Vygooglujte se... Co všechno o nás digitální svět ví?

Vygooglujte se... Co všechno o nás digitální svět ví?

Žijeme v době, kdy si každého člověka, kterého poznáme (ať už je to potenciální partner nebo zaměstnavatel), googlujeme. Co si budeme povídat - je to vcelku užitečná cesta k tomu dozvědět se něco zajímavého. Protože to, co o vás najde Google, to si ale může zobrazit i kdokoli jiný. Jste si jistí, že máte pod kontrolou obrázek, který o vás takové vyhledávání vytvoří? 

Vygooglujte se. No vážně. Otevřete si nejlépe nové anonymní okno, aby byl výsledek stejný, jako když si vás vyhledá třeba nějaký personalista. Co to o vás vypovídá? Jaký byste si o sobě pouze na základě nalezených informací a fotek udělali obrázek? Obrovské procento lidí o sobě na Facebooku či jiných sociálních sítí sdílí téměř vše a nedochází jim, že to kromě jejich (jistě chápavých a přejících) přátel může v případě nedostatečného nastavení soukromí vidět také kdokoliv jiný.

Takže co se vám ukázalo? Facebook, Twitter, LinkedIn, vaše sportovní výsledky, soutěže, kterých jste se účastnili…? Většinou jsou sociální sítě, na kterých máte svůj profil mezi prvními výsledky vyhledávání. Položme si pár základních otázek. Používám skutečně všechny sociální sítě, na kterých jsem registrovaný? Jaké fotky a informace tam dávám? Mám správně nastavené soukromí? Koho mám v přátelích? A přidávám si skutečně jenom lidi, které znám osobně? A udělejte si v tom pořádek. Účty na sociálních sítích, které nepoužíváte a podíváte se tam jednou za 3 roky, smažte. Věřte nám, nebolí to.

Dalším krokem je nastavení soukromí na těch sociálních sítích, na kterých jste častěji. Určitě všichni víte, kde se to nastavuje, ale opakování je matka moudrosti, takže například– Facebook -> Nastavení -> Soukromí -> Kdo uvidí můj obsah? a kromě toho taky oblast Timeline -> Označování (asi nechcete, aby vás kdokoli mohl kdekoli označit, že...).

Máte účet na LinkedInu? Skvělé! Stále více personalistů jej bere v potaz. Ale máte tam aktuální informace a vhodnou fotografii? Nebo jste si profil tvořili, když jste hledali minulou práci, a potom už nebyl důvod jej upravovat a aktualizovat?

Foto: Studenta

Dejte si na vyladění svých profilů na sociálních sítích opravdu záležet - je to vaše vizitka, kterou si myslím skoro každý, s kým se máte setkat, vyhledá. Pokud vám Google ukázal také jiné stránky, kde už nechcete být registrovaní, dejte si tu práci a účty zrušte.

Fotky

Druhou záložkou ve vyhledávání jsou obrázky, a tedy vaše fotky. To znamená fotky s vašimi bývalými partnery, které jste v zápalu lásky všude sdíleli, fotky ze všemožných oslav, dovolených a diskoték, na kterých jste (klidně i ne vlastním přičiněním) označeni. Myslíte, že je vhodné, aby všechny tyto obrázky viděl personalisty z firmy, kde se ucházíte o práci nebo váš potenciální partner či přímo zaměstnavatel? Pokud ne, vymažte fotky, které nejsou vhodné a bavte se a vzpomínejte nad nimi pouze v soukromí.

Nechte si udělat vhodné, nejlépe profesionální fotografie, které můžete kdykoli ukázat komukoli bez toho, abyste se červenali nebo vám po čele začal stékat studený pot. A dejte si je jako profilové. No ano, možná nebudou tak drsné jako ty předchozí, ale případné personalisty nebo partnery neodradí.

Pokud si říkáte, že teď práci i partnera máte, takže jste v suchu, mějte na paměti, že internet dnes funguje jako jakási kronika vašeho života, která je neustále přístupná komukoli. A může se stát že za pár měsíců nebo let budete chtít práci změnit a potom vám dá sakra práci tuhle kroniku přepsat.

Text: Lucie Džurdženiková

Foto: Shutterstock

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější