LEGO - březen foto
poweredbyexperts

Kousek Dánska v Kladně: Kvalita, spolupráce a přátelské vztahy

Směs barevných kostiček, kde každý díl propojíte s jakýmkoli jiným. Hračka, ze které můžete vykouzlit cokoli, na co si vzpomenete, a kterou měl nebo má doma téměř každý. O čem je řeč? Nejspíš hádáte stavebnici LEGO a taky moc dobře víte, že máte pravdu.

Stavebnice, kostičky a modely téhle dánské firmy jsou na světě už desítky let a značka samotná se řadí k těm nejuznávanějším napříč trhem. Málokdo však ví, že na začátku příběhu stojí malá tesařská dílna v městečku Billund a muž plný odhodlání, energie a zaujetí pro svoji práci Ole Kirk Kristiansen.

Za více než 85 let od svého vzniku prošla společnost LEGO mnoha změnami - od dřevěných hraček k plastovým kostičkám, od malé firmy ke společnosti s celosvětovým dosahem. Některé věci ale zůstaly celou dobu stejné. Především vysoké zaměření na kvalitu, které se odráží v myšlence "Jen to nejlepší je dost dobré". A nejde jen o kvalitu produktu, přístup je přítomný i v obchodních vztazích nebo v péči o zaměstnance.

Tereza: Někdy na jiném kontinentu, jindy na stejném patře

V rámci mého oddělení se setkáváme s lidmi mnoha jazyků a kultur a v kontaktu jsme i s kolegy z našich tří dalších center sdílených služeb v Mexiku, Dánsku a Singapuru. Většinu věcí ale můžu probrat s lidmi přímo tady v Kladně, což je velká výhoda - často stačí ujít pár kroků do vedlejší kanceláře.

Mým LEGO týmem je už dva a půl roku mzdové oddělení. Začínala jsem tu jako Senior Advisor a postupně se propracovala až na současnou manažerskou pozici. Staráme se především o to, aby všichni zaměstnanci společnosti ve více než dvaceti zemích dostali včas a správně zaplaceno.

Když se řekne stavebnice LEGO, každý si představí spoustu kostek nejrůznějších barev. A přesně tak to vypadá i v našich kancelářích - nádoba s kostkami nechybí v žádné zasedačce. Líbí se mi naše firemní mise "Inspirovat a rozvíjet stavitele zítřka". Zábava, kreativita a představivost, díky které se děti rozvíjejí a učí. Myslím, že i díky těmhle hodnotám naše společnost přitahuje lidi, kteří jsou kreativní, inspirativní a chtějí se posouvat dál.

Z Kladna na druhou stranu světa

V Česku má tahle barevná firma poměrně velké zastoupení - v Jirnech u Prahy najdete distribuční centrum, v Praze na Žižkově zase sídlí obchodně-marketingová kancelář. Ta zastupuje značku na Českém a Slovenském trhu, ale zároveň je i centrálou pro regiony střední Evropy, Ruska, Afriky a Středního východu. Třetím místem na mapě je Kladno - to je jedním z pěti míst na světě, kde najdete LEGO továrnu a zároveň jedním ze čtyř světových sídel BSO, tedy Business Service Operations neboli centra sdílených služeb.

BSO je branou do LEGO světa a otevírá možnost k zahájení a budování kariéry nejen absolventům. Z jednoho místa pomáhá ostatním pobočkám po celém světě s každodenními úkony - ať už jde o HR, účetnictví, výplaty zaměstnancům, nebo třeba daně. Při tom všem komunikuje s kolegy nejrůznějších kultur a jazyků nejen v rámci kanceláře, ale taky na druhé straně světa. Angličtina a další cizí jazyky jsou tady proto víc než nutností.

Pokud zatím tak trochu tápete, kudy přesně by se vaše kariéra mohla v budoucnu ubírat, nezoufejte. I kvůli tomu může být kladenské BSO zajímavá startovací pozice. Společnost LEGO totiž dobře ví, že kariérní růst je pro zaměstnance důležitý, a proto tuhle příležitost ráda nabízí. Může se tedy lehce stát, že začnete s úvazkem na administrativní pozici a postupně se propracujete do obchodního oddělení, marketingového týmu nebo týmů plánování či kvality. K tomu si předejte libovolnou zemi, kde společnost působí, protože cestování se v téhle firmě dveře rozhodně nezavírají.

LEGO Group

Kladenské BSO společnosti LEGO je mezi centry tak trochu nováček - funguje od roku 2016, a mnoho procesů se tady proto stále ještě tvoří. Prostředí je díky tomu otevřené změnám a novým nápadům, roky zajetých postupů odůvodněných slovy "prostě to tak je" tady nehledejte. Pod jednou střechou tu spolupracuje asi 180 zaměstnanců z více než dvaceti zemí světa.

Chcete se přidat do týmu? Mrkněte na kariérní stránky.

Všichni pod jednou střechou

Místní BSO má proti klasickým centrům sdílených služeb jednu zajímavou výhodu a tou je absolutní kontakt s výrobním závodem. Zdejší tým je součástí samotné továrny, a má tak svět, kde se balí dětská radost, na dosah ruky. Ostatní zaměstnanci proto nejsou jen vzdálené položky na papíře, ale kolegové z masa a kostí, za kterými můžete zaskočit pro radu nebo zpětnou vazbu.

Myslí tu ale i na work-life balance, takže když je práce nad hlavu, je možné přizpůsobit pracovní dobu individuálním potřebám i naplánovat si práci z domova. K tomu si připočtěte klouzavou pracovní dobu, která se přizpůsobí vašim denním návykům nebo třeba každodenní dopravu firemním autobusem z Prahy i zpět.

Ann-Katie: Z LEGO kostek jsem naposled stavěla v zasedačce

Narodila jsem se v Dánsku, a i když žiji od malička v Praze, stejné kořeny s ikonickou kostičkou jednoduše nezapřeme. Společnost LEGO mi dala příležitost využít v České republice znalost dánštiny, což bylo přesně to, co jsem hledala.

Všechny pohovory vyšly a já jsem teď součástí týmu zodpovědného za vedení účetnictví pro dánskou mateřskou společnost a pobočky ve Skandinávii. Specializuji se na zaměstnanecké náklady, leasingy a transakce mezi dceřinými společnostmi.

Přestože pracuji primárně s čísly, většinou si každý nejdřív představí, že celý den sedím s kostkami v rukách. Musím ale říct, že úplně mimo nejsou - nedávno jsem si v zasedačce při mítingu z kostek opravdu stavěla. Hra totiž pomáhá aktivovat mozek nejen dětem, ale i dospělým. Ale to, co mě na mojí práci baví nejvíc, jsou právě ta čísla a komunikace s lidmi.

Jsem ráda, že firma klade velký důraz na bezpečnost svých produktů a vliv výroby na životní prostředí. Vloni byla například spuštěna výroba elementů z cukrové třtiny. LEGO Group zároveň organizuje mnoho akcí podporujících děti, na kterých je možné se podílet třeba jako dobrovolník. Je skvělé vidět na vlastní oči dětskou radost a uvědomit si, že moje práce má smysl a přesah až k těmhle úsměvům.

Kladenský kampus ale není jen o práci. Hned za dveřmi své nové potenciální kanceláře proto najdete multifunkční sportovní hřiště, fitness centrum, hřiště na plážový volejbal nebo tělocvičnu. A kdyby vás z celodenního mailování náhodou rozbolela záda, můžete vyrazit třeba na in-house masáž.

Společnost zároveň velmi dbá na dobré mezilidské vztahy. Místní kultura podporuje setkávání, dobrou náladu a sounáležitost a podle slov samotných zaměstnanců jí to jde víc než skvěle.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější