Hella
poweredbyexperts

Trainee program na míru: Zn. skartování nečekejte

Sestavit si trainee program na míru není úplně obvyklé, a proto tleskáme společnostem, jako je HELLA, které se rozhodly přizpůsobit se studentům, a ne naopak. Možnost zvolit si mezi dvěma měsíci na zkoušku, půl rokem na otrkání, anebo rovnou celým rokem, ať pořádně poznáte všechno, co se tu děje, je skvělá příležitost nejen pro ty, co mají věci naplánované a vědí, kam směřují, ale i pro ty, kteří kolikrát předem ani netuší, jestli stihnou vlak domů, natož aby věděli, jestli příští semestr neodfrčí na Erasmus.

Udělej si to po svém, takové je motto Trainee programu společnosti HELLA, který vychází vstříc preferencím snad každého studenta. Pokud totiž nevíte jistě, jestli vás to bude v dané firmě bavit, často můžete váhat s přihláškou na roční praxi, dva měsíce ale zvládne každý, i když si se společností nesedne. No, a pokud si sedne, může si krátký trainee program dle libosti prodloužit, což je taky super. Dvojice, které jsme se za vás ptali na podrobnosti - Petr Melka a Jan Mach - si rovnou řekla, že to vezme spíš slow, a zvolila roční variantu.

Zapomeňte na skartovačku

"Hrozně mě proto potěšilo, že tu nejsme jen nějakými brigádníky na skartování papírů, ale že nás opravdu považují za členy týmů, zapojí nás do specifických problémů a naslouchají našim řešením. Navíc v přívětivém kolektivu, kde ve finále není nic problém, který by se nedal lidsky vyřešit, což je taky super," říká Petr, který má za sebou teprve první tři měsíce svého ročního programu.

Zapomeňte na montovnu. Česko je centrem inovací
poweredbyexperts
Zapomeňte na montovnu. Česko je centrem inovací
9. 10. 2017

"Já to měl při rozhodování jednoduché," přiznává Jan, který má program už nějakou dobu úspěšně za sebou a momentálně ve společnosti pracuje jako Manufacturing Engineer for Tools and Components. "Pocházím z regionu, kde HELLA působí, tedy z Mohelnicka, celý život jsem proto o společnosti věděl a věděl jsem, že je špičkou ve svém oboru. Směřoval jsem tam jako středoškolák na brigádu, pak mě lákala možnost psát ve firmě diplomovou práci, no a roční trainee program pro mě byl takovým nějakým logickým vyústěním."

"Jelikož jsem z Olomouce, Mohelnici mám taky za rohem, což je fajn. Hlavní pro mě ale je, že se ve firmě potkává česká vynalézavost a německá preciznost spolu s nejnovějšími technologiemi v oblasti automotive, a u toho je radost být," dodává Petr. "Taky jsem nechtěl jen nějakou brigádu, kde bych bouchal rukama u linky a nic z toho neměl, ale praxi, která by mi do budoucna něco dala."

Řízněte si do světlometu

"V - teď už můžu říct našem (smích) - trainee programu si student vyzkouší hlavně to, jak funguje globální společnost se všemi svými plusy a minusy, jaká je ve firmě kultura, jak jsou organizovány jednotlivé týmy, jak jsou nastaveny procesy atd., vyzkouší si taky vlastně přijímací proces nanečisto. A prakticky všechno, co jsem jako trainee dělal, byly reálné projekty, ne žádná obecná teorie," vysvětluje Jan a Petr přikyvuje: "Každá čerstvá krev tu prochází krátkým ‚adapťákem‘ na dílně, aby si osahala HELLA světlomety a vyzkoušela si jejich montáž a demontáž na vlastní kůži. Tomu jsem se nevyhnul ani já, a nevyhne se tomu ani žádný nově přijatý inženýr. Z reálných projektů jsem se pak podílel třeba na plánování rozvržení nové budovy společnosti, pomáhal jsem s optimalizací kusovníků pro nové světlomety. No, a kdo by si nechtěl říznout do světlometu z Audi A6 ve full led jen kvůli testování, že?"

Se školou skloubíte i ten rok

Dva měsíce praxe zvládnete během prázdnin, s tím si moc hlavu lámat nemusíte. Rok už ale vyžaduje větší plánování, a pokud jste třeba ještě žádnou pořádnou stáž nebo brigádu neabsolvovali, můžete mít obavy z toho, jak to celé zvládnete zkombinovat se školou. Oba pánové vám vzkazují: hlavně žádný stres!

Pojďte se podílet na světlech, která září po celém světě!
Studenta
Pojďte se podílet na světlech, která září po celém světě!
23. 4. 2017

"Většina škol má jen čtyřdenní rozvrh," říká Petr, který studuje na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. "A HELLA počítá s tím, že budete docházet zhruba jednou za týden, a v případě jakýchkoli problémů nebo změn není vůbec problém domluvit se s vedoucím nebo mentorem."

"U mě to bylo stejné," souhlasí Jan, který taky studoval na UTB. "Měl jsem volné pátky, takže jsem chodil v tyhle dny. Když se mi zadařilo, chodil jsem i více dnů v týdnu - třeba před začátkem semestru nebo ve zkouškovém. Vedoucí moc dobře vědí, že vaší prioritou je dokončit školu, a nebudou vám rozhodně stát v cestě, naopak, rádi pomůžou."

HELLA Trainee program

Placená praxe v oboru, který vás zajímá, v rozsahu, který si zvolíte - to je Trainee program ve společnosti HELLA. rodinném podniku, který už 110 let vyvíjí a vyrábí osvětlovací techniku a elektroniku pro prestižní světové automobilky.

HELLA Trainee program
HELLA Trainee program Foto: HELLA

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější