Studenti o Vánocích šetří na rodičích. Utrácí za své "známosti"

Studenti o Vánocích šetří na rodičích. Utrácí za své "známosti"

Za rodiče pětistovku, za partnerku přes tři tisíce. Tolik jsou ochotni ze svého rozpočtu věnovat na vánoční dárky čeští studenti. 

Celkový rozpočet se u studentů pohybuje mezi třemi a sedmi tisíci za měsíc. Pokud jim po zaplacení nájmu a jídla nějaké finanční prostředky zbydou, utrácí za oblečení, dárky a kosmetiku. Nebo na něco šetří. Vychází to z průzkumu společnosti Studenta Media, kterého se zúčastnilo 2125 studentů vysokých škol po celé ČR. V tomto období si pravděpodobně šetří na dárky vánoční. Ptali jsme se, kolik peněz byste utratili za dárek pro kamaráda, partnera nebo příbuznou osobu.

Do vánočního dárku pro kamaráda by 47,6 % studentů investovalo dvě stě, maximálně pět set korun. Štědřejší jsou u svých příbuzných. Pod stromeček nadělí 32,6 % studentů svým rodičům dárky v hodnotě pět set až tisíc korun. Dalších 19 % do nich investuje od tisícovky do patnácti set. Nejraději ale čeští studenti obdarovávají drahými dárky své partnery – 20,6 % utrácí za dárek k Vánocům pro partnera víc než tři tisíce korun.

Studentky čeká bohatší Ježíšek

Z průzkumu vyplývá, že 19 % žen utratí za dárky pro partnera od tisícovky do 1500 Kč. Zatímco 28 % mužů pro své milované kupují vánoční dárky minimálně za 3000 Kč. Studentky se tedy mohou letos pod stromečkem těšit na hodnotnou nadílku.

Na Nový rok se čeští studenti moc neodvážou. Za silvestrovský večírek by více než polovina studentů neutratila přes 600 Kč. Jen necelých 26 procent z nich by za novoroční zábavu nechalo od devíti set do patnácti set korun.

Text: Jekatěrina Tkačenko

Foto: Alice Harold, Flickr

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější