KPMG
poweredbyexperts

Ženám zdar! A superženám hlavně

Ženy vydělávají méně než muži, v manažerských pozicích je jich pořád málo a firma často vezme raději muže než ženu, aby ušetřila na mateřské apod. – to jsou pořád ještě spíš fakta než mýty, ale už se na tom pracuje. A některé firmy to berou vážněji než jiné, což je super!

Tak schválně - kolik šéfek nadnárodních gigantů znáš? A kolik mužů? Chlapů bude asi víc, co? Neboj, není to tím, že by ti špatně sloužila paměť, v tzv. Fortune 500, tedy v americkém žebříčku firem s nejvyšším ročním obratem, má na pozici CEO ženu jen 24 z nich. Jasně, nejsou to žádné béčkové společnosti - jde třeba o General Motors, IBM, nebo Pepsico, což jsou hodně zvučná jména - 24 z 500 je ale pořád docela málo. A v Česku je to podobné - v našich TOP 250 firmách je v rámci statutárních orgánů momentálně jen 12,5 % žen, čímž jsme skoro blíž Asii než Evropě.

Za stejnou muziku nižší plat

Takže žen ve vedení společností je málo, to je dost smutné samo o sobě. K tomu se jim ale taky za stejné pozice méně platí, a to už je vyloženě tragédie. Vysokoškolačky u nás třeba v průměru dostávají až o 30 % nižší plat než vysokoškoláci - o 30 procent! To není žádné malé číslo a tváříme se tu kolikrát, jakože je všechno v pohodě. Máme pro vás novinku - není to v pohodě.

Ženy přitom přinášejí do někdy až rigidního byznysového světa úhly pohledů, které jejich mužští kolegové nemají, a často i nápady, které by pány prostě nenapadly. A to je pro každou společnost přínos, protože kdo se nerozvíjí, ten stagnuje (nebo hůř). Tak proč jim to neudělat trochu lehčí, ne?

Může to být růžovější

Naštěstí existují společnosti, pro které rovné příležitosti nejsou jen pojem, a musíme říct, že jich v poslední době docela přibývá, což je skvělá zpráva pro všechny nadšené potenciální byznyswomenky, které jen čekají na svou šanci zazářit.

Krásným příkladem takové firmy může být třeba poradenská společnost KPMG, kde dokonce 60 % zaměstnanců tvoří ženy. Usměvavé, krásné a schopné ženy, nutno podotknout - a to myslíme vážně! Kdykoliv se s nimi bavíš, připadá ti, že je svět tam u nich v Karlíně tak nějak hezčí než jinde. Tak trochu růžovější, možná.

Veronika Výborná
Veronika Výborná Foto: Studenta

"Nebudu lhát, že je práce tady jednoduchá, protože není," varovala nás Verča Výborná, když jsme se pídili po tom, na čem to tam u nich "jedou", že jsou tak happy. :) "Na druhou stranu, když chce být člověk nejlepší v tom, co dělá, tak tady na to má ideální podmínky."

Verča dělá manažerku v daňovém oddělení, a kdykoliv může, tak sbalí kufry a skočí na letadlo. "Cestování je moje skutečná vášeň a strašně si na KPMG vážím, že mi nejen umožňuje moje soukromé cesty, které trvají delší dobu, ale zároveň se díky nim i někam podívám - už jsem se školila v Lisabonu, ve Varšavě, v Budapešti a pracovně za velkým klientem jsem byla i v Lucemburku. Soukromě pak létám trochu dál - Chile, Velikonoční ostrov, Fidži, Vanuatu, Indonésie a teď v listopadu mě čekají Seychely."

KPMG & Girl Power

  • 60 % zaměstnanců KPMG tvoří ženy
  • pro studentky ekonomických oborů je KPMG mezi poradenskými společnostmi tím nejatraktivnějším zaměstnavatelem
  • studenti byznysu je zvolili nejžádanějším zaměstnavatelem v oboru auditing & accounting (průzkum Universum 2017)
  • studenti ekonomických fakult je označili za nejatraktivnějšího zaměstnavatele (studie TOP Zaměstnavatel 2017)
  • KPMG je pravidelně oceňováno za své CSR aktivity (TOP odpovědná firma 2017 za nejangažovanější zaměstnance)
  • studenti byznysu vnímají přátelskou firemní kulturu KPMG nejvýznamněji v rámci Velké čtyřky

Ekonomky, matfyzačky, všechny jste vítány!

"Taky pokud ještě studuješ, chtějí v KPMG, abys i dostudovala. Já měla třeba na státnice šestitýdenní volno, abych se mohla řádně připravit," podotýká Katka Lahodová, jedna z místních věštců, ehm, tedy datových vědců. "Data Scientist se věnuje všemu, co se dá predikovat, co se dá modelovat a nějak předpovídat. Zkoumáme velké množství dat a snažíme se v tom objevit něco, co není tak na první pohled zřejmé, takže to je trochu jako předpovídání budoucnosti," usmívá se Katka, která vystudovala MatFyz a ze stážistky se za tři roky v KPMG vypracovala v týmu Data Analytics až na Senior Consultanta, který už má na starosti vlastní projekty i tým.

Kateřina Lahodová
Kateřina Lahodová Foto: Studenta

A mluví o tom, jakože to vůbec není big deal, a přitom se třeba její tým nedávno umístil druhý v celosvětové soutěži a z Bostonu si za to odvezl krásnou trofej, na kterou jsme měli možnost se mrknout. "Prostě mě to tu baví," krčí rameny a Simča a Simča jí to nadšeně odkývají.

Simča & Simča

Je to silné duo ze Slovenska - Simona Žuchová a Simona Petrželová, které se poprvé seznámily na školení v Brně. Seděly vedle sebe a od té doby jsou kámošky. Ještě v Brně si vyzkoušely řadu specializací a nasbíraly dost zkušeností na to, aby zjistily, že je bude bavit hlavně audit finančních institucí. No a ten se dělal jen v Praze, tak i holky přesídlily.

Simona Žuchová a Simona Petrželová
Simona Žuchová a Simona Petrželová Foto: Studenta

"Stěhování z Brna do Prahy nebylo úplně jednoduché," směje se Simča Ž. "Ale nakonec se nám to povedlo, našly jsme si hezký byt na Vinohradech, bydlíme spolu a zatím se neštveme," dodává Simča P. V KPMG začaly pracovat v posledním ročníku školy a samy říkají, že jim to hodně pomohlo při přecházení ze stáže na plný úvazek, protože už skoro všechno a všechny znaly. "Práce v auditu je složitá a je typická svojí sezónností, takže je hodně práce hlavně od ledna do dubna, ale pak si to o to víc kompenzujeme v létě. Máme volné pátky, nebo si můžeme vzít delší volno. Příští rok v létě se proto chystáme do USA."

Není asi třeba říkat, že holky vydělávají srovnatelně se svými mužskými kolegy, vedení je motivuje ke kariérnímu růstu úplně stejně a při pohovoru jim nikdo ani lehce nenaznačoval, že být holka je něco "out". A ani by si to nenechaly líbit! Prostě buď změnou, kterou chceš ve světě vidět.

Holka, pojď do toho!

Žádný strach, nebudeš v tom sama - přes 60 % zaměstnanců v KPMG jsou ženy, takže se nemusíš bát, že bys zůstala nepochopena. Nebo nepodpořena - KPMG tě odpálí na dráhu jakékoliv kariéry, kterou si usmyslíš.

Začít můžeš inspirací na vyrostlyjsme.cz, kde najdeš nejen příběhy holek tady z článku, ale i pár dalších.

A cest do KPMG pak vede mnoho - mrkni sem a zjisti, kudy by ses chtěla vydat.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější