Raw food: Za hranice zdraví

Raw food: Za hranice zdraví

Raw food neboli syrová strava, také nazývána „živá strava“ je moderní trend ve stravování a obecně v gastronomii, který je opředen mnohými  pro a proti. Je opravdu raw food tak zdravé, jak se zdá? Pro koho je dobré? Jde o trend, který lze dodržovat dlouhodobě?

Jako výživová poradkyně a zároveň příznivkyně čínské dietetiky vidím v tomto výživovém směru přínosy, ale zároveň mnohá negativa.  Raw food je propagováno jako zdravý směr, který je vhodný pro každého. Spočívá v konzumaci rostlinných potravin, které neprojdou teplotou vyšší než 42 ˚C. Tímto se zachovají cenné vitaminy a minerály obsažené v rostlinném bohatství.

Přísun cenných vitaminů a minerálů je samozřejmě velké pozitivum. Konkrétně česká populace má v konzumaci ovoce a zeleniny ještě velké rezervy. Ačkoli se konzumace čerstvého ovoce a zeleniny zvyšuje, stále v průměru nedosahujeme na doporučenou denní dávku, která je potřebná pro správné fungování trávicího ústrojí. Česká republika má bohužel prvenství v počtu onemocnění rakoviny tlustého střeva a směr raw food se shledává jako možné východisko v boji proti tomuto problému.

Z pohledu výživového poradce

Prospěšnost raw food je z výživového hlediska do jisté míry pravda. Ale jak se říká „všeho moc škodí“. A platí to i o raw food. Při konzumaci syrové rostlinné stravy dochází k úbytku přísunu plnohodnotných bílkovin, které najdeme pouze ve stravě živočišné. Tím pádem kromě jiného ochabuje svalstvo. Zároveň je to příčina nedostatku přísunu složitých sacharidů, které pro tělo znamenají podstatnou část makroživin. Složité sacharidy se uvolňují postupně a mají nízký glykemický index. To znamená, že hladina cukru v krvi nekolísá a nedochází k pocitu vlčího hladu. Sacharidy obsažené v ovoci jsou jednoduché – vhodné pro rychlý přísun energie, ale nehodí se pro celodenní přísun.

Samostatnou kapitolou jsou tuky. Pozitivem raw food je, že rostlinná strava poskytuje esenciální mastné kyseliny, které jsou pro tělo nezbytné a jsou velice zdravé. Ale i zde platí, že by se to s tuky nemělo přehánět. Různé raw dezerty jsou tuky přímo nasáklé. Zdravé vypadající korpusy a „krémy“ spočívají většinou v rozmixování vysoce tučných surovin, které jsou často ještě navíc spojovány dalším tukem. Díky tomu je dosaženo hladké konzistence, která má napodobovat klasické krémové dortíky. Takže vás můžu ujistit, že když si dáte jednou za čas pořádný kus dortíku se smetanou a ovocem na tenkém piškotu, tak si ublížíte méně, než denními sousty rawfat sladkostí. Druhým extrémem je vyhýbání se tukům anebo jejich opomíjení v jídelníčku. Tuky jsou potřeba nejen pro přísun energie, ale zejména také pro tvorbu hormonů.

Z pohledu čínské medicíny

Když se na raw food podíváme z hlediska čínské dietetiky, jedná se o naprostý nesmysl, který naše tělo ubíjí a odčerpává z něj energii minimálně každých půl roku. A to do fáze, než přijde období pozdního jara a léto, které se ke konzumaci syrové zeleniny a ovoce vybízí. Není to tak, že čínská medicína zavrhuje konzumaci ovoce a zeleniny. Naopak! Ale podle pravidel, která čínská dietetika ctí, by se ovoce i zelenina měly konzumovat tepelně upravené, a to zejména v chladnějším období roku. Obzvlášť osobám, které mají sníženou aktivitu sleziny, se tento trend nedoporučuje. Své zdraví si více poničí, než že by si prospěli.

Závěrem: Bez tepla to nejde

Lidské tělo je uzpůsobeno tak, že ke své správné funkci potřebuje vyvážené množství sacharidů, tuků a bílkovin, a to jak v rostlinné, tak živočišné formě, konzumované jak za syrova, tak tepelně upravené. Rostlinná složka je nenahraditelná ve své syrové formě. O tom však více rozhoduje roční období, které v zimě dává impulz k častější konzumaci tepelně upravených potravin pro zahřátí, a naopak v létě inklinujeme ke konzumaci chladnějších potravin, tedy i těch syrových. Raw food můžu doporučit například pro jarní detox, který tělo nastartuje a vyčistí. Nedoporučuji jej však dodržovat dlouhodobě, jelikož se ochuzujeme o velice cenné látky, které zkrátka pouze v syrovém ovoci, zelenině a oříšcích nenajdeme.

Text: Martina Lancingerová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější