Ty ještě nejsi na Twitteru? Rady a tipy jak na to!

Ty ještě nejsi na Twitteru? Rady a tipy jak na to!

Sociální síť Twitter už funguje nějaký ten pátek, čeští uživatelé ji ale objevují až dnes. Web je založen na tzv. tweetech neboli krátkých zprávičkách, které posíláte do světa. Přečíst si je může úplně kdokoliv. Vy si naopak můžete číst příspěvky všech ostatních uživatelů. Některé z nich můžete upřednostnit, když kliknete na tlačítko „Follow“, tweety tohoto člověka se vám budou ukazovat na vaší hlavní stránce.

Funguje to podobně jako na Facebooku.  Nejčastěji se lidé ptají: „A co to vůbec je ten Twitter? Proč by si ho měl zakládat, když už mám Facebook?“ Pravda je taková, že Twitter je přesně to, co si z něj uděláte. Tuto sociální síť si můžete přizpůsobit přesně svým zájmům.

Sdílíte nejraději na svoje fotky, odkazy na klipy na Youtube nebo odkazy na články na internetu? Pak pro vás Twitter bude druhým Facebookem a možná trochu zbytečný. Hlavní rozdíl je ten, že musíte své statusy smrsknout do 140 znaků a fotky, videa apod. sdílet jen pomocí odkazů. Pokud hltáte každý den zpravodajství, můžete si mezi své oblíbené přidat jen novináře či jednotlivá média. Zajímáte-li se o hudbu, gastronomii nebo třeba módu, vyberete si ostatní uživatele, které s vámi zájmy sdílí nebo firmy, které se vašeho koníčku týkají. Každý okamžik tak dostanete na stříbrném podnose přesně to, co chcete!

Foto: Studenta

Čím dál větší roli hraje Twitter při velkých zpravodajských událostech. Zahraniční média ho sledují už delší dobu a pomalu se to začínají učit i čeští novináři. V zahraničí to běžně funguje tak, že významní reportéři a zpravodajové, kteří se události přímo účastní, informují své followery pomocí tweetů každý pár minut. Například při revoluci v Egyptě byl právě Twitter rychlejším a zajímavějším zdrojem než velké světové zpravodajské agentury. V Česku jsem toto zaznamenala jen u červnové stávky odborářů od Janka Rubeše ze Streamu.

Foto: Studenta

Abyste mohli Twitter plně využívat, je nutné se naučit pár pravidel a pojmů:

- každý tweet může mít maximálně 140 znaků, a to včetně všech odkazů (na web, na fotky v albech atd.)

- příliš dlouhé odkazy je možné zkrátit např. na adrese www.bit.ly nebo www.tinyurl.com

- obrázky můžete nahrávat na stránku www.twitpic.com

- kromě přidávání příspěvků můžete také odpovídat na příspěvky ostatních (pomocí Reply), přebrat cizí příspěvky a poslat je dál (Retweet) nebo si je přidat mezi oblíbené (Favorite)

- hlavní roli v tweetech hrají „Hashtags“ (křížky), kterým vašemu příspěvku přiřadíte nějaké téma, což je velmi důležité pro vyhledávání. Pomocí křížku také můžete vyhledávat podle klíčového slova.

- pokud chcete ve vašem příspěvku označit nějakého uživatele, přidáte před jeho jméno @

Tipy, koho sledovat v českých vodách Twitteru

@twitt_vtipy – pokud máte rádi černý humor

@vaclavklaus – vtipný profil falešného prezidenta

@historky – ultrakrátké příběhy pro unavené čtenáře

@tomcuprcz – zakladatel slevového serveru Slevomat

@medicka – vtipné postřehy studující medičky

@cuketka – nejznámější český foodblogger

@janekrubes – největší propagátor Twitteru u nás

@kardinalvlk – velmi vtipný falešný kardinál

Autorka: @misa_rakova

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější