Máte už doma svůj softshellový poklad?
poweredbyexperts

Máte už doma svůj softshellový poklad?

Podzim je definitivně tu. Neznamená to ale, že byste měli zanechat veškeré své venkovní aktivity. Ba naopak, pokud máte tu správnou výbavu, tak vystavění větru, dešti, zimě nebo vlhkosti ani nepocítíte. Právě softshellová bunda je jedním z mála kousků oblečení, které našemu tělu poskytne ochranu i v proměnlivých klimatických podmínkách. Pokud si ale chcete vybrat opravdu tu správnou softshellku, nemůžete ji koupit pouze kvůli výhodné akční nabídce nebo podle jejího barevného provedení. Klíčové jsou totiž hodnoty dvou parametrů, kterým byste měli při výběru věnovat svou pozornost. 

Vodní sloupec a prodyšnost, to je, oč u výběru softshellové bundy běží především. Co si ale máte pod těmito funkčními parametry představit? Pokud chcete vědět, jak moc je daná bunda voděodolná, zjistěte si hodnotu jejího vodního sloupce. Čím je toto číslo vyšší, tím více vody softshellka vydrží, než začne prosakovat, a vám tak za deštivého počasí poskytne větší ochranu. Ruku v ruce s hodnotou vodního sloupce jde hodnota prodyšnosti. Díky ní se zase dozvíme, jak dobře dokáže bunda odvést naši tělesnou vlhkost na povrch. Nemyslete si ovšem, že uděláte nejlépe, když si vyberete bundu, která bude mít hodnoty obou parametrů co nejvyšší. Proč?

Zamyslete se nad tím, kvůli čemu si ji kupujete

Než si nějakou softshellku koupíte, tak si opravdu pořádně promyslete, kvůli čemu a do jaké lokality si ji pořizujete. Pokud v ní chcete například vyrážet na hory nebo túry nejčastěji po Evropě, bude pro vás nejvhodnější ta s hodnotami vodního sloupce 5 000 mm a prodyšností 5 000 g/m2/24hod. Kdybyste si totiž místo ní koupili tu s parametry 8 000-3 000 mm, tak byste sice nezmokli, ale byla by vám při aktivním pohybu zima, protože by vaše bunda nedokázala vzhledem k nízké hodnotě prodyšnosti dostatečně rychle odvést pot od těla.

Foto: Studenta

Bundu s parametry 10 000 mm a 10 000 g/m2/24 hod zase využijete v případě, že se chystáte lyžovat do Alp a vyšších pohoří. V těchto oblastech totiž budete vystavěni extrémním podmínkám, vysokým srážkám, vyšší vlhkosti a vzhledem ke zvýšené fyzické aktivitě se budete také více potit. Většina outdoroových bund LOAP má proto hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti v rozmezí 3 000-3 000 nebo 5 000-5 000, které jsou ideální do našich klimatických podmínek.

Na co si ještě dát při koupi pozor?

Pokud chcete mít opravdu bundu, se kterou zůstanete v suchu, nezapomeňte ještě na jeden důležitý parametr. Bez podlepených švů je vám totiž i ta nejvyšší hodnota vodního sloupce k ničemu, protože voda proteče v místech sešití. LOAP si tohle moc dobře uvědomuje, a proto prodává softshellky s lepenými švy – všude nebo na nejexponovanějších místech (např. ramenou). Nepromokavost svých bund navíc podporuje dvěma speciálními technologiemi – polyuretanovým zátěrem DryTech a funkční membránou Aqua Pro. Věřte, že tyhle vychytávky oceníte pokaždé, kdy se během vašich outdoorových aktivit dostanete do kontaktu s deštěm nebo se sněhem.

Nezapomínejte o svou softshellku správně pečovat

Když už si zakoupíte tu svou bundu ochranitelku, byla by škoda o ni rychle přijít. Pokud chcete, aby vám vydržela co nejdéle, naučte se o ni správně pečovat. Nebojte se ji například občas vyprat v pračce. Možná budete překvapeni, ale praní tohoto materiálu je dokonce žádoucí, protože jen tak odstraníte špínu a nečistoty z odvedeného potu, které ucpávají póry funkční membrány. Než ovšem softshellku do pračky vložíte, ujistěte se, že nemáte nic v kapsách, následně pozapínejte všechny zipy včetně těch na suchý zip, bundu obraťte na ruby a poté ji teprve vložte do pračky, ale samostatně. Na aviváž, změkčovadla vody, bělící prostředky a běžný prací prášek ovšem zapomeňte. Vaše bunda totiž potřebuje speciální prací prášek, který její funkční vlastnosti nepoškodí.

Foto: Studenta

Až se vám softshellka vypere, je vhodné ji ještě vymáchat, aby na ní opravdu nezbyl žádný prací prášek. Následně ji usušte na ramínku, pod které hlavně nezapomeňte dát dostatek ručníků. Většina výrobců totiž zakazuje ždímání včetně toho ručního a sušení v sušičce, takže by vám odkapávající voda mohla poničit podlahu.

A tím se dostáváme vůbec k té nejdůležitější radě, vždy si před praním důkladně pročtěte pokyny výrobce. Rozhodně ji ale neperte při každé drobné nečistotě, tu jednoduše odstraníte navlhčeným hadříkem. Po vyprání ještě můžete vaši bundu naimpregnovat, pokud máte pocit, že už přestává plnit svou funkci.

Doufáme, že vám tyto rady pomůžou vybrat si správnou softshellovou bundu, která vás nejen během nadcházející zimy udrží v teple a suchu.

Pohodlné funkční oblečení i outdoorové vybavení najdete v oficiálním e-shopu české značky LOAP n www.loap.cz.

Text: Kristýna Dolejšová

Foto: Loap

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější