Soukromé VŠ: Pět důvodů, proč se vyhnout státní škole

Soukromé VŠ: Pět důvodů, proč se vyhnout státní škole

Stále rozrůstající počet billboardů jak v metru, na ulicích nebo v magazínech se slogany „My si nevybíráme!“ a podobná propagace soukromých škol často vzbuzuje pocit lehce dostupného titulu. Je tomu vůbec tak? Pojďme se blíže podívat na výhody těchto škol.

Soukromé školy nedostávají na rozdíl od státních škol ani korunu ze státního rozpočtu, tudíž si musí vystačit s tím, co jim přinesou studenti do kasičky. Proto je důležité, aby si sám student rozmyslel, zda bude pro něj soukromá škola přínosná nebo ne. Ovšem i soukromé školy mají plno výhod.

1.) Záchranný bod. Gympl či střední školu odsedíš s věčným tahákem, moc znalostí na přijímačky na státní nenabudeš, ale zároveň se chceš dostat na vyšší vzdělávací level. Výhoda většiny soukromých škol je, že touhle zkouškou vůbec nemusíš projít a stačí jenom doložit maturitní vysvědčení a odeslat přihlášku, ke všemu na státní to můžeš zkusit taky, když se nedostaneš, tak cestu na soukromou budeš mít stále otevřenou, protože studenti jsou přijímání až do září, protože soukromé školy dávají možnost začít každému, je to pak jenom na tobě, jestli to dotáhneš až do konce.

2.) Většina soukromých škol myslí i na pracující. V rozvrhu je povětšinou více prázdných poliček, než těch vyplněných, takže můžeš i v rámci možnosti při škole pracovat.

3.) Soukromé školy mají často větší kapitál, takže jejich budovy se pyšní lepším interiérem, mnohdy i exteriérem a dostupná technika je na vysoké úrovni.

4.) Obory jsou tu často lákavější. Takový art design (Prague College), humanistiku (MUP) nebo ekonomiku (SVŠE) studenti často vyhledávají. Také jsou nabízené kompletní programy v angličtině na školách jako třeba University of New York in Prague, Prague College, Anglo-americká univerzita atd.

5.) Přístup pedagogů je individuální. Pedagogové jsou více placeni, tudíž mají větší motivaci se starat o studenty a nabízí jím i osobitý přístup ke studiu. Soukromá škola si nemůže dovolit chovat se špatně ke svým studentům, musí maximálně vycházet vstříc. Týká se to i studijních oddělení, které jsou pro studenty většinou k dispozici několik dní v týdnu, zatímco ty státní poskytují služby jenom v jeden den.

Foto: Studenta

A jako bonus (nebo i mínus) - soukromé školy mohou pyšnit počtem slavných osobností, které je navštěvují, například Public Relations na UJAKu studuje a zároveň propaguje Jirka Mádl, Julian Záhorovský a Zuzana Jandová, na Anglo-americké univerzitě studuje mimo jiné Ben Cristovao ze Superstar.

Ovšem studentem se člověk stává jak na soukromé škole, tak i na státní, takže je pouze na tobě, jak naložíš se studiem, protože šikovný flákač se může flákat jak na státní škole, tak i na soukromé, je to jenom otázkou tvé vůle, jak využiješ dostupné materiály a znalosti pro tvůj vlastní prospěch.

Autor: Natalie Kuznetsová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější