami a závody zároveň funguje pravidelná výměna zkušeností, což zaručuje vysokou kvalitu produktů, technologií a poradenství.

Foto: Studenta

V České republice má společnost dvě pobočky. Jednu v Praze a druhou v Lanškrouně. Výrobní sféra je doménou Lanškrouna, ve kterém se vyrábí kvalitní výrobky značky INA.

Lanškroun? Strategické místo

Firma INA Lanškroun působí na českém trhu téměř 16 let. Sídlí v areálu bývalé Tesly, která má bohatou tradici v oblasti nástrojařiny. Již od svého počátku se INA zabývá výrobou ložisek a dílů pro automobilový průmysl. Ta dnes tvoří více než 50 % toho, co se v INA Lanškroun vyrobí. Různé produkty od této firmy odebírá například BMW nebo General Motors.

Umístění firmy do Lanškrouna má své opodstatnění. Německá společnost Schaeffler koupila zdejší podnik kvůli zkušeným odborníkům, kteří zde pracují již po čtyři generace. Právě tyto odborníky označuje firma za svou nejdůležitější ingredienci.

Za doby komunistů byly v tehdejším Československu pouze dvě nástrojárny, které se mohly dostat ke kvalitním strojům, jež byly embargované. Tyto nástrojárny se nacházely v Rožnově a Lanškrouně. Tehdejší Tesla pro tyto nástrojárny nakupovala stroje s přesností setin milimetru. To vše ale jen díky zastoupení ve Vídni. Dnes jsou stroje ještě přesnější a firma do nich investovala více než 800 milionů korun.

Foto: Studenta

INA je klíčová pro celý svět

S nadsázkou by se dalo říci, že díky INA Lanškroun se dnes hýbe celý svět. Z velmi přesných součástek, které firma v ČR vyrobí, se dále montují jehlová a kuličková ložiska pro ostatní závody skupiny INA Schaeffler po celém světě. V sériových výrobách pak díky nim vznikají například vahadla, převodovky, ventily a spojky. Mezi další součástky, které se zde vyrábí, patří například systém na polohování volantu nahoru a dolů.

Jedním z nejsložitějších produktů, které se zde vyrábí, je Termal Thermo-management modul. Zjednodušeně řečeno se jedná o třícestný ventil, jakousi vodní pumpu, který zvyšuje výkon a snižuje spotřebu a emise CO2. Díky němu auta splňují nepřísnější emisní normu. Firma při jeho výrobě používá speciální plast, který vydrží teplotu až 200 °C a nevadí mu tak provoz v letních ani zimních podmínkách. Součástí zařízení je také elektromotor, čipy a senzory. Vše se kompletně vyrábí v Lanškrouně.

Česká pobočka je rozdělena na nástrojárnu, vstřikovnu plastů a Wmm segment.

V nástrojárně naleznou uplatnění spíše soustružníci, brusiči a frézaři se zaměřením na CNC obrábění. I ti však musí být velmi přesní a kvalifikovaní, protože přesnost obrábění se pohybuje v rozmezí + - 0,001 mm.

Vstřikovna plastů se zabývá výrobou komponentů pro automobilový průmysl. Primárním úkolem je vstřikování klecí pro radiální a axiální ložiska, komponenty k montáži lineárních vedení a dalších výrobků. Zde se uchytí ideální nástrojaři, strojníci a technologové montáže či vstřikování plastů.

Foto: Studenta

Wmm je nový segment, který ve firmě funguje od roku 2011. Jedná se o výrobu pokrokových součástek a dílů, které zajišťují rychlejší ohřátí motoru a snížení spotřeby paliva. Tyto díly jsou velmi žádaným zbožím, protože nahrazují klasický termostat.

Práci zde najdou i vysokoškoláci

V současné době zaměstnává lanškrounská INA téměř 600 lidí. Plánuje však s výrazným rozšířením výroby, s čímž souvisí i následné přijmutí 960 zaměstnanců. Největší devízou společnosti je nabídka stálého zaměstnání, jelikož kvalifikovaní zaměstnanci zde mají své jistoty.

Firma nabízí i pracovní pozice vhodné pro vysokoškoláky. Nepožaduje ani předchozí praxi, stačí být absolventem. Mezi tyto pozice patří například „pracovník pro řízení projektů“ nebo „inženýr absolvent“. Firma navíc poptává kvalifikované a odborné pracovníky prakticky neustále.

Vzhledem k zaměření celého závodu by měl absolvent mít vzdělání technického směru, případně z oblasti strojírenství. Důležitá je i znalost němčiny, jelikož firma je německá. V tomto případě je němčina důležitější než angličtina, protože nově přijatí absolventi na odborné pozice absolvují dvouleté zaškolení v mateřské firmě právě v Německu. Zde se naučí vést projekty a projdou si oblastmi jako řízení jakosti a příprava práce.

Foto: Studenta

Kromě toho však INA disponuje i mnoha kvalitními motivačními programy. Mezi ně patří například sportovní a kulturní akce. Dalšími benefity jsou jazykové kurzy, kterých se zde zaměstnanec může účastnit, ale i 13. a 14. plat, který dnes již nebývá zvykem. Dále dostávají zaměstnanci každoročně odměnu za obrat firmy, což činí zhruba 10 000 Kč. Svým zaměstnancům ale firma nabízí i penzijní připojištění ve snaze postarat se tak o jejich důstojný život v důchodovém věku.

Odborníků je málo, proto si INA některé sama vychovává

Vzhledem k menší populárnosti strojařských oborů začala INA postrádat odborníky. Na trhu práce jich byl nedostatek, a tak se před 10 lety rozhodla, že si vlastní odborníky vyučí. Začala spolupracovat s učilištěm, kde každoročně podporuje budoucí nástrojaře. Učiliště získalo starší stroje za symbolickou korunu. Díky tomu se mají učni možnost naučit své řemeslo na kvalitních strojích, kterými tento podnik vždy disponoval.

Součástí je i finanční motivace. Žáci, kteří mají ve firmě praxi, dostávají i kapesné. Do výroby pak nastoupí každoročně zhruba čtyři žáci, čímž je nástrojárna stále stabilizovaná. Zbytek buď dále studuje, nebo se věnuje jiné profesi.

INA

  • Společnost Schaeffler navazuje na dlouhodobou tradici nástrojářské firmy Tesla Lanškroun. Mezi její hlavní činnosti patří výroba kombinovaných nástrojů, vstřikovacích forem a náhradních dílů pro výrobu ložisek.
  • K výrobě jsou využívány nejnovější technologie, jako jsou kvalitní stroje s přesností 0,001 mm a moderní vstřikovací lisy. Starší stroje firma za symbolickou korunu prodala učňovskému středisku.
  • Skupina Schaeffler Group, která zahrnuje značky INA, LuK a FAG, vyvíjí a vyrábí přesné produkty určené pro všechno, co se pohybuje – ať už ve strojích, zařízeních a automobilech, nebo v letecké a kosmonautické technice.

Text: Veronika Doskočilová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější