Skvělé nápady se rodí v Českých Budějovicích
poweredbyexperts

Skvělé nápady se rodí v Českých Budějovicích

Společnost Robert Bosch má v Česku dlouholetou tradici a její působení se zdaleka neomezuje jen na ruční nářadí a bílou techniku. Nejvýznamnější oblastí je pro firmu výroba a vývoj komponentů pro automobilový průmysl, kde působí i závod v Českých Budějovicích, který je největším zaměstnavatelem regionu a má vlastní inovační centrum, kde vyvíjí a testuje své výrobky předtím, než se začnou vyrábět i v ostatních zemích. Díky neustále novým projektům a rozvoji odborných kompetencí bude společnost v příštím roce nabírat desítky vysokoškoláků. 

Historie společnosti Bosch sahá až do roku 1886, kdy její zakladatel Robert Bosch otevřel první dílnu zaměřenou na výrobu mechanických a elektrotechnických komponentů. Už koncem 19. století se výroba dostala i do Rakouska-Uherska a dále do východní Evropy. Postupem času se firma stále rozšiřovala a po politických změnách v regionu na přelomu 80. a 90. let se úspěšně etablovala ve střední i východní Evropě. V České republice firma provozuje závody v Českých Budějovicích, Brně, Jihlavě a Krnově. Vlastní též několik servisních a obchodních center.

V šedesátých letech vznikla k uctění a připomenutí myšlenek Roberta Bosche nadace, která dál nese charitativní a sociální myšlenky zakladatele společnosti. Ročně financuje kolem osmi set projektů zaměřených převážně na oblast zdravotnictví, vědy, vzdělávání a mezinárodních vztahů. Obzvláště mezinárodní aktivity stojí za pozornost. Nadace nabízí množství výměnných pobytů či mezinárodních stipendií pro výzkumníky, mladé pracovníky i novináře.

Bosch Group
Bosch Group Foto: Studenta

Bosch, to jsou především technologie pro automotive

Firmu Bosch bude asi většina z nás znát ze segmentu spotřebního zboží; vyrábí širokou škálu elektrického nářadí a ve spolupráci s německou značkou Siemens i domácí spotřebiče. Společnost se dále zabývá výrobou průmyslové techniky, například hydraulických komponentů pro pohon různých strojů. Nejvýznamnějším segmentem u nás je ale automobilová technika, které se mimo jiné věnuje závod v Českých Budějovicích. Zde se už více než 2 700 zaměstnanců věnuje vývoji a výrobě autokomponent pro benzinové i dieselové systémy, mezi které patří čerpadlové nádržové moduly, systémy DNOX, elektronické plynové pedály, víceúčelové aktuátory, sací moduly a mnoho dalších produktů.

V loňském roce oslavil závod v Českých Budějovicích dvacáté výročí a v posledních letech se může pyšnit mnoha oceněními. Mezi ně patří i letošní cena Zaměstnavatel regionu. V roce 2013 to bylo již podesáté v řadě, co se společnost umístila na předních příčkách v této anketě. Kromě tohoto cenného primátu získala firma Robert Bosch také ocenění Most Desired Company Jihočeského kraje, o kterém rozhodli sami studenti vysokých škol.

Info o firmě

Bosch Group se zaměřuje na technologie a s nimi spojené služby. Jedná se například o výrobu komponentů pro automobilový průmysl, řídicí technologie či elektrická zařízení.

Za rok 2012 dosáhla firma celosvětového obratu 52,5 miliardy eur, na čemž se více než jednou miliardou podílely i české pobočky. Kromě České republiky je skupina zastoupena ve více než padesáti dalších zemích světa a zaměstnává více než 300 000 zaměstnanců napříč téměř všemi kontinenty. Přes sedm tisíc pracovníků je zaměstnáno přímo v České republice.

V Českých Budějovicích mají vlastní vývojové centrum

Bosch Č. Budějovice má i vlastní vývojové a zkušební centrum, které se stará o koordinaci projektů pro světové automobilky. Inovační procesy ve firmě se zaměřují například na využití různých druhů paliv, zvládnutí extrémních klimatických podmínek, mechanické a chemické zatížení či působení korozivních látek.

„V rámci závodu v Budějovicích disponujeme naprosto unikátním know-how a i dále se snažíme své znalosti prohloubit například budováním kompetenčních center s celosvětovou působností v oblasti materiálového inženýrství zaměřeného na plasty,“ doplnila Barbora Schelová, personální ředitelka společnosti.

Českobudějovický závod navíc pro některé výrobky nese označení „lead-plant“, což znamená, že právě u něj vzniká řada nejnovějších technologií a dílů. Ty jsou důkladně otestovány a teprve potom se jejich výroba dostává do dalších zemí. Celý tento proces realizuje a následně koordinuje právě závod Robert Bosch v Českých Budějovicích.

Bosch Group
Bosch Group Foto: Studenta

Uplatnění pro studenty

Se společností Robert Bosch můžete spojit svou budoucí kariéru už během studia. Máte možnost využít široké škály programů pro vysokoškoláky od exkurzí přes dlouhodobé praxe a stipendijní programy až po trainee program, s nímž se podíváte i do zahraničí. Zajímavou možností spolupráce je i psaní závěrečné práce, ať už bakalářské, či diplomové. Jednotlivá témata jsou zaměřená především na technologické postupy využívané v českobudějovickém závodě. Praktické využití získaných poznatků nebo další budoucnost v podniku jsou nasnadě. Pro rok 2014 se tak otevírají možnosti pro desítky vysokoškoláků. Spousta dalších variant uplatnění se nabízí samozřejmě i absolventům.

Více informací získáte na webu bosch.cz/kariera-cb nebo můžete oslovit přímo Mgr. Zdeňka Holenku (zdenek.holenka@cz.bosch.com), který má na starosti spolupráci se studenty vysokých škol. Taková příležitost se neobjeví každý den, tak proč to nezkusit?

Vize firmy pro třetí tisíciletí

Vize

Bosch Group pracuje na inovativních technologiích se zdánlivě jednoduchým cílem – zkvalitněním života. Slogan skupiny „Stvořeno pro život“ tento cíl jen potvrzuje. Firma se rovněž snaží chovat zodpovědně k životnímu prostředí. Tyto a další hodnoty pocházejí již od zakladatele společnosti a lze je považovat za spojující prvek jinak velmi odlišných kultur z celého světa, kde společnost působí. Přestože můžeme jednotlivé složky společnosti Bosch Group nalézt po celém světě, je zde patrná snaha o jejich maximální integraci. Skupina využívá řady propojovacích systémů, které usnadňují komunikaci zaměstnanců napříč kontinenty.

Inovace

Skupina Bosch denně registruje v průměru 19 nových patentů a na technologických novinkách rozhodně nešetří. Do výzkumů a technologií investovala za loňský rok téměř pět miliard eur.

Technologie

Nedílnou součástí úspěchu na dnešním komplikovaném automobilovém trhu je vyrobitelnost produktů. V té hrají klíčovou roli výrobní technologie. Díky teoretickým znalostem pracovníků vývoje nových technologií a  vlastním laboratořím vybaveným nejmodernější technikou je závod Robert Bosch v Českých Budějovicích připraven na budoucí výzvy oblasti sériové výroby nových inovativních produktů skupiny BOSCH. Jako příklad lze uvést právě probíhající přípravu technologie svařování plastů pomocí horkého plynu vhodné pro téměř celé portfolio high-tech termoplastických materiálů.

Text: Mojmír Sedláček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější