Sektáři křičí: „Jsem tak zblázněný do tebe, Ježíši!“

Sektáři křičí: „Jsem tak zblázněný do tebe, Ježíši!“

Kapela hrající chytlavou náboženskou píseň, tancující lidé a zpocený kněz v košili s kravatou vykřikující hesla jako „Bůh“ nebo „Ježíš“. Video níže zachycující setkání sekty Triumfálního centra víry minulo málokoho.

Sekta se ale do hledáčku Čechů nedostala poprvé. Není tomu ani půl roku, co mladá režisérka a studentka FAMU Tereza Nvotová, ve svém filmu Ježíš je normální, zveřejnila záběry zevnitř sekty. Tereza Nvotová se v dokumentu vyrovnává se svou zkušeností z bilinguální „Školy budoucnosti“, kde byla vychovávána americkými misionáři, kteří patřili do Hnutí víry. Triumfální centrum víry v Česku totiž vychází právě z amerického hnutí.

Běsnění přichází po 3:09. Vydržte.

„Za nejradikálnější skupinu působící momentálně v Česku bych považoval Triumfální centrum víry,“ řekl médiím Jaroslav Hynek z olomouckého Centra pro prevenci v oblasti náboženských sekt, čímž zasadil zmíněnou sektu do kontextu. Hnutí si získává příznivce prezentací připomínající jakousi kombinaci hudebního koncertu a velice jednoduché agitace. Projevy kněz prokládá slovem halelujah, tak často, že to normálnímu člověku při delším poslechu až leze na nervy. Všechna kázání, stejně jako píseň o Ježíši, však působí komickým dojmem a setkává se spíše s opovržením a posměchem. Lidé jsou to dospělí, tak ať si dělají co chtějí. I když to vypadá poněkud bláznivě.

Toto ale úplně neplatí v šokujících záběrech z dětské konference, jaké vzbudily negativní ohlasy odborníků.  „Já jsem říkala, že při těch chvalách k Bohu ani nebudeme chodit na záchod nebo pít, protože Ježíš to taky nedělal. Ježíš taky během toho, co byl na kříži, taky neslezl a neřekl: Počkejte na mě, já se musím jít občerstvit, už to nevydržím. Jdu se vyčůrat a zase si tam vlezu nazpátek. I my to tedy můžeme udělat. Halelujah, halelujah,“ říká mladá příslušnice sekty asi osmiletým dětem ve třídě. Po mnoha jejích proslovech a písních, kdy je dětem vštěpováno, že „Ježíš je úplnej borec borců“, zažije malý Tomášek nervové zhroucení a mladá žena to v slzách vykládá jako „Boží přítomnost“. Po chvíli Tomášek popisuje, že viděl Ježíše na konci tunelu. „Mně šel mráz po zádech při té manipulaci s dětmi. Ta manipulace je velmi velmi riziková, drsná a emočně velmi vypjatá a ty děti zjevně byly zneurotizované. Děti se pak snaží zavděčit, že pak popisují nějaké vidiny a paranormální jevy,“ řekl pro Českou televizi psycholog a soudní znalec Slavomil Hubálek. I když chování členů sekty ve školách veřejnost odsuzuje, nejedná se o trestný čin a policie proti nim nemůže nijak postupovat.

Zvláště ve větších městech jsou běžně k vidění lidé, kteří zastavují na ulici kolemjdoucí a snaží se je oslovit s myšlenkami týkajících se víry. Převážně jsou ostatními považováni za lehce vykolejené lidi, kteří ale nejsou ostatním nebezpeční. Záběry zveřejněné mladou režisérkou ale vypovídají, že tak jednoduché to není a že určité sekty se mohou stát určitou hrozbou. Zejména ve spojením s dětmi.

Jak se vám líbí zpívající kněz? Co si myslíte o Triumfálním centru víry? Jsou nebezpeční nebo jsou to pouze šašci? Je dobré děti vystavovat stejnému náboženskému transu v jakém jsou jejich rodiče? Jste členem nějaké církve? Nejlepší tři diskuzní příspěvky budou opět odměněny lístky do kina!

Pavel Prchal

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější