Tři otázky o Vánocích aneb Ježíšek je stále v kurzu

Tři otázky o Vánocích aneb Ježíšek je stále v kurzu

Jak budete trávit letošní Vánoce? Asi se budete muset minimálně třikrát zásadně rozhodnout.

Otázka první: Chci vůbec něco slavit?

Přestože jako studenti v sobě máme něco rebelského a občas se potřebujeme bouřit proto zažitým zvyklostem, slavení Vánoc přijímáme se vším, co k tomu patří. Poměrně s lehkostí přestáváme mít potřebu obrážet s pomlázkou sousedy, nijak nás obzvlášť neinteresují Dušičky nebo Tři králové a masopust je pro nás historickým jevem. Znám dokonce dost mladých lidí, kteří radikálně odmítají slavit Silvestr, argumentujíce, podle mě trochu nesmyslně, tím, že nebudou slavit na povel. Ti pak ostentativně právě poslední den v roce jdou spát v deset hodin, tedy o tři hodiny dříve než obvykle. V podstatě ale neznám nikoho, kdo by takto odmítal Vánoce. S prvními tóny koled v obchodním domě Tesco, s prvním ozdobeným stromečkem v nákupních galeriích (někdy zkraje listopadu) a první diskuzí na téma dárky padne to na všechny a Vánoce jsou všude kolem (což si pro jistotu ještě potvrdíme u vánočního filmového hitu Láska nebeská). Vánoce jsou jediným skutečně celonárodním svátkem, a to platí i pro studenty.

Otázka druhá: S rodinou či s partnerem?

Zásadní otázka pro hodně studentů. Kdy je ten pravý čas opustit maminčiny vanilkové rohlíčky, pozici toho, pro kterého se ty Vánoce vlastně tak nějak dělají a pohovku, na které jste si rozbalili své první lego, a zkusit začít budovat tradici novou se svým partnerem? V mém okolí na změnu poměrů většina lidí nepospíchá. Ačkoliv třeba už s partnerem dlouhodobě bydlí, jezdí spolu na dovolenou a nákupy platí napůl, na Vánoce se rozjedou každý hezky ke své rodině. Případným mezistadiem jsou Vánoce, kdy jeden z partnerů tráví Vánoce v rodině toho druhého. Diskuse o tom, kde to bude poprvé, zajisté patří k jedné ze zásadních zkoušek párové komunikace.

Ptal jsem se svých známých, kdy je podle nich ten pravý moment na přestřižení tohoto často posledního pouta s dětstvím, a odpovědi byly různé: „až začnu s partnerem bydlet“, „až se vezmeme“, „až budeme mít vlastní dítě“, „až mě přestane tak hrozně štvát“. Každopádně se zdá, že na Vánoce jsou studenti většinou rádi zase dětmi.

Otázka třetí: U televize nebo v klubu?

Návrat do dětství však většina snese jen na chvíli. To, že studenti často tráví Vánoce s rodinou totiž neznamená, že nutně zůstanou doma celý večer. Hodně studentů si po rozbalení posledního dárku a po odjezdu Pavla Trávníčka a Libušky Šafránkové kamsi do polí uvědomí, že už vlastně takovými dětmi zase nejsou a že by nebylo špatné se někde zlejt jak mužik. Kluby jsou prý na Štědrý večer plné mladých lidí, kterým se trochu přejedla všeobjímající nostalgie Vánoc. A tak například brněnská Fléda nabízí letos Funky Štědrý večer, hodně stylové je strávit večer v pražské Prdeli s DJ Petem Walkem a Subgate, nebo ve Stodolní ulici v klubu S.P.Q.R. na Fantastic party 2. Poněkud jiným typem úniku od svitu televizní obrazovky je výprava do kostela na půlnoční mši, kde je většinou živák největšího hitu Jakuba Jana Ryby Česká mše vánoční.

Jak trávíte Vánoce vy? Máte rádi Vánoce? Budete s rodiči nebo s partnerem? Zakalíte na Štědrý večer nebo usnete u televize? A co si myslíte o Santovi?

Josef Šachta

úvodní fotografie z filmu Láska nebeská

Dnes již legendární srážka generací na Štědrý večer.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější