Trainee program a první práce? Cestu osvětlí HELLA

Trainee program a první práce? Cestu osvětlí HELLA

Studentům chybí praxe. Evergreen, který lze slyšet ze všech stran. Získat zkušenosti ale není složité, stačí se přihlásit do některého z mnoha trainee programů, které většina společností každoročně nabízí. Vysokoškolákům se otevírá třeba společnost HELLA AUTOTECHNIK NOVA s.r.o., která v České republice vyvíjí a vyrábí světlomety a zadní skupinové svítilny do automobilů předních světových značek.

Je pravděpodobné, že světla auta, které na vás bliklo na znamení, že vás pouští na přechodu, byla vyvinuta a vyrobena v Mohelnici v Olomouckém kraji. Kromě automobilových světel koncern HELLA vyvíjí a vyrábí také klimatizační jednotky, palubní sítě, anebo pouliční a průmyslové osvětlení, záběr má firma opravdu široký.

Velcí a stabilní

Česká historie HELLY se začala psát v roce 1992, kdy k nám následovala firmu Volkswagen, od které také přišla první zakázka – výroba světelné techniky pro nové typy vozů Škoda Auto. „Byl to pro nás tehdy opravdu strategický cíl, během dvou let jsme vystavěli závod v Mohelnici a začali s výrobou světlometů, zadních svítilen, blinkrů a ostřikovačů světlometů pro vozy Škoda Felicia. Byl to pro nás odrazový můstek k získání dalších zakázek z celé automobilové branže,“ přibližuje Andrea Jedelská.

Foto: Studenta

I díky této expanzi se HELLA rozrostla do současné podoby, pracuje pro ni více než 32 000 zaměstnanců v pětatřiceti zemích světa. V České republice pracuje na tři a půl tisíce zaměstnanců, v Mohelnici je výroba a vývoj, v Ostravě vývojová kancelář, v Lošticích část IT. Nachází se u nás i centra sdílených služeb, odkud podpora a pokyny míří do celého světa.

Víc a víc trainees

Pro svůj úspěšný a plynulý rozvoj potřebuje společnost příliv mladých techniků s nadšením pro učení se novým věcem a postupům. Stejně tak jako řada dalších podniků i v HELLE mají trainee programy pro studenty především technických vysokých škol.

Do programu se mohou hlásit klasicky studenti čtvrtých či pátých ročníků nebo doktorského studia. „Ve výjimečných případech jsou naše trainee programy otevřeny i studentům bakalářského stupně. Vždy vyžadujeme aktivní znalost angličtiny nebo němčiny a samozřejmě ochotu se dále vzdělávat,“ říká Jedelská. „Naši trainees se seznámí s firemními procesy a vyberou si obor činnosti, ve kterém by se chtěli později uplatnit. Může jít třeba o vývoj, logistiku, řízení kvality nebo IT. Pokud se osvědčí, nabídneme jim pracovní smlouvu,“ dodává. Hlásit se do trainee programů je možné do konce května, během kterého probíhají i pohovory, samotný program pak startuje v září.

Obsazujeme pozice pro tato zaměření:

◦ konstrukce (Ostrava a Mohelnice),

◦ informační technologie,

◦ vývoj embedded software pro řídící jednotky světlometů,

◦ vývoj hardware,

◦ provozní inženýrství,

◦ mapování materiálových toků,

◦ optika (vývoj), optika (výroba), optika (laboratoř),

◦ vývoj montážních linek,

◦ technologií přípravy výroby,

◦ výroba prototypových PCB desek,

◦ projektový management,

◦ vývojová kvalita,

◦ podpora zeštíhlení výroby,

◦ EMC testování,

◦ CAE specialist,

◦ logistika,

◦ nákup a prodej,

◦ účetnictví,

◦ asistence výrobnímu řediteli

V současnosti HELLA otevírá trainee programy pro studenty oborů elektro, strojní optika, informatika, logistika, ekonomie, kvalita a fyzika. Zájemce tu lákají třeba na dvě 3D tiskárny, které slouží na výrobu prototypových vzorků. Během tří dnů tak mohou být na světě makety světel třeba pro Audi nebo Volvo.

Stáž trvá od září do června, je založena na dohodě o pracovní činnosti – tedy je placená. „Naším cílem je, aby se z traineeho stal náš zaměstnanec. Naše programy pro studenty vysokých škol jsou velice úspěšné, o čemž svědčí i každoroční nárůst počtu hledaných trainees. Z traineeho uděláme v podstatě součást našeho týmu. Dostane část projektu nebo nějaký komplexnější úkol. Určitě to není nějaké bezmyšlenkovité zakládání papírů nebo něco podobného. Jak jsem říkala, naším cílem je opravdu vychovat si budoucího zaměstnance. Naši trainee mají dotaci na stravu a mohou se často v rámci programu podívat i do zahraničí,“ vysvětluje Andrea Jedelská.

Foto: Studenta

Od traineeho k zaměstnanci

Není ale nad osobní zkušenost někoho, kdo si celým procesem úspěšně prošel: „Společnost HELLA AUTOTECHNIK NOVA jsem si vybrala pro svou praxi hlavně kvůli dobré pověsti, kterou má. Dalším důvodem byla i náplň práce, kterou jsem dělala – zpracovávání výrobky vyhotovené z polymerů, což byl můj obor na univerzitě v Pardubicích,“ vypráví Lucie Radová, nyní už zaměstnankyně HELLY. „Ve firmě jsem působila na pozici zkušebního technika. Tato pozici mi byla nabídnuta i po absolvování trainee programu. Náplň mé práce se prakticky vůbec nezměnila. Jsem zodpovědná za provádění testů na světlometech a zadních svítilnách dle požadovaných norem, vyhotovování reportů a řešením dalších situacích, které se během testování vyskytnou,“ pokračuje.

Její první dny v pozici traineeho byly plné zážitků. Lucie absolvovala řadu školení a setkala s novými věcmi, zážitky a nové poznatky jí pomáhali vstřebat noví kolegové. „Byli ke mně velmi milí a ochotně mi pomáhali. Nejlehčí bylo zapojení do pracovního režimu. Práce se mi totiž brzy stala i zálibou, protože každý výrobek je originál a je potřeba se chovat individuálně ke každému testu. Nejtěžší pro mne byl asi pohyb po výrobě, neboť ztratit se bylo jednoduché, ale nalézt známou cestu již tolik ne. Naštěstí však byly mé orientační schopnosti den ode dne lepší a brzy jsem si záludné uličky osvojila,“ vzpomíná.

Trainee program si jednoznačně pochvaluje „Člověk získá důležitou praxi, zkušenosti a známosti. Pro čerstvého absolventa vysoké školy není jednoduché uplatnit se na trhu práce, proto jsou podobné stáže velice důležité,“ uzavírá Radová.

Chceš mít taky tak skvělou zkušenost jako Lucka a získat praxi? Přihlas se!

Text: Nela Vejvodová

Foto: official

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější