Stavební spoření: má smysl i pro studenty?

Stavební spoření: má smysl i pro studenty?

Chcete si ušetřit peníze na studium, dům nebo nový byt? Stavební spoření je jednou z možností, jak toho efektivně dosáhnout – k vámi uloženým penězům přibude každý rok státní příspěvek, zároveň se vaše peníze budou pořád zhodnocovat. A co byste měli vědět, než si stavební spoření zařídíte? Ptali jsme se Zdeňka Doboše z Modré pyramidy.

Proč by měli studenti začít spořit?

Stavební spoření patří k nejoblíbenějším finančním produktům na našem trhu (nyní je u nás téměř 5 milionů smluv o stavebním spoření), a to ze dvou hlavních důvodů: Spoření poskytuje zajímavé zhodnocení vkladů s vysokým stupněm bezpečí (i po změnách zákona o stavebním spoření a snížení státní podpory to bude kolem 4–4,5 % ročně + vklady jsou nyní pojištěny do 50 000 eur, od roku 2011 to bude do 100 000 eur). Díky uzavřenému systému stavebního spoření je možné čerpat velice výhodný úvěr na pořízení či vylepšení bydlení, a to u některých stavebních spořitelen až do výše 500 000 Kč bez zajištění, případně s ručiteli. Zástavu nemovitosti požadují spořitelny zpravidla až nad tuto hranici.

Co potřebuji k založení stavebního spoření?

Pokud je vám více než 18 let, tak stačí občanský průkaz.

Na jakou dobu je nutné stavební spoření uzavřít?

Smlouva o stavebním spoření se neuzavírá na určitou dobu, ale na „cílovou částku“ – cílová částka v sobě zahrnuje naspořené peníze klienta, úroky, státní podporu a uvažovaný úvěr (většinou je to v poměru 40 % naspořených prostředků a 60 % úvěr). Takže, pokud by si například chtěl student pořídit za několik let menší byt v hodnotě jednoho milionu korun, doporučujeme uzavřít smlouvu s cílovou částkou jeden milion korun a začít spořit.

Modrá pyramida je Stavební spořitelnou roku 2005–2010. Patří do významné skupiny Société Générale a dynamicky se rozvíjí. Studentům nabízí skvělé příležitosti pro start kariéry. Rozšiřuje svůj obchodnický tým a hledá nové finanční poradce. Tato pozice nabízí velmi zajímavou a flexibilní práci, atraktivní ohodnocení a možnost dalšího rozvoje.

Více na www.modrapyramida.cz

Jaký je minimální měsíční vklad?

Zpravidla je to půl procenta cílové částky, ale je možné spořit více či vkládat mimořádné vklady – urychlí se tím získání výhodného úvěru.

Je pravda, že díky stavebnímu spoření mohu dostat výhodnější hypotéku na bydlení?

Ano, také stavební spořitelny poskytují úvěry „hypotečního typu“, tedy zajištěné nemovitostí – u Modré pyramidy je to například Hypoúvěr. Zda je v danou chvíli výhodnější hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření, závisí vždy na podmínkách a dané situaci. Ovšem pokud klient spoří dostatečně dlouhou dobu a poměrně rychle naspoří (nebo jednorázově vloží) 40 % cílové částky, může získat tzv. přidělený (řádný) úvěr ze stavebního spoření, který je například u Modré pyramidy úročen v rozmezí od 3 do 5 procent (v závislosti na zvolené variantě spoření) – výhodou tohoto úvěru je jednak jeho výhodná úroková sazba i to, že tato úroková sazba je garantovaná po celou dobu splácení úvěru a klient tuto výši zná už v okamžiku uzavírání smlouvy o stavebním spoření.

Co když se rozhodnu stavební spoření ukončit a naspořené peníze hned vybrat?

Pokud se tak rozhodnete po uplynutí tzv. zákonné vázací doby (5 let pro smlouvy uzavřené do konce roku 2003, 6 let pro smlouvy uzavřené po 1. 1. 2004), můžete si bez obav vyzvednout naspořené peníze, úroky i všechny zálohy státních podpor. Pokud ukončíte smlouvu před uplynutím této vázací doby, o všechny zálohy státní podpory přijdete.

Markéta Ježková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější