Perfektně zvolený oděv je u pracovního pohovoru čtvrtinou úspěchu
poweredbyexperts

Perfektně zvolený oděv je u pracovního pohovoru čtvrtinou úspěchu

Pracovní pohovor zažil nebo alespoň jednou zažije naprosto každý. K zapůsobení na personalistu a k získání vytoužené práce ale nestačí pouze čerstvě získaný diplom, skvělý životopis a výborné znalosti. Neméně důležitou součástí přípravy je také výběr vhodného oblečení. 

Při setkání s personalistou je nejdůležitějších prvních 30 vteřin, při kterých personalista hodnotí jak naše vystupování, tak i celkovým vzhled. Zanechat pozitivní první dojem je čtvrtinou úspěchu, proto za žádných okolností nepodceňujte výběr vhodného oblečení. Stylisté uvádí, že kandidáti ve skvěle padnoucím oblečení mají šanci vyjednat až o 12 % vyšší mzdu.

Na pohovor vždy v dobře padnoucím oblečení

Ženy mohou v šatníku vybírat z kostýmků, sukní, ale i elegantních kalhot, které doplní střídmou halenkou a padnoucím sakem. Vždy se však vyvarujte vyzývavých výstřihů a příliš krátkých sukní. Na pohovor jsou vhodnější pouzdrové šaty, které můžete najít třeba na této stránce.

Vhodnými barvami jsou světle zelená, hnědá, béžová i černá a všechny odstíny modré. Doplňky pak lze volit v podobných nebo lehce kontrastních barvách žluté, růžové anebo červené.

Muži to mají v oblékání mnohem jednodušší než ženy. Základem jsou kvalitní kalhoty doplněné košilí a sakem. Vyšší pozice pak vždy vyžadují oblek.

Styl oblékání volte dle pozice

Při výběru vhodného oblečení zohledněte význam pozice, o kterou se ucházíte. Čím vyšší pozice je, tím vyšší se kladou nároky na výběr oblečení.

Ucházíte-li se o pozici manažera nebo bankovního úředníka bude u mužů vyžadován skvěle padnoucí oblek a u žen decentní kostýmek. Naopak u pozic operátorky výroby nebo řidiče kamionu můžete zvolit odlehčený styl v podobě tmavých džín či plátěných kalhot a košile. Ženy mohou volit pohodlné kalhoty, sukně a decentní halenky. Samozřejmě vhodný oblek není vše. Jak se zachováte na pohovoru je také velmi důležité.

Doplňky dolaďte outfit k dokonalosti

Nutnou součástí, která se podílí na prvním dojmu, jsou kromě oblečení především čisté boty a vhodně zvolené doplňky. Pánové svůj outfit doladí stylovým páskem, elegantními hodinkami a praktickou aktovkou.

Dámy své oblečení mohou doladit botami, kabelkou, šátkem a doplňky v podobě řetízků, náhrdelníků, náušnic a prstýnků. Se šperky a bižuterií ale nakládejte uvážlivě a střídmě.

Nezapomeňte na úpravu nehtů, vlasů a decentní make-up

Kromě padnoucích šatů a elegantních doplňků nezapomínejte na upravený zevnějšek, ke kterému u mužů patří učesané vlasy, oholené tváře, popřípadě udržované a zastřižené vousy.

U žen by měly být vždy samozřejmostí upravené nehty. Ucházíte-li se o pozici v bance, v pojišťovně či v nadnárodní korporaci, pak přijde vhod například francouzská manikúra nebo klasika v podobě červeného laku. V médiích a reklamních agenturách panuje volnost a kreativita, proto v barvě můžete popustit více fantazie.

Na pracovní pohovor volte decentní make-up a výrazným očním stínům se vyhněte obloukem. Raději dejte vyniknout přirozené kráse, řasenkou zvýrazněným očím a rtěnce. Kdo má málo zkušenosti s líčením si může přečíst podrobnější návod. S barvou rtěnky je to podobné jako s barvou laku na nehty. Bankovní a státní sektor vyžaduje střídmost, zatímco marketing a média snesou více extravagance.

Ať jste muž nebo žena nezapomínejte na vhodně zvolený parfém se svěží, a přesto podmanivou vůní. Při koupě parfému si dejte tedy čas, většina obchodů má v popisu podrobné složení parfému, jako dobrý příklad najdete zde. I tady platí, že s parfémem to nepřehánějte. Výrazná vůně linoucí se ještě pět minut po vašem odchodu nikdy neudělá dobrý dojem.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější