Skupina Traband: Nevzdorujeme pirátství, podporujeme ho!

Skupina Traband: Nevzdorujeme pirátství, podporujeme ho!

Skupina Traband je na české hudební scéně už dávno stálicí. Vždyť koncertuje skoro dvacet let! Vy, co ji máte rádi, i vy, kteří jste Trabandy ještě neobjevili, si nenechte 9. května ujít koncert v pražské Malostranské besedě. Nejen o koncertech a festivalech jsme si povídali s textařem, zpěvákem a kytaristou Jardou Svobodou.

Před dvěma lety vyšlo vaše poslední album Neslýchané! Pracujete již na další desce?

Písničky přibývají, do konce roku bychom mohli vydat nové album, ale nechci nic uspěchat, dokud si nebudu na 100% jistý, že to tak má být.

Vaše alba mají většinou koncept, spojující motiv. Například Neslýchané! bylo albem příběhovým, věnovaným Žižkovu. Už víte, jaký motiv přijde na přetřes příště?

Myslím, že to bude radost.

Jakým způsobem vzniká v Trabandu písnička? Kde berete inspiraci pro svoje texty?

Základní melodie a slova přicházejí od Pánaboha, prostě se nějak objeví, vyloupnou, zaprší z nebe. Já pak jenom dobrušuju, například hledám správný rým nebo akord. Když už má písnička jasnější tvar, přinesu ji na zkoušku a spolu s ostatními pak hledáme aranže – kdy bude hrát jaký nástroj atd.

Texty vašich písniček obsahují křesťanské prvky. Dostávají se do nich tvůrčím záměrem, nebo to takto prostě vyplyne?

Neřekl bych „křesťanské“, ale spíš „biblické“. Nejde mi o to někoho přesvědčovat nebo obracet na jednu víru, ale nacházím v bibli univerzální příběhy a pravdy, platné pro jakoukoli dobu a společnost. Bez ohledu na to, jestli je křesťanská nebo ateistická.

Foto: Studenta

Vaše alba se dají za velice příjemný peníz stáhnout na stránce indies.eu. Považujete to za způsob, jak vzdorovat internetovému pirátství?

My internetovému pirátství nevzdorujeme, my ho (v případě Trabandu) vítáme a podporujeme. Čím víc lidí si zkopíruje naši muziku, tím víc posluchačů budeme mít.

Několikrát jste spojili svoje tvůrčí síly se světem filmu a televize (znělka festivalu Jeden svět, hudba k večerníčku Karlík, zlatá rybka aj.). Je taková spolupráce vítaným osvěžením a plánujete ji zase někdy zopakovat?

Pokud přijde podobně zajímavá nabídka, tak ano.

Začíná festivalová sezóna - máte raději hraní na festivalech, nebo ryze vlastní koncerty? Které z festivalů máte nejraději?

Máme rádi vlastní klubové koncerty, tam je pro nás ta nejlepší atmosféra. Festivalům se nebráníme, ale v oblibě máme ty menší, rodinné, jako je např. Litoměřický kořen, Otevřeno v Jimramově nebo Vlčkovicefest.

Jelikož jsme portál především pro studenty, nedá mi se nezeptat - jak vzpomínáte na svá studentská léta?

Poslechněte si písničku „Moji učitelé“ z CD Neslýchané anebo „Co se v mládí naučíš“ z CD Domasa. Nebo si je stáhněte.

Text: Josef Horký

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější