10 nejlepších optických klamů, které zmatou i vás!

10 nejlepších optických klamů, které zmatou i vás!

Řekne-li se optický klam, většina z nás si nějaký ten obrázek s optickým klamem vybaví. Co to ale je optický klam, neboli optická iluze  a jak pracuje? Ve chvíli, kdy se díváme na nějakou optickou iluzi, snímá náš zrak obrázek, ale mozek ho interpretuje jinak, než je ve skutečnosti zobrazen. Vnímáme pak realitu nesprávně nebo zmateně. Většina optických klamů stojí na matení mozku barvami, či tvarem. Určitě také znáte dvousmyslné obrázky, které lze vnímat více způsoby. My si ukážeme deset nejzajímavějších optických klamů!

1. Penroseův trojúhelník je obrázek představující grafický paradox. Jsou na něm tři rámy spojené v pravých úhlech, a přesto tvoří trojúhelník. Vzpomínáte na geometrii a její zákony? Kolik je součet úhlů v trojúhelníku? Tvar inspiroval mnohé umělce a nutno dodat, že poprvé se tento útvar objevil v roce 1934 v díle Švéda Reutersvärda.

Foto: Studenta

2. Nestačíte kmitat očima? Není se čemu divit. Soustředíte-li se na body, zjistíte, že místa, kde se čáry protínají, jsou plná. Ale ve chvíli, kdy nesledujete upřeně daný bod, jeví se jako prázdná.

Foto: Studenta

3. Pěkná „točící“ se kolečka. Podíváte-li se ale blíže, zjistíte, že dojem otáčení vyvolává uspořádání barev.

Foto: Studenta

4. Pro vyvolání iluze sledujte oranžový kruh po dobu třiceti sekund. Pak se podívejte na obrázek akvária…

Foto: Studenta

5. Vidíte rozbitý talíř? Zkuste se na několik vteřin zadívat na očko humra.

Foto: Studenta

6. Dvě anebo tři dámy? Na uvedeném obrázku má pozorovatel provést tzv. mentální výběr ze dvou interpretací, z nichž každá je platná. Poprvé tuto iluzi představil ve svém díle dánský psycholog Edgar Rubin po roce 1915.

Foto: Studenta

7. Typický optický klam využívající perspektivu. Která postava je vyšší? Tyto zákonitosti mimo jiné využívají malíři.

Foto: Studenta

8. Vibrující obrázek. Dojem pohybu a vibrací opět vyvolává uspořádání barev.

Foto: Studenta

9. Teď se zadívejte na obrázek. Zdá se jasné, která z těch žen má rozezlenou tvář. Zkuste ale obrázek oddálit a znovu přiblížit…

Foto: Studenta

10. Optického klamu dokáží využít i umělci v ulicích. My sice uvádíme jen jeden obrázek, ale na internetu je bezpočet inspirujících galerií. pokud jde o využití optického klamu v umění, existuje samostatně nazvaný směr – tzv. op-art – který pracuje s využitím iluze.

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější