Téma týdne: Se smradlavým squatterem je to jako se starým řízkem v lednici.

Téma týdne: Se smradlavým squatterem je to jako se starým řízkem v lednici.

V průběhu týdne vám Studenta přinesla dva články s tématikou squatterství, které je podle některých lidí revoluční, podle druhých naprosto scestné. Tyto názory vznikají z pocitů nejrůznějších individuí, z nichž některé se v dnešní společnosti cítí spoutaní a druzí naopak velmi pohodlně. Svůj pohled na věc jste nám v diskuzích sdělili i vy – naši čtenáři. Chtěli jsme mezi vámi vyprovokovat diskuzi, abyste mohli veřejně vyjádřit svůj názor a za jeho zajímavé zformulování vyhrát vstupenky do kina.

Kamarádi mi vyprávěli, že v lednici ve svém bytě mají už rok řízek s bramborovým salátem. Během této doby se z jídla stal unikátní artefakt hodný pozornosti předních mykologů. Vše je pečlivě uzavřeno v krabičce, takže plesnivé jídlo na okolí nemá žádný vliv. Možná. Jelikož jsem zrovna nadhodila otázku, jak se mí kamarádi dívají na squattování, jeden z nich využil jídla ke srovnání: „No hele, smrdí to? Obtěžuje nás to nějak? Ne. A tak to máš i s těma squatterama.“ Podobných výsledků jste se dobrali i vy.

Leckdy hašteřivé komentáře pod prvním článkem většinou vyjadřovaly podobný úsudek – squatteři samotní vám nevadí, respektujete jejich činnost i smýšlení. Pokud pak svůj alternativní život nikomu nenutí – třeba nepořádkem či hlukem - nechali byste je klidně žít. Co ovšem nepovažujete za příliš morální, je odmítání squatterů platit poplatky za elektřinu a vodu. Je to podle vás nespravedlivé právě k ostatním lidem, kteří se také chtějí věnovat svým oblíbeným činnostem, ale veškeré náklady si platí sami. Dalším tématem diskuze pak byly drogy a s nimi spojené předsudky, které jsou se squattery – podle některých z vás právem, podle jiných neprávem – spojovány.

Nezbývá než vyhlásit tři vítězné přezdívky, jejichž příspěvky byly nejvíce nápadité a originální. Nejaktivnějšími diskutéry se ukázali muž řečený Steve a jeho protipól – Aneta Pižďuchová. Od Anety dokonce zaznělo pozvání na kafíčko kvůli detailnějšímu vysvětlení si tématu, které však Steve jednoznačně odmítl. Jako vítěznou prohlašuji reakci Anety Pižďuchové na rozhovor Studenty se squatterkou Lenkou s úvahou nad „zezelenáním“ squatterů, dále příspěvek čtenáře Gregorije, který pádně vyargumentoval svůj nesouhlas s anarchií a neplacením poplatků. Třetí nejlepší komentář patří dívce s nickem Anyt, která zajímavě nazvala squattery novodobými hippies.

Znovu se ozvat a vystoupit svým hlasem ze studentského lidu budete mít možnost od příštího pondělí, kdy vám redakce Studenty přinese další Téma týdne k zamyšlení. Ale nejen to – nádavkem si můžete vydiskutovat lístky do kina. Doufáme, že směr nové diskuze bude zajímavý pro vás, stejně jako pro nás.

Tři vítězné komentáře:

Aneta Pižďuchová

Rozhovor je dobrej, mohla být autorka ještě tvrdší. adí mi na té paní skvoterce (už mně nebaví psát q) několik věcí, ale hlavně ta netolerance, kterou pěstujou. ty jo topmanažer vykořisťuje a proto s ním správná skvoterka nechodí. to je ubohý a hlavně tyhle skvoteříčci z truhlářský, kterým zařídil strejda kocáb bydlení (není zajímavý že jsou tak spojení - skvoteři se zelenýma - Kocáb, Stropnický, Kužvart a další?), nejsou podle mne žádný pořádný skvoteři. jinak by se sebrali a obsadili nějakej barák třeba v chánově, chomutově a tam šířili osvětu a komunitně pomáhali. Tohle je salonní skvoteří paskvil, hra na anarchisty. Oni vykořisťují své rodiče a jiné blízké a myslím si že sociální a zdravotní za ně někdo lepí. Až přestane, půjdou do práce jako já a budou bouchat jako my všichni,kteří mají za někoho zodpovědnost.Uf teď jsem se rozčílila, cože nám to vlastně ty skvoteři jako vysvětlujou a melou o svobodě a cestě proti proudu. každý jdeme sám proti proudu svým způsobem a někdy topmanažer je větší punkáč než tahle paní skvoterka

Gregorij

Mě je jedno kdo co uznává, jestli je to nějaká víra, bezvěrec nebo squatter. Každý svého štěstí strůjcem. Mě vadí kdokoliv kdo se neumí slušně chovat. V okamžiku kdy někdo dělá bordel tak je házím do jednoho pytle. Proč by nesquatovali?Pokud s nimi nejsou problémy a žijí si vlastním životem, vše je v pořádku. Ovšem na druhou stranu nesouhlasím s tím, aby neplatili poplatky za vodu,elektřinu či tak. Pokud těchto služeb využívají, měli by za ně zaplatit. On totiž někdo tu vodu musí pročistit, někdo tu elektřinu vyrobit. Pokud za to odmítají platit tak by ten byt jednoduše měl být odstřižen od těchto služeb. Názor pana Kužvarta se mi celkem zamlouvá - totiž o dohodě mezi radnicí a squatery: pokud je nějaký obejkt nepoužíván a používán nebude a squaterům by se hodil tak udělat jasné smluvní podmínky aby byly obě strany spokojeny. Protože někam se nastěhovat a prohlásit že to je moje...ať se na mě nezlobí ale tohle kdyby dělal každý tak tu vládne anarchie...

Steve

V článku je, že to mají nějak domluvený do konce roku a na druhou stranu je tam taky, že neplatí... tak nevím, jestli v té dohodě je i elektřina nebo ne. V tomhle je článek dosti nejednoznačný, takže můžeme maximálně spekulovat. A zastydlík? Předpokládám, že ti vadí slovo feťák... no dobře, klidně ti to upravím na "narkoman" nebo "poživatel omamných látek" a pokud vím, tak když "někdo v něčem jede", tak to musí být opakovaná a pravidelná činnost, takže Tobě sice vadí hanlivě zabarvené slůvko, ale svůj názor neobhajuješ a raději se snažíš odklonit rozhovor na jiné téma. Zeptám se tedy znovu a pro Tebe možná pochopitelněji, protože by mě Tvá odpověď velmi zajímala. Proč myslíš, že by měli v něčem jet? Ty si myslíš, že když squatteři žijou jinak něž je pro Tebe standard a pomáhají při tom ostatním, tak hned musí v něčem jet?

Připravila Eva Samšuková (foto Marie Bauerová)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější