Studující rodič: Je to problém?

Studující rodič: Je to problém?

Čeká vás ještě několik let studia, nebo máte před sebou pouze poslední rok? Myslíte si, že to nejtěžší bude odevzdat diplomku včas a pak se donutit šprtat na státnice? Co když ale do hry vstoupí (ať již podle plánu či mimo něj) oživení v podobě miminka? Víme, na co se připravit.

Rodičovství při studiu – jaké jsou možnosti?

Žijeme v době, kdy vysoké školy vycházejí mladým rodičům vstříc, a to hned několika příjemnými způsoby. Studentkám-matkám je například prodloužena lhůta pro splnění studijních požadavků, mohou přerušit studium osm týdnů před plánovaným porodem (jedná se o tzv. uznanou dobu rodičovství) a toto přerušení se jim dokonce nezapočítá ani do celkové doby studia, čím si ušetří poplatky. K tomu je však nutné donést úředně ověřenou kopii rodného listu miminka a vyplnit žádost o přerušení studia. U těhotných studentek je potřeba donést kopii těhotenského průkazu a rodný list dodat do dvaceti dnů od porodu.

Určitě je důležitá i výchozí situace maminek - tedy jestli jsou studentky v závěrečném ročníku studia či naopak nováčci na vysoké škole, kteří ještě nejsou plně zorientováni. Každopádně dalším prvkem usnadňujícím matkám i otcům studium, jsou dětské koutky při univerzitách. Některé vysoké školy mají dokonce zřízeny i univerzitní mateřské školky. Ratolesti jsou hlídány buď přímo rodiči, nebo známými a příbuznými. V některých školkách se zapojují i dobrovolníci či zaměstnanci školy.

Mnoho dětských koutků je bezplatných a skvěle vybavených – najdete v nich spousty hraček, kuchyňku s mikrovlnou troubou či rychlovarnou konvicí a přebalovací pult.

Foto: Studenta

Další z možností, jak lépe zvládat dvojitou zodpovědnou roli, je nastavení individuálního plánu. Vše samozřejmě záleží na domluvě s vedením školy a jednotlivými pedagogy. Většinou však mladým rodičům ochotně vycházejí vstříc. Pak je tu i možnost kombinovaného studia, při kterém není nutné chodit prezenčně na přednášky každý den. Tohoto typu studia využívá stále více studentů. Studujícím rodičům umožní trávit více času s dětmi, a zároveň sehnat včas hlídání, když je třeba se „ukázat“ na akademické půdě.

Ať už se budoucí rodič rozhodne pro jakoukoli variantu, pro dobrou psychickou i fyzickou pohodu je důležité mít pevnou vůli a silnou motivaci k dokončení studia. Zároveň je nutné si uvědomit, že nejde vše stíhat na 100% a je tedy zásadní si vše dobře plánovat a organizovat. Také je velký rozdíl v tom, zda má mladá studentka finanční zázemí a podporu partnera či ne.

Foto: Studenta

A co vede mladé studentky k dalšímu životnímu kroku?

Já jsem třeba chtěla dítě ještě na škole, protože vím, že nejsem povaha, které by vyhovovalo jen sedět doma. Potřebuji mít možnost chodit i ven, mezi lidi, a dále se rozvíjet,“ říká Andrea (25). Dodává, že mladé maminky tak mají možnost udržovat si sociální kontakty a zaměstnat hlavu i jinými starostmi, než přebalováním a kojením.

Já jsem se rozhodla pro miminko při posledním roce studia, jelikož mám více času na výchovu než při práci. Upravím si studijní plán, dohodnu si zkoušky, a jinak mám čas pro své děťátko,“ pragmaticky hodnotí situaci Vendula (23).

V naší domovině stále razíme heslo Nejdříve kariéra, pak svatba, a potom děti a rodina. Přesto se již snažíme dohnat zahraničí, které je v tomto směru pokrokovější a je lépe připravené na zkombinování rodičovství a studijních povinností.

Každá situace je velice individuální. Pro někoho je výhodné a zvládnutelné zkombinovat dítě a školu, někomu více svědčí tyto dva životní aspekty separé.

Text: Pavlína Doležalová

Foto: Shutterstock

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější