Oční vada neznamená konec sportování
poweredbyexperts

Oční vada neznamená konec sportování

Každý sportovec vám potvrdí, že nosit brýle může být při sportu hodně nepříjemné a někdy i nebezpečné. Řešením, jak se zbavit brýlí nebo kontaktních čoček, může být laserová operace. Moderní lasery jsou velmi přesné a bezpečné, bezbolestně odstraní až 10 dioptrií a většinu rekreačních sportů je možné dělat už pár dní po operaci.

Nevýhodou nošení brýlí při sportu je, že při prudkých pohybech brýle ztratí optimální polohu a sportovec pak špatně vidí. Typicky se to děje například při jízdě na kole v terénu. Obrýlení lyžaři zase důvěrně znají mlžení brýlí. Pokud sportovci používají při lyžování ochranné lyžařské brýle a v nich mají ještě brýle dioptrické, optiky se opravdu často zamlží a brýle pak vidění spíše zhoršují, než aby pomáhaly. Ideální situace je, když brýle plní pouze ochrannou funkci a sportovec vidí ostře i bez nich.

Ne pro všechny sporty se však použití ochranných brýlí doporučuje. Dojde-li totiž například během pádu, při srážce s jiným sportovcem či předmětem k rozbití skel, dochází až v 75 procentech případů k poranění oka. Desetina takových zranění má pro zrak sportovce doživotní následky, někdy může znamenat i ztrátu zraku. Možným řešením je využití kontaktních čoček. Ty však nesnesou všichni a pro některé sporty, jako je například plavání, je jejich použití nemyslitelné.

Foto: Studenta

Laserové operace dnes zbaví brýlí naprostou většinu lidí

Primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka nám řekl, že laserové oční operace dnes mají schopnost zbavit brýlí naprostou většinu lidí. Operace podstupují nejčastěji právě aktivní lidé, kteří často sportují – ať už rekreačně, nebo profesionálně. Vysoká kvalita vidění po laserové operaci bez brýlí nebo kontaktních čoček je výhodná a pohodlná obzvláště při sportech.

prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Medicínu studoval na Univerzitě Palackého v Olomouci. V letech 1995–2000 absolvoval postgraduální studium na Univerzitě Karlově, lékařské fakultě v Hradci Králové, tématem jeho disertace byla metoda LASIK. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Počátkem roku 2011 obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. V září 2012 obdržel stříbrnou medaili Senátu za zásluhy o rozvoj oční chirurgie. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

„Oční laserové operace provádíme po celý rok. Nicméně podzimní a zimní počasí, kdy je méně sluníčka, je nejvhodnější. K operacím používáme takzvaný 6D laser, který je nejrychlejším a nejpřesnějším laserem pro operace očních vad na světě,“ dodal Pavel Stodůlka.

Oční klinika GEMINI

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě.

Klinika provozuje v ČR pět pracovišť, a to ve Zlíně, v Praze, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 750S. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku. www.gemini.cz

Dvacet minut k dokonalému zraku

Jak probíhá laserová operace zraku? Dvě pacientky nám ji popsaly.

Jiřina nosila brýle od svých 18 let. Jak sama vzpomíná, postupně se staly součástí jejího života. Každé ráno nejdříve šmátrala na nočním stolku po brýlích a sundávala je až večer. „Nikdy mě nenapadlo, že by se na tom ještě mohlo něco změnit,“ říká. S brýlemi se vdávala, jezdila s manželem na dovolené, vychovávala děti, sportovala. Ale vždy byly brýle starost navíc. Když se v roce 2010 doslechla o laserových operacích očí, začala vážně přemýšlet, že by tento zákrok podstoupila. Pro operaci si nakonec vybrala zlínskou pobočku oční kliniky Gemini. „Strach ze zákroku jsem malinko měla, ale víc jsem se těšila na život bez brýlí, který jsem si skoro nedokázala představit,“ přiznala. Pro zákrok si zvolila 6D laser Schwind Amaris 750S, který je nejrychlejším, nejpřesnějším a nejbezpečnějším laserem na operace očních vad na světě.

Průběh operace byl podle Jiřiny zcela bezbolestný. „Pouze na začátku jsem cítila mírný tlak,“ popsala po zákroku. Ihned po dokončení operace jednoho oka začal zákrok na druhém. Celkem na operačním sále strávila 20 minut. „Bylo to příjemnější a rychlejší než u zubaře. Celoživotní trápení s brýlemi bych nepřála nikomu.“

Foto: Studenta

Šárka již pár let přemýšlela o tom, že bych chtěla jít na korekci zraku, protože měla 6,5 dioptrie, ale vždy pro ni byla limitní cena zákroku. Po spočítání nákladů, které dala za 15 let nošení brýlí a kontaktních čoček, se tato částka rovnala ceně zákroku, takže už nebylo vlastně o čem uvažovat a hned se objednala. „Doba objednání byla k mému překvapení docela krátká (3 týdny). Nejvíc nepříjemné pro mě asi bylo nošení brýlí týden před operací, protože jsem na ně nebyla víc než 13 let zvyklá, ale přežít se to dalo.“

Po příchodu na kliniku jsem prošla různými vyšetřeními. Asi po hodině vyšetřování a rozkápání očí jsem byla zavolána na „sál“. Hned mezi dveřmi mě uvítala příjemná paní doktorka Petra Uhlářová. Před zákrokem mě seznámila s operací a i během ní mi vše popisovala a odpovídala na moje otázky. Celý zákrok netrval ani 10 minut a já z ordinace odcházela s již vylepšeným zrakem. Po zákroku jsem viděla ještě v mlze, dostala jsem kapky a instrukce, na co si dát pozor a jak oči chránit, a odjela  předem domluveným odvozem domů. Po odeznění účinku umrtvujících kapek se oči probudily k životu. Začalo nesnesitelné pálení a slzení očí, tak jsem si raději vzala prášek na spaní, který jsem dostala na klinice, a šla to rychle zaspat. Ráno jsem se probudila, otevřela oči, bolest i mlhavé vidění byly ty tam a já uviděla svět „novýma“ očima. Je neskutečné, co dokáže dnešní medicína. Měsíc po zákroku nemám s očima nejmenší problém. Vidím dokonale, přečtu cokoli, oči mě nepálí, neslzí a já už ani nevím, že jsem na nějakém zákroku byla nebo že jsem nosila čočky.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější