Time management pro začátečníky: zkuste splnit 101 cílů v 1001 dnech!

Time management pro začátečníky: zkuste splnit 101 cílů v 1001 dnech!

Snad největším nepřítelem klidu je hrozba výbuchu sopky z nakupených povinností a neodvedené práce. Hromada, která spolu s pracovními a vzdělávacími resty často bohužel obsahuje i ty osobní, je jedním z nejčastějších původců dlouhodobého stresu a celkové nespokojenosti. Jedinou zbraní na její hrůzostrašnost je organizace.

Udělejte z povinností body na papíře

Naprosto stěžejní a samozřejmé je zavedení diáře, či jakéhokoli jiného místa, kde budou všechny vaše organizační poznámky pohromadě. I ta nejpohotovější paměť by byla zázračná, kdyby dokázala na všechny úkoly upozornit včas. Pokud si navíc všechna pracovní i osobní upozornění centralizujete na jedno místo, můžete se lépe orientovat v jejich důležitosti, případně je přesunout a poškrtat. Zapisování je základem plánování.

Pracujte s časem i myšlenkami

V situacích, kdy je zapotřebí se koncentrovat, ať už píšete odbornou práci nebo se učíte na zkoušku, na vás čeká hned několik úskalí. Pokud jste dlouhodobě ve stresu a máte pocit, že nic nestíháte, je dost pravděpodobné, že se nedokážete dostatečně soustředit. Velkým položkám v diáři musíte předem vyhradit dostatek času. Ten pak ještě nejlépe rozdělte do menších pracovních intervalů, mezi kterými nezapomínejte na pauzu. V případě jejího vynechání totiž hrozí, že vaši unavenou a zmatenou mysl přepadnou pochyby a zbytečné myšlenky. To může vyústit v trucování, vztek nebo bezduché koukání do zdi. Čím více si dokážete odpočinout, tím lépe zvládnete zabrat do práce, když je to zapotřebí.

Jak na nic nezapomenout

Ani pocit včas a dobře odvedené práce nezaručuje celkovou spokojenost. Člověk občas ve všem shonu zapomene, že ambice nemusí souviset jen s profesí, ale že májí co do činění i s koníčky nebo osobním životem. Pokud jste tedy snili o zdolání Himalájí s přáteli a následném sepsání cestopisného dobrodružného románu, mohou vaše sny pod nátlakem bezvýchodné rutiny utržit velkou ránu.

101 cílů v 1001 dnech? Je to možné!

Pokud nechcete na všechny sliby vůči sobě zapomenout a splnit alespoň nějaké z nich, zkuste třeba  čím dál více oblíbenou metodu „101 cílů za 1001 dní.“ Sestavený seznam by měl obsahovat, jak běžné úkoly, tak dlouhodobější tužby, jejichž splněním se dá zvýšit kvalita vašeho života hned na několika frontách.

Příklady dobře sestavených publikovaných seznamů najdete například zde.

Pokud se cítíte jako bezduší pracanti bez šance na osobní rozvoj a volný čas, něco je určitě zapotřebí změnit. Život je sice o kompromisech, avšak nezapomínejte, že bezcílnou plavbou v moři povinností vám z něho moc nezbyde.

Kateřina Cibulková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější