Prokrastinujete? A nejste na sebe zbytečně přísní?

Prokrastinujete? A nejste na sebe zbytečně přísní?

Zkouškové je v plném proudu a vy jste se možná ještě ani nestačili rozkoukat. Určitě už máte uklizeno, z Facebooku víte o svých známých i neznámých úplně všechno a pomalu se blíží čas, kdy i vy se budete muset začít učit. Zní to povědomě? Tak seberte odvahu a pusťte se do boje s prokrastinací! Nabízíme pár tipů, které musí pomoct.

Jak se dokopat aneb ještě jsem neviděl poslední díl Hry o trůny

Asi budete souhlasit, že vytváření dlouhodobých a náročných plánů moc nefunguje. Vyhlídka, že dalších pár týdnů se musíte učit sedm hodin denně, abyste si všechno stihli přečíst a zopakovat, je pořádně děsivá. A jen o pár kliků vedle je Facebook a seriály, na které se tolik těšíte. Za hodinku přece můžu začít taky, nebo ne? Omyl! Přestaňte utíkat k zábavě a vyhýbat se záplavě učení pomocí jednoduché finty.

Foto: Studenta

Otevřete si skripta nebo knihu a řekněte si, že tomu učení dáte deset nebo patnáct minut. A pak klidně zkoukněte poslední epizodu Big Bang Theory. Když si tohle řeknete třeba dvakrát třikrát denně, obvykle se začtete a desetiminutovka se nenásilně protáhne. A pokud ne a vzdělání opravdu po chvilce poletí do kouta, tak je to pořád lepší výsledek, než se celý den trápit a obviňovat, že jste na to ani nesáhli.

Rozdělení úkolů na menší

Máte k nějakému předmětu vypracovat dlouhou a složitou práci? Takovou, co má mít několik desítek stránek, ideálně kombinaci popsané teorie a vlastního výzkumu? Prostě takovou menší diplomku? Tak to je přesně ideální výchozí bod pro prokrastinaci. U takhle rozsáhlých úkolů obvykle nevíme, kde začít, a vidíme před sebou jen obrovský kus práce. Pokud máte aspoň nějakou danou strukturu, začněte od ní. Kolik je potřeba napsat tohohle a vyzkoumat tamtoho, jak moc do hloubky to má jít. Tím se stanou velké a nepřehledné úkoly jasnějšími a vy budete vědět, odkud začít.

Foto: Studenta

Těžší je ovšem situace, kdy nevíte nic. Pak funguje jedna osvědčená, i když na první pohled děsivá rada - prostě začněte. Půjčte si pár knížek na dané téma, procházejte je a vypisujte z nich informace, které vám přijdou relevantní nebo zajímavé. Postupem času (a obvykle to netrvá zas tak dlouho) se vám ze zdánlivě nesouvislých poznámek začne před očima tvořit struktura. Jako když se učíte plavat tak, že vás někdo mrskne do bazénu - zpočátku nevíte nic, ale za chvíli se už orientujete a můžete se začít učit.

Na internetu je spousta rad, které říkají, abyste odpojili internet, smazali z disku veškerou zábavu a plně se oddali nerušené práci, již tak dlouho odkládáte. Tohle ale neplatí zdaleka na každého. Nemá smysl být na sebe za každou cenu tvrdý. Dostatečně odpočívejte, nepřetěžujte se a rovnou zapomeňte na nereálné nároky. Zkuste se třeba vsadit s kamarádem, to je hned o motivaci a zároveň zábavu postaráno.

Napište nám do komentářů, jak s prokrastinací bojujete a co nejvíc pomáhá právě vám!

Text: Mojmír Sedláček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější