Věčně opilý student: Pravda, nebo omyl?

Věčně opilý student: Pravda, nebo omyl?

Jak jsme na tom s alkoholem? Pijeme střídmě, nebo nasáváme? Na to se ptali kolegové z webu Primát.cz možná i vás. Jak často studenti pijí alkohol, jakou chuť preferují a kolik toho vlastně vydrží? Výsledky vás možná překvapí!

„Alkoholového“ průzkumu se na portálu Primát.cz zúčastnil úctyhodný počet 3500 respondentů a aby také ne, vždyť jak často se vás někdo ptá na koníček? Protože, co si budeme nalhávat, pro mnoho z nás je alkohol vlastně takovým hobby. Že vám křivdíme? Divili byste se! Naprostá většina respondentů se totiž bez okolků přiznala, že alkohol běžně pije, a jenom necelá padesátka z celého vzorku ho nikdy neochutnala. A jak to vypadá s ostatními zjištěními? Věřte nebo ne, narazili jsme na nejedno překvapení.

Proč (ne)pijeme a co nám chutná

Více než pětistovka odvážlivců, kteří řekli démonu alkoholu jednoznačné „ne!“ nám také sdělila své důvody. Nejčastějším byl ten, že jim alkohol prostě nechutná, a proti tomu se nedá říct ani slovo. Řada z nich také vlastně nikdy neměla o alkohol kdovíjaký zájem anebo se prostě nechce opíjet. Jen pár lidí uvedlo, že je důvodem jejich abstinence okolí – nemají kolem sebe totiž nikoho, kdo by pil, a tak nepijí ani oni.

Foto: Studenta

Naopak příznivci alkoholu, kteří v našem vzorku tvoří velkou většinu, ho pijí, protože si na něm prý prostě a jednoduše pochutnají. Hned v závěsu je ovšem i jejich přiznání, že alkohol dokáže člověka uvolnit a zvýšit mu sebevědomí.

Chuť je tak očividně hlavním důvodem k pití i k nepití alkoholu. Dává to smysl, protože každému z nás chutná něco jiného. Když se kolegové z Primáta ptali, jaká chuť je u alkoholických nápojů nejlepší, odpovědi se logicky dost rozcházely. Ale skoro přesně napůl! 1500 respondentů odpovědělo, že preferují sladkou, zatímco tisícovka chce radši hořkou. Milí studenti, to jsme to výrobcům lihovin moc neulehčili!

Česká povaha se nezapře

Ale pozor, studenti rozhodně nejsou žádní ochmelkové. Jasná většina z nich totiž pije jen příležitostně, žádné pravidelné opíjení se tedy nekoná. Stejná většina taky pije alkohol na večírcích, občas si někdo přihne u kamarádů a poměrně málo se pije doma. Jenom necelá pětina ovšem pije skutečnou první ligu – většině stačí ke spokojenému večeru do pěti piv nebo lahve vína.

Foto: Studenta

Tento trend potvrzuje i druh preferovaného nápoje – pivo a víno jasně dominují, mírnou převahu má, hádejte co? No samozřejmě pivo! Tvrdý alkohol, koktejly a cidery jsou daleko vzadu.

Získat alkohol? Bez problému!

Dvě třetiny pijanů alkohol ochutnaly už před patnáctým rokem věku, což je pro zákonodárce asi poněkud znepokojivé číslo, neb jak všichni víme, pít máme až od osmnácti. Mohou za to kamarádi a rodiče – právě tyto dvě skupiny „učitelů“ totiž většinu z nás k alkoholu vedou.

Foto: Studenta

A aby toho morálního pohoršení nebylo málo, tak nadpoloviční většina respondentů neměla před osmnáctým rokem života vůbec žádný problém si alkohol obstarat. Ať už se domluvili se staršími kamarády, nebo si ho v restauracích a obchodech rovnou pořizovali sami, s přísnou kontrolou věku se setkal málokdo. Není proto překvapením, že podobná většina má s lihovinami i nějakou tu nepříjemnou zkušenost. Holt kdo jsi bez opice, první hoď kamenem!

Mohlo to být mnohem horší!

Ano, pijeme, ale nepřeháníme to, takže to s námi zase tak špatně nevypadá. Přestože většina z nás začala s alkoholem experimentovat v poměrně brzkém věku, málokdo si dává tucet piv na denní bázi a většina vysokoškoláků užívá alkoholické nápoje střídmě a hlavně ve společenských situacích.

Abychom byli upřímní, trochu jsme se obávali, jestli tenhle průzkum neukáže mnohem nebezpečnější trendy, ale očividně jsme u nás v Čechách s pivkem a vínkem víceméně v klidu. A to se musí oslavit! Takže na zdraví, studenti!

Text: Mojmír Sedláček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější