ŠKODA AUTO
poweredbyexperts

Petr & Silvester ze Škodovky: Rotováním za vysněnou profesí

Stěhovat za prací se jim nejprve moc nechtělo, ale zpětně rozhodně nelitují. V Mladé Boleslavi totiž můžou být svědky výroby té nejvyšší technologické kvality a rozjet (i dotáhnout) klidně i svůj vlastní projekt. ŠKODA AUTO se rozhodně nebojí dát mladým lidem šanci. Začít můžete třeba Trainee programem jako tahle dvojka – Petr Voleník a Silvester Gazda.

Silvester je v tomhle víc tradiční, Škodovka ho jako zaměstnavatel hodně oslovila a šel za jejich Trainee programem cíleně. Ty, Petře, ses k němu ale dostal trochu netypicky, že?

Petr: Je to docela úsměvný příběh. V rámci prokrastinace před inženýrskými státnicemi jsem se totiž do Škodovky na Trainee program přihlásil vlastně jen ze zvědavosti. Bral jsem to jako možnost vyzkoušet si přísné výběrové řízení. Jakmile to ale celé začalo, rychle se to ve mně zvrhlo v obrovské nadšení a ve velkou touhu se do programu opravdu dostat.

Foto: archiv ŠKODA AUTO

A to se podařilo. Oba jste se ale museli za prací přestěhovat. Nevadilo vám to?

Silvester: Najprv sa mi do Mladej Boleslavy moc nechcelo, ale skvelá trainee komunita a program samotný akékoľvek mínusy prevážia.
Petr: Mně stěhování dost usnadnil fakt, že nám firma poskytla prostory pro bydlení, a taky to, že jsem stejně jako Silvester díky přijímacímu řízení část svých budoucích kolegů už znal, takže největší starosti s přesunem odpadly.

Trainee program ve Škodovce se vyznačuje rotováním po různých odděleních. Silvestře, ty jsi jich za rok vystřídal pět, a Petře, ty hned šest. Je to podle vás dobrý systém?

Petr: Existují v podstatě dva přístupy k rotacím. Prvním je nalézt to, co mě bude bavit, takový svůj "sweet spot", a tam se realizovat. Druhým jsou relevantní rotace vzhledem k mému zaměření a cílové pozici, pokud už vím, co chci dělat. Škodovka vychází hodně vstříc v obojím a to je podle mě dobře. Ohromnou výhodou je také určitý nadhled, který tím získáte, a schopnost podívat se na problém z několika stran.

Silvester: Áno, rotácie pomôžu poodhaliť pracovnú náplň mnohých pozícií a oddelení a prínosom sú taktiež osobné kontakty po celej firme.

Škoda Auto
poweredbyexperts
Absolventi u vývoje automobilů? I takový je Trainee program
29. 6. 2018
3 minuty inspirace

Součástí programu je i zahraniční stáž. Petr už na té své byl, Silvestra teprve čeká.

Petr: Přesně tak. Zrovna před dvěma týdny jsem se vrátil z dvouměsíční stáže v Rusku, Škodovka tam ve městě Nižnij Novgorod vyrábí modely Octavia a Kodiaq. Finální produkt je sice stejný, ale způsob jeho výroby se v Rusku podstatně liší. Navnímat jiný závod, jiné metody a jinou kulturu beru jako velký přínos.

Překvapilo vás na vašem působení ve Škodovce něco?

Silvester: Asi použitie nových technológií vo všetkých oblastiach, nie len vo výrobe. Darí sa tu presadzovať množstvo inovatívnych projektov a zavádzať nové technológie a procesy. Aj nám s ďalšími Trainees sa treba podarilo presadiť vlastný inovatívny projekt, to ma prekvapilo.

Trainee program

Jste-li technik, tak určitě dávno víte, že Trainee program ve společnosti ŠKODA AUTO patří mezi ty nejzajímavější u nás. Vybraní Trainees tu absolvují postupnou rotaci na několika odděleních, sáhnou si na reálné high-tech procesy a třeba i na vlastní inovativní projekty. K tomu všemu mohou v rámci programu vycestovat na stáž do zahraničí.

Pokud už víte, kudy se chcete vydat, a chcete mít na své kariérní cestě silného parťáka, ŠKODA AUTO je skvělá volba. A pokud nevíte, rádi vás nasměrují - skoda-kariera.cz/trainees.

O jaké technologie třeba jde?

Petr: Je jich celá řada. Pro mě byla zajímavá například zkušenost s virtuální, augmentovanou a mixovanou realitou nebo s kolaborativním robotem.

Když se na to podíváte zpětně, co byste řekli, že vám Trainee program dal?

Petr: Já si obrovsky cením trainee komunity složené z úžasných lidí, která je schopná mě každý den inspirovat a dodávat energii. Na druhém místě jsou to potom všechny zkušenosti, vědomosti a příležitosti, které s Trainee programem souvisejí.

Foto: archiv ŠKODA AUTO

Komu byste program doporučili?

Silvester: Študentom, ktorí sa chcú po škole stále učiť niečo nové a posúvať svoje hranice. Ak chcú za sebou vidieť výsledok a majú vzťah ku Škodovke.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější