Analytik: Kryptoměny mají obrovský potenciál

Analytik: Kryptoměny mají obrovský potenciál

Hlavním analytikem brokerské společnosti X-Trade Brokers je Jaroslav Brychta od srpna roku 2009. Do firmy ale nastoupil ještě během studií ekonomie na Slezské univerzitě v Opavě. Spíše než škola mu ale k jeho profesi pomohlo samostudium, zvídavost a zájem o obchodování na finančních trzích. Do toho se pustil ještě jako student.

Od roku 2009 jste hlavním analytikem XTB, ve společnosti ale pracujete už od studentských let. Jak jste se k této práci dostal?

Během svých studií na Slezské univerzitě v Opavě jsem vyhledával brigády. Každoročně jsem o prázdninách vyrážel za prací do Velké Británie, ale ke konci studia už se mi tam nechtělo. Protože mě vždycky zajímaly finanční trhy, zkusil jsem své CV poslat do společnosti XTB, která v květnu roku 2007 v Česku začínala působit. Zeptal jsem se, jestli nehledají někoho, kdo by jim pomáhal s analýzami, a oni odpověděli, že ano. Následně jsem tam na částečný úvazek pracoval a po skončení studií jsem se pak přesunul do Prahy.

Jaké znalosti jste pro tuto práci potřeboval? Byla nutná praktická zkušenost s obchodováním?

Pokud budu mluvit za sebe, tak praktická zkušenost byla velmi pozitivní. Je potřeba vědět, čím si klienti procházejí, co je zajímá a co sledují. To, že je praxe důležitá, platí všude. V našem oboru ji ale lze získat o něco snadněji, protože každý ji může nabýt sám. Stačí si do počítače stáhnout platformu, skrze kterou investujete peníze a dostanete se tak do světa obchodování bez nutnosti být na někom závislý.

Může nás na to nějak připravit i škola?

Velký význam bych samotné škole nepřikládal. Určitě se tam naučíte užitečné věci a je potřeba rozumět ekonomii. Samostudium a zvídavost jsou ale důležitější a člověka také musí zajímat trading.

Měli jste ve škole vůbec obchodování na finančních trzích nebo alespoň nějaký předmět, který by se mu vzdáleně blížil?

Vzdáleně ano, ale realita je dnes už úplně jinde. Je to podobné jako třeba s tím, jak se dnes učí marketing. To, co se dovíte ve škole, je už poněkud zastaralé. Marketing se s internetem a sociálními sítěmi hodně vyvíjí a ten, kdo chce dělat rozumnou internetovou reklamu, musí umět pracovat s nástroji Googlu, o kterých se ve škole mnoho nedovíte.

Je možné si nějak vyzkoušet obchodování bez rizika finančních ztrát?

Dnes je spousta brokerů, včetně nás, kteří to umožňují. Stačí si stáhnout platformu do počítače a zadarmo si obchodování vyzkoušet. Peníze jsou virtuální, takže nehrozí, že o ně přijdete. Samozřejmě si můžeme menší obnos na svůj obchodní účet vložit a obchodovat s reálnými penězi, což je nakonec vždy lepší škola, protože do obchodování vstupují i vaše emoce.

Ve vaší práci potřebujete udržovat výborný přehled o politickém dění. Co to obnáší?

Pro mne je výhodou, že tak úplně nemusím sledovat české politické dění, které mě nikdy příliš nezajímalo. Důležitější je globálnější pohled.

Jak se k vám ty zprávy dostávají? Dostáváte například nějaký monitoring světového tisku?

Je nás poměrně málo, proto si informace obstaráváme prakticky sami. Každý si sám vybere zdroje, které pak využívá. Musím říci, že pro mne je naprosto nejzásadnějším zdrojem informací Twitter. Je to úžasné médium, na kterém sledujete lidi, kteří vás zajímají a oni vám pak informaci sami nosí. Samozřejmě využívám i další kanály, jako jsou blogy a zpravodajská média, a taky bloomberg terminal, který je skvělým nástrojem pro analýzu téměř jakýchkoli dat.

Je potřeba selektovat důležité informace a předat je dále klientům. To obvykle děláme formou psaného komentáře nebo videa a jednou do týdne také širšího webináře.

Důležitou složkou naší práce je i kontakt s médii. Spolupracujeme s televizí a rozhlasem, odpovídáme na spousty otázek od novinářů, které nám chodí přes e-mail.

Když jste mluvil o tom Twitteru, můžete zmínit nějakou známější osobnost, kterou tam sledujete?

Je jich celkem hodně, asi tak 110 a řada z nich tam vystupuje třeba pod pseudonymem.

Je mezi nimi třeba Warren Buffett?

Ne. Nevím ani, jestli má nějaký účet, a pokud ano, tak to bude nejspíš fake. Sleduji několik novinářů, například Josepha Wiesenthala z Bloombergu nebo Barryho Rithotze, zajímavé ekonomy, jako Edwarda Harrisona, nebo Karla Whelana, politiky, analytiky, investory a další. Je jich hodně.

Na většinu lidí si ale podle jména ani nevzpomenu nebo neznám jejich jména. Mají třeba zajímavé názory, ale nechtějí úplně odhalit svou identitu.

Investujete také soukromě? A můžete říci do čeho?

Ano, investuji. Nejsem typ člověka, který by se orientoval vyloženě na krátkodobé obchodování, a preferuji spíše dlouhodobější obchody. Kromě klasických investic do akcií společností, kde si myslím, že potenciál má například námořní přeprava nebo těžba uhlí v USA, jsem se našel v obchodování s opcemi a volatilitou. Spekuluji na to, že se trh po výraznějším období volatility opět uklidní, zkoriguje a já si z něj následně vezmu rizikovou prémii, která se na něm vyskytovala.

Přečetla jsem si o vás, že také doporučujete investovat do bitcoinu. Proč mu věříte?

Bitcoin mě fascinuje už dlouho. V kryptoměnách vidím velký potenciál, ale zároveň i velké riziko. Každý, kdo chce do bitcoinů investovat, proto musí počítat s tím, že během velmi krátké doby může přijít o velkou část své investice. Samotná technologie je dle mého názoru nadřazená současnému platebnímu styku. Díky bitcoinu dnes uděláte to, co před jeho vznikem nebylo možné – během několika vteřin pošlete určitou částku třeba na druhý konec zeměkoule, a to v podstatě zdarma. Jediné, co k tomu potřebujete, je přitom internet. Je tu velký prostor, aby nastoupili podnikatelé, kteří využijí tuto konkurenční výhodu.

Názorově vycházíte z rakouské ekonomické školy. Jak v této souvislosti hodnotíte některé kroky současné vládní koalice – například zvyšování minimální mzdy?

Myslím, že čím více regulací, tím hůře pro naši ekonomiku. Každé umělé navyšování cen, včetně ceny práce, je na škodu. Měli bychom to nechat na trhu.

Nechci zrušit stát a chápu potřebu do jisté míry regulovat trh, ale nic se nesmí přehánět. Na druhou stranu se domnívám, že v Česku to rozhodně nepřeháníme.

A váš názor na přijetí eura?

Jsem z principu proti němu. Koruna je podle mne lepší, a pokud stát už má nějakou měnovou politiku, měl by si ji ponechat. Na druhou stranu ale nejsem ani jeho fanatický odpůrce. Na rozdíl například od Řecka je naše ekonomika navázaná na Německo a jeho hospodářský cyklus, proto nám v případě jeho přijetí žádná tragédie nehrozí. Česká ekonomika je v podstatě takovým malým Německem, a tedy zemí, které může euro uškodit asi ze všech nejméně.

Jaký je váš názor na intervence ČNB vůči koruně, které v poslední době velmi hlasitě kritizuje například prezident?

Na začátek musím říci, že nejsem velký fanoušek centrálního bankovnictví jako takového. Za špatnou považuji už existenci ČNB. Její zrušení je ale nereálné. Co se intervence týče, podle mě dělá ČNB přesně to, co má v mandátu. Snaží se udržovat dvouprocentní inflace, a pokud se jí to nedaří, může dnes už jen oslabit korunu, nebo spustit kvantitativní uvolňování. ČNB se prostě jen rozhodla vydat se cestou intervencí.

Jaroslav Brychta, hlavní analytik XTB

S X-Trade Brokers spolupracoval již v době svých studií na vysoké škole a od roku 2009 zde vykonává pozici hlavního analytika. V XTB se věnuje především měnovému trhu a měnové politice. Ve svém soukromém investování se zaměřuje na akcie a krátkodobé opční strategie. Názorově vychází z tradice rakouské ekonomické školy.

Text: Pavla Čechová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější