Rozjeďte svou kariéru v Tesco!

Rozjeďte svou kariéru v Tesco!

Jak by se ti líbilo pracovat v Tesco? Pokud se ti po takové otázce vybaví nákupní vozíky, pípání pokladen a lidi ve frontách, možná budeš překvapený, co všechno ti Tesco může nabídnout. Že kariéra v této společnosti není jen o práci na prodejní ploše, jsme si ověřili v centrále společnosti v pražských Vršovicích. 

„Je to častý omyl,“ říká Marie Šmotková, která má v Tesco na starosti absolventské programy a spolupráci s vysokými školami. „Mladí lidé vidí jen obchody, vozíky a pokladny.“ Ví, o čem mluví, začínala totiž zrovna tak. „Byla jsem překvapená, když mi vyhledávač po zadání hesla ‚trainee program’ nabídl i Tesco,“ kývla. Psal se tehdy rok 2011 a ona právě dokončila studium mezinárodního obchodu na VŠE.

Šance i bez praxe

Stejně jako každý absolvent Marie řešila, co dál. A měla to o to komplikovanější, že ji lákal jiný obor, než jaký vystudovala. „Táhlo mě to do personalistiky, přestože jsem s ní neměla žádnou zkušenost,“ vzpomínala. „A tak jsem logicky hledala firmy, které netrvají na předchozí praxi.“ Když internetový vyhledávač zahlásil Tesco, zkusila to.

Přihlásila se, zaslala CV, podstoupila telefonický rozhovor, test z angličtiny, osobní pohovor a assessment centrum. Personalisté zjišťovali hlavně její motivaci, mobilitu a představy do budoucna. Assessment centrum bylo zaměřeno prakticky, nešlo o testy z logiky nebo o IQ testy, ale o případové studie a skupinové úkoly z oblasti maloobchodu.

Tesco studentům - Trainee program

Podmínka: dokončené Mgr. studium (v posledních 2 letech)

Doba: jeden rok, začíná se v září

Počet přijatých: letos pravděpodobně 16

Zboží, pokladny, cenovky

„První měsíc jsem strávila ve Zlíně v hypermarketu,“ popsala Marie své začátky. „I když pracuji na centrále, tak to gró jsou pořád naše obchody a všichni musíme vědět, jak fungují. Takže jsem doplňovala zboží, seděla na pokladně, vytvářela cenovky a zjišťovala, jaké procesy a rutiny práci v obchodě provázejí.“

Když se vrátila do Prahy, nastoupila do personálního oddělení. „Výhodou trainee programu bylo, že jsem se mohla učit od nuly,“ podotkla. „Stínovala jsem profesně starší kolegyni, učila se od ní a postupně jsem přebírala zodpovědnost. K tomu jsem se účastnila různých školení, prezentací ostatních oddělení a také motivačních akcí, jako byla například setkání s úspěšnými kolegy z vyšších pozic, kteří také začínali v trainee programu.“

Tesco studentům - Stáž

Podmínka: předposlední ročník Mgr. studia

Doba: zpravidla jeden rok, začíná se na jaře

Počet přijatých: letos se počítá s deseti lidmi

Je libo stáž?

S Marií se do trainee programu dostalo ještě 21 dalších absolventů. Rozprchli se do různých oddělení, někteří zůstali, jiní odešli. „Maloobchod je velmi náročný, pracujeme pod neustálým tlakem a ve vysokém tempu. Ti, kteří vydrží, se pak dočkají odměny, kterou je pro nás hlavně spokojený zákazník.“ Počty míst v trainee programu se rok od roku mění dle potřeby společnosti, letos by mělo Tesco přijmout 16 absolventů.

Tesco se ovšem orientuje i na studenty. Těm v posledních ročnících magisterského studia nabízí stáže v rámci různých oddělení. Trvají zpravidla rok a pracuje se 15–20 hodin týdně. „Slouží k tomu, aby student nahlédl do pracovního procesu, poznal nás a zjistil, jak co funguje. Pak může pokračovat buď v trainee programu, nebo nastoupit na konkrétní juniorní pozici na plný úvazek.“ Letos se počítá s deseti místy.

Tesco studentům

Vedení závěrečných prací

Nevíte, co s bakalářkou nebo diplomkou? Tesco vypisuje témata, s jejichž zpracováním vám místní odborníci rádi pomohou. Můžete přijít i s vlastním nápadem, ale ten nemusí vždy projít.

Dny otevřených dveří

Březen patřil personalistice, zájemci si vyzkoušeli assessment centrum a získali rady, jak vychytat své CV.

Přednášky, workshopy

Ve spolupráci s VŠE a s UNIjobs.cz pořádá Tesco řadu přednášek, workshopů a akcí.

Přihlášky ke všem programům a stážím jsou k dispozici na www.tesco-graduates.cz. „Je tu oddělení personální, finanční, marketingové, komerční, operations development a mnoho dalších,“ vyjmenovala Marie. „Jen tady v pražské centrále zaměstnáváme téměř 1 500 lidí a možností, kudy se v rámci Tesco vydat, je požehnaně.“

Text: Markéta Paráčková

Foto: Martin Mičánek

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější