I, Tonya

Kinovýhled na březen: Jasné tipy končící zimy

A ještě naposled ti Oscaři, pak už s nimi dáme pokoj, vážně. Za pár dní ale budou rozdány nejprestižnější filmové sošky, což už pár měsíců hýbe našimi kiny. Březen bude v tomhle ohledu zřejmě tím posledním, dočkáme se totiž zbývajících hitů, které nenechaly zámořské akademiky v klidu.

Závěr oscarových žní

Hned od prvního březnového dne v kinech budeme potkávat Lady Bird a Já, Tonyu, dvě velmi rozdílná uchopení silných žen. Lady Bird je klasickým zástupcem americké nezávislé školy, nad kterým se budou rozplývat hlavně intelektuálové; příběh dívky dospívající v kalifornském zapadákově a jejích snech je standardním bezdějovým snímkem, který popisuje pocity jedné generace a sází především na trefné podání titulní úlohy od Saoirse Ronan. Ta si vysloužila nominaci na Oscara, stejně jako režisérka a scenáristka Greta Gerwig v nejdůležitějších kategoriích. Silný, ženský a hrdě sladkobolný film, který se vyplatí vidět.

Já, Tonya vypráví skutečný příběh krasobruslařky Tonyi Harding, která v 90. letech šokovala svět tohoto elegantního sportu. Svižný životopisný snímek sbírá body především za ústřední duo postav v podání Margot Robbie, kterou si jistě pamatujete z Vlka z Wall Street či Sebevražedného oddílu, a méně známé Allison Janney. No a poslední oscarovkou bude Dej mi své jméno, umělecké drama o dospívajících homosexuálních chlapcích. Částečně podobná tematika jako Lady Bird, šance na slavného plešouna tu také jsou, tak za pár dnů uvidíme, který kousek bude oceněn.

Co je malé, to je hezké

Když se ale vrátíme od filmů s nejvyššími ambicemi zpátky na zem, najdeme mezi méně výraznými kousky další zajímavá díla. Od začátku března uvidíme třeba tajemné drama Nikdys nebyl. Jeho autorka Lynn Ramsey zaujala před sedmi lety filmem Musíme si promluvit o Kevinovi a teď servíruje další depku. Životní ztroskotanec v podání uhrančivého Joaquina Phoenixe pracuje jako zabiják, tentokrát se však dostane do situace, s níž si neví rady. Nejedná se však o tupou mlátičku, drsný a místy velmi brutální příběh je podán citlivě a mysteriózně a náročnější diváci budou jistě spokojeni.

Z trochu jiného soudku je Přání smrti. Nové uchopení známé série akčňáků s Charlesem Bronsonem by si jistě zasloužilo okamžité odsouzení, pokud by však na režisérské stoličce neseděl nevyzpytatelný Eli Roth (Hostel) a především před kamerou nestál Bruce Willis. Snad každý fanoušek klasických akčních kousků chce vidět Willise po letech zase v pořádně drsné roli a Přání smrti by mu to mohlo umožnit. Uvidíme, těšme se.

Očekávané trháky

A na závěr zmíníme ještě dva kousky, od nichž se čeká komerční úspěch a jistě stojí za pozornost. V polovině měsíce se bude oceňovaná Alicia Vikander (Dánská dívka) snažit přesvědčit všechny fanoušky herní klasiky Tomb Raider, že právě ona je tou správnou Larou Croft. Oproti předchozímu ztvárnění slavné postavy v podání Angeliny Jolie chybí Alicii určité přednosti, což řada skalních příznivců nenechala bez komentáře; nové pojetí Tomb Raideru ale jde ve stopách herního rebootu posledních let, a tak věřme, že filmové zpracování přinese poctivé béčkové dobrodružství, jaké si Lara zaslouží.

A koncem března se dočkají zase příznivci osmdesátek v adaptaci knižního hitu posledních let s názvem Ready Player One. Režíruje samotný Steven Spielberg, a přestože ukázky zatím rozdělily diváky do dvou nesouhlasících táborů, jedná se o jednu z největších filmových událostí pomalu propukajícího jara. Možná se z toho vyklube další skvěle odvyprávěný příběh, navíc z doby, která Spielbergovu slušela nejvíce; možná se však dočkáme jen digitálních orgií, které k ničemu smysluplnému nepovedou.

Uvidíme na konci měsíce, který bude na zajímavé kousky bezesporu bohatý!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější