ČEZ
poweredbyexperts

Kdo chrání jaderné elektrárny? Policie, armáda a třeba i vy

Jaderné elektrárny jsou pro každý stát strategicky důležité. Nejenže dodávají více než třetinu veškeré elektřiny v zemi, ale jejich ohrožení může být potenciálně velmi nebezpečné pro každého z nás. Jaká ochranná opatření platí v Temelíně a v Dukovanech, nám prozradil Julius Sabó, manažer útvaru fyzické ochrany jaderných elektráren Skupiny ČEZ.

Můžete prozradit, jak jsou naše jaderné elektrárny chráněny před napadením či zneužitím?

Jaderné elektrárny patří mezi zásadní strategické objekty státu, které jsou logicky nejpřísněji střežené. Součástí jejich ochrany je policie, armáda, bezpečnostní agentura, ale i celá řada fyzických bariér a bezpečnostních prvků. A v případě teroristické hrozby by se vše ještě citelně zpřísňovalo.

Existují i nějaká elektronická opatření?

Samozřejmě, vždy jde o kombinaci fyzické a elektronické ochrany, protože žádný druh hrozby nelze podcenit a ochrana jaderné elektrárny musí být maximálně propracovaná. Jejím smyslem je zabezpečit jaderný materiál a zabránit jeho krádeži nebo jakékoli radiologické sabotáži. Hovoříme-li o kyberochraně, tak v elektrárně jsou vždy dvě sítě, administrativní a technologická. Technologická síť je vnitřní uzavřený okruh, který nemá napojení na vnější prostředí. Servery jsou tu speciálně zabezpečené a přístup k nim má jen omezený okruh prověřených lidí. S vnějším prostředím je spojena síť administrativní, která je na perimetru zabezpečena účinnými nástroji IT ochrany.

Testujete tento systém nějak?

Různá testování, při kterých se prověřuje kybernetická i fyzická ochrana elektráren, probíhají v průběhu celého roku. Vedle toho pořádáme i různá součinnostní cvičení, jako je například tzv. Safeguard, během kterého policie, armáda a Skupina ČEZ prověřují ochranu jaderné elektrárny vůči teroristické hrozbě. Letos takové cvičení proběhlo v Temelíně, příští rok ho chystáme v Dukovanech.

Zajímá vás bezpečnost jaderných elektráren?

Skupina ČEZ hledá do svého týmu mladé talenty nejen z oblasti IT nebo elektrotechniky. Praxe mnohdy není třeba, jen ochota se učit a zájem o energetiku. Pokud vás práce v jaderné elektrárně láká, podívejte se, jaké uplatnění v ní můžete najít na:

-> kdejinde.cz

Kdo všechno se vlastně na ochraně elektrárny podílí?

Těch profesí je celá řada. Může jít o bývalé členy policejních zásahových jednotek, vojáky, policisty, členy záchranných týmů, ale třeba i o absolventy policejních a vojenských akademií nebo mladé IT speciality či elektroodborníky rekrutované z řad absolventů vysokých škol. Všichni musí samozřejmě prokázat trestní bezúhonnost, mít prověření Národního bezpečnostního úřadu pro styk s utajovanými informacemi a psychologické vyšetření.

Jak důležité jsou v tomto směru bezpečnostní prověrky?

Trendem provozu jaderných elektráren je posilování bezpečnosti a právě bezpečnostní prověrky jsou výraznou součástí těchto opatření. Naše společnost plánuje například do roku 2020 zřídit v obou elektrárnách tzv. životně důležité prostory (např. reaktorový sál, velíny či sklad jaderného paliva), kam se bez prověrky už prostě nedostanete. Dosud se nutnost mít prověrku vztahovala například jen v Temelíně na zhruba dvě stovky našich zaměstnanců - lidí, kteří řídí provoz nebo manipulují s palivem. Nově se to ale bude týkat až pětkrát většího počtu lidí různých profesí napříč elektrárnou, a to včetně dodavatelů. Celkem to budou asi tři tisíce lidí. Ačkoliv prověřování bude technicky, finančně i organizačně náročné, významně posílí bezpečnost elektrárny především proti útočníkům zevnitř.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější