studenti
poweredbyexperts

Jak na nový semestr s klidem v peněžence

Nový školní rok, nová šance poučit se z minulých chyb a začít znova a lépe. Ať už vás v následujících dvou semestrech čeká cokoli, připraveným štěstí přeje, tak myslete na věci trochu s předstihem. Pokukujete po brigádě? Máte novou lásku? Chystáte se vycestovat na Erasmus? Všechno tohle vyžaduje aspoň špetku plánování a začít můžete hned. Nevíte, jak na to? Nevadí, poradíme.

Všechno něco stojí, to už dnes nepřekvapí asi nikoho. Být finančně responsible ale nezní úplně sexy. A to je škoda, protože to vlastně ani není tak těžké. Začít musíte od základů, a pokud je dobře postavíte, budovat se na nich už pak dá cokoli.

Pro studenty zadarmo

O jakých základech mluvíme? No, třeba o pořádném běžném účtu. Schválně - víte, kolik za ten svůj platíte? Pokud je studentský a vaše odpověď je jiná než nic, je načase se poohlédnout po změně. Když ji stihnete do konce října, doporučujeme účet G2 od Komerční banky, protože vám banka jako sign-up bonus dá 350 korun a k tomu, máte-li průkaz ISIC, ještě dalších 350 - což mimochodem vydá na fajn večer ve dvou v kině na pořádném 3D trháku, a ještě včetně občerstvení. Kdo z vás to má, co?

A ani ten účet samotný není k zahození - jeho vedení je totiž úplně zdarma, zdarma máte i všechny výběry z bankomatů KB a jeden výběr v cizině každý měsíc. A pokud se někdy dostanete na nulu, nevadí, až do pěti tisíc korun totiž můžete požádat o možnost čerpat debet bez úroků. To znamená, že když poplatíte všechny nájmy, elektřiny a internety a spadnete do minusu, nemusí vás to zase tolik trápit. Když všechno včas vrátíte, nebudou vám účtovat ani korunu navíc. A to se rozhodně vyplatí, protože nikdy nevíte.

Komerčka pro studenty

Účet G2 pro studenty středních a vysokých škol - bezplatné vedení, bezplatné výběry z bankomatu KB, nadupané nové internetové bankovnictví, vlastní design karty a možnost zažádat o přečerpání účtu do 5000 Kč bez úroků a poplatků. + K tomu bonus 350 Kč při předložení platného průkazu ISIC vydaného v ČR a dalších 350 Kč při založení účtu do konce října 2018

Balíček Erasmus ušitý na míru zahraničním studijním pobytům - účet v korunách i eurech, výběry z českých bankomatů KB a jeden zahraniční výběr zdarma, jedna bezplatná přijatá zahraniční SEPA platba (a v Premium verzi i jedna odchozí a pojištění karty nebo kreditka k tomu - pokud kreditkou zaplatíte 1500 korun měsíčně, máte to zadarmo, jinak stojí Premium účet 29 korun měsíčně).

Buďte on-line, ale safe

Další položkou na seznamu toho, jak být finančně v pohodě, je mít přístup k penězům kdykoli a odkudkoli. Zní to jako poměrně běžná věc, ale když se na to při zjišťování toho, co váš účet všechno umí, nezaměříte, můžete být nepříjemně překvapení. Třeba zrovna na tom eurovíkendu v zahraničí, který bez přístupu k penězům docela zabolí.

peníze, prasátko
life
Nic není zdarma. Kolik stojí život vysokoškolského studenta?
23. 4. 2018
3 minuty o studentských financích

Komerčka naštěstí nabízí super přehledný a nově ještě hezčí internet banking, ke kterému se můžete přihlásit kdykoli a odkudkoli nejen z počítače a z mobilu, ale také z Apple Watch i z jiných smart hodinek s Androidem. O svém účtu tak máte přehled 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. A nemusíte se bát ani hackerů a jiných nebezpečenství, internetové bankovnictví od Komerčky totiž chrání speciální bezpečnostní systém Trusteer od IBM, i v neustálém pohybu tak můžete být super safe. Hacker nehacker.

Když se vám zachce ven…

Když už zmiňujeme ty dovolenky v zahraničí - co když se vám některá země zalíbí natolik, že tam budete chtít odcestovat alespoň na semestr? Co pak s penězi? Život v zahraničí přece není kdovíjak levný, a když zrovna na účtu není nic moc, může vás to jednoduše odradit. Zkušenost za humny je přitom k nezaplacení a bude vás mrzet, když nevyjedete. Jak nad tím vyzrát? Zkuste si ke svému G2 účtu přihodit balíček Erasmus.

Foto: Unsplash.com

Balíček nabízí Komerčka ve dvou verzích - jedna je zdarma a za druhou platíte 29 korun měsíčně. "V obou balíčcích je obsaženo vedení účtu v českých korunách a v eurech, bezkontaktní platební karta s designem vlastního výběru, výběry z bankomatů KB v Česku a jeden měsíčně v zahraničí zdarma a jedna příchozí zahraniční SEPA platba zdarma, třeba když vám přijde stipendium," vysvětluje Pavel Zúbek z Komerční banky. "Premium balíček k tomu navíc obsahuje i odchozí SEPA platbu do zahraničí, a pak buď pojištění platební karty Merlin, anebo kreditní kartu, která se hodí třeba, když si chcete půjčit auto."

A když kreditní kartou zaplatíte víc než 1500 korun měsíčně, je i Premium balíček zdarma, což je docela fajn. Dejte jen pozor - platí jen rok, pak se za všechno začnou účtovat standardní poplatky, tak balíček nezapomeňte zrušit, až se vrátíte.

V Komerčce se klidně zeptejte i na další možnosti, jak ušetřit, jsou na své mladé klienty hodně orientovaní a je dost dobře možné, že vám nabídnou super řešení, jak nejen ušetřit, ale i řádně naspořit tak, abyste byli finančně co nejvíc v klidu. Stačí jen zaskočit na pobočku - mají je snad na každém rohu.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější