Baví tě film? Vyraz na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště!

Baví tě film? Vyraz na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště!

Pokud jste nestihli filmový festival v Karlových Varech, nebuďte smutní. Blíží se 41. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti s více než 250 filmovými projekcemi, diskusemi, přednáškami, koncerty a divadlem. Akce potrvá od 24. července do 1. srpna a zaměří se mimo jiné na finskou kinematografii. Mezi hosty se objeví například finský režisér Mika Kaurismäki, zástupce berlínské filmové školy Christoph Hochhäusler a íránský režisér Mohsen Makhmalbaf. 

Největší nesoutěžní filmový festival v České republice přináší bohatý program, již tradičně rozdělený do šesti základních filmových bloků Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení. Blok Fokus tentokrát prozkoumá filmové pole Finska. V programu se proto objeví finské němé filmy, variace na tradiční hollywoodské žánry jako je muzikál a sci-fi, retrospektivní filmy mapující Finsko ve válce i současné snímky z finských dílen a díla sourozeneckého dua Kaurismäki.

Visegrádský horizont uvede exilové tvůrce v době války, filmové novinky sousedů a dílo Karla Zemana, kterého zde skrze svou monografii představí jeho dcera Ludmila Zemanová. Zajít si tu můžete například na strhující slovensko-českou road movie Koza o stárnoucím boxerovi a jeho bezútěšné cestě Evropou za penězi a poslední nadějí nebo na polský film Tělo Malgrorzaty Szumowské.

Zvláštní uvedení připomene tvorbu Pavla Juráčka, výrazného představitele české nové vlny v šedesátých letech. Inventura vzpomene na Orsona Wellese, oslaví Technicolor, italské politické filmy 60. a 70., němého Alfreda Hitchcocka a nabídne snímky Cannon Films. Blok Spektrum zasvětí diváka do Berlínské školy, kterou zastoupí mladý objev Pete Strickland, a představí novou sekci WTF. Blok AČFK uvádí v předpremiéře uvede novinky, které se budou promítat v kinech až na podzim.

Foto: Studenta

Vedle klasických programových bloků proběhne také Studentský maraton 2015. Jedná se o přehlídku krátkometrážní tvorby vysokých a středních filmových škol v animované, hrané a i dokumentární oblasti. A nebude chybět ani doprovodný program plný kvalitní hudby, výstav i dětského programu. Na LFŠ vystoupí Michal Hrůza, Zrní, Midi Lidi, Kyklos Galaktikos, PSH, Kalle, Kieslowski nebo Please The Trees. Fanoušci divadla se zase mohou těšit na představení Putin lyžuje, ve kterém Divadlo Líšeń zpracovalo téma nástupu Putina k moci nebo úterní představení Don Šajn známého souboru Buchty a Loutky a další inscenace z produkce Divadla Na zábradlí, Divadla Na Hraně a Teatr Novogo Fronta.

Více informací o programu najdete TADY.

Možnost online akreditace a platby do 21. července ZDE.

Text: Esther Idris Beshorová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější