finance, placení
poweredbyexperts

Mobilem, hodinkami nebo čipem v ruce. Jak se bude platit v budoucnu?

Přijdete, pípnete a frčíte pryč. Tak může vypadat váš nákup. Nemusíte s sebou tahat peněženku, nemusíte hledat mezi tisíci tu správnou kartu. Jediné, co vám stačí, je mobil. A v budoucnu třeba čip implantovaný v ruce. Anebo nebudete muset do obchodu vůbec chodit, protože bude kompletně virtuální. Technologický pokrok zkrátka na nikoho nečeká a ani oblast financí není výjimkou.

Donedávna jsme si zázrak bezkontaktních karet ani nedokázali představit a dnes nás už i ty otravují. Je to další věc, kterou musíme nosit, a další majetek, co můžeme ztratit. Ale nezoufejte, blýská se na lepší časy!

Technologie dneška

--> Karta jako doplněk
Už dnes si můžete kartu vytunit vlastním designem nebo obrázkem, což je fajn. Když už ji musíte nosit, tak ať aspoň nějak vypadá, co? Třeba s Komerční bankou si na kartu k účtu můžete hodit fotku, malůvku nebo třeba nějakého superhrdinu z limitované nabídky, prostě cokoli, co vás napadne. A vyrobí vám ji zadarmo.

--> Mobil místo peněženky
Jen počkejte, jaký pohled na vás hodí pokladní, až jí budete k platebnímu terminálu přikládat mobil. Přitom je to už dneska možné - svoji kartu si můžete jednoduše aktivovat pro mobilní platby a platit přiložením telefonu. Už se vám tak nestane, že když jste si zrovna nechali peněženku doma, nemáte ani na rohlík. Appka se nově jmenuje Google Pay a používat ji je super jednoduché.

Přes mobil si taky už dnes můžete běžně zkontrolovat stav účtu, poslat platbu atd., třeba Komerčka vás při tom ale i chrání - spolu s jejich on-line bankovnictvím si totiž do telefonu nainstalujete i bezpečnostní software od IBM, který vás ochrání před hacknutím a jiným zneužitím vašeho účtu. A pozor - máte-li Apple Watch, můžete svůj účet čekovat i z nich. Kdo to kdy viděl, co? Ještě jim chybí vodotrysk nebo nevíme co. :)

Studentský účet

Finanční zodpovědnost, o které v tomhle vydání zejména mluvíme, předně obnáší neplatit za věci, za které nemusíte. Mezi takové patří i běžný účet, za který např. pořád ještě mnoho Čechů platí, i když nemusí.

Komerčka nabízí svůj studentský účet do třiceti let zcela zdarma (resp. v ceně jsou výběry z bankomatů KB, příchozí a odchozí platby, designová karta a jeden výběr v zahraničí měsíčně). Po předložení ISIC karty navíc k založení účtu dostanete bonus 350 Kč. To jde, ne?

Zítřek a dál

--> Obchody bez pokladen
Prototypy fungují už dnes - vezměte si třeba nedávno otevřenou úplně první prodejnu Amazon Go, kde nakupujete do virtuálního košíku a při odchodu platíte přes appku v mobilu. A ani tam se nekončí. Vývojáři různých firem už například pracují na zcela virtuálních obchodech. To by znamenalo, že si nasadíte VR brýle, ve virtuálních regálech si vyberete (a v budoucnu i vyzkoušíte!), co potřebujete, zaplatíte on-line a nákup vám přivezou, aniž byste vykročili z domu. Docela pohodička, ne?

--> Platby čipem
Jestli vás otravuje nosit i mobil, v budoucnu budete velmi pravděpodobně moct v obchodech platit i čipy zanesenými pod kůži. První očipovaní lidé už jsou i v Česku - třeba ten historicky úplně první, Jan Hubík, o kterém jsme loni psali - a docela si svůj transhumanismus pochvalují. Jestli se z něj skutečně stane mainstream, na to si budeme muset ještě počkat.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější