Studium na státní škole: Pět důvodů, proč dát přednost tradici

Studium na státní škole: Pět důvodů, proč dát přednost tradici

Zřejmě třetí nejčastější otázkou, kterou pokládáte při seznamování, je „Kam chodíš na školu?“ (těsně za „Jak se jmenuješ?“ a „Jak se máš?“). A pak se někteří buď zkřiví v obličeji, nebo dají najevo svoji přízeň ke zmiňované škole. Tak jak si teda vybrat?

V České republice je v současnosti okolo 70 vysokoškolských vzdělávacích institutů. Z toho celých 65% jsou školy soukromé. Státní sice neztrácejí počet uchazečů, přitom se soukromými školami vedou určitý boj. Jaké výhody nás tedy čekají při studiu na státní vysoké škole?

1.) Co si budeme povídat, v očích zaměstnavatele, babičky a rodičů má státní škola lepší renomé, než ta soukromá. Do určité míry záleží také na oboru – na odborníka IT ze soukromé školy se lidé dívají pořád trochu lépe než třeba na právníka z nějaké „nové“ univerzity.

2.) Ušetříš rodičům nebo sobě peníze. Většinou se jedná o částku cca 25 tis. Kč za semestr, výjimkou není ani platba přes 40 tis. Kč za půl roku studia. Takže za celou dobu pobytu na soukromé škole si můžeš o takovém autě jenom nechat zdát. Nemusíš neustále za všechno platit, například když neuděláš třikrát zkoušky, nemusíš si od kamarádů tajně půjčovat na zaplacení rektorských zkoušek. Částky nejsou tak vysoké, ale určitě každý chce ušetřit. Na státní máš šanci je využít jinak, třeba na bydlení, mejdany, kina atd. Ke všemu pokud se jednou rozhodneš seknout se školou, tak nemusíš litovat, že jsi zbytečně vyhodil tolik peněz.

3.) Když už jsme u toho bydlení, tak státní školy často poskytují bydlení na koleji, které sice není luxusní, ale zato levné. A taky ruku na srdce, kdo rád tráví celé dny na koleji, když se otevírá nová brána poznání světa.

Foto: Studenta

4.) Státní vysoké školy nabízí možnost spolupráce s jinými prestižními institucemi. Taková MFF UK nabízí v rámci studia spolupráci na projektech s CERN a DESY, z větších státních škol bývá zvykem vycestovat na prestižní univerzity po celém světě, když máte trochu štěstí.

5.) Při studiu na státní škole nabudeš pocitu stabilnosti. Přece jenom nevíš, zdali ta soukromá nekrachne a nedostane se do bankrotu a všechny svoje studenty nevyžene na ulici.

Státní škola je zkrátka jistota bezplatného studia, a proto na rozdíl od soukromé se nemusí snažit lovit svoje studenty, protože ještě stále panují mýty, že na soukromých školách se snadněji studuje. Nicméně není tomu tak za každých okolností.

Natalie Kuznetsová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější