studenti - ilustrační foto

5 tipů, jak se nakopnout do nového semestru

Na většině vysokých škol začíná v těchto týdnech letní semestr, a tak je důležité se na následujících čtyři měsíce pořádně připravit! Jak to ovšem udělat, aby byl tento semestr co nejpříjemnější a zároveň nejužitečnější? Přečtěte si naše rady a těšte se na příští měsíce!

1.    Sestavte si dobře rozvrh

Jakmile budete mít rozvrh alespoň z části podle svých představ, uvidíte, že vyhlídky na nový semestr budou hned pozitivnější. Mít mezi přednáškami mezeru a nebo povinně chodit na jeden seminář brzo ráno a na druhý seminář pozdě večer, je zkrátka nepraktické. Máte-li výuku takto rozloženou, těžko si domluvíte směnu v práci. Snažte si tedy rozvrh naplánovat časově co nejúsporněji. Dělíte se na seminářích do skupin a nevyhovuje vám váš termín? Napište na Facebooku svým spolužákům. Je více než pravděpodobné, že nejste sami, komu čas nevyhovuje, a někdo se s vámi třeba vymění. Nemohli jste se zapsat na povinný kurz, protože má zaplněnou kapacitu? Zkuste napsat vyučujícímu a poprosit ho, aby vás na kurz zapsal. Pokud mu vysvětlíte, že předmět potřebujete ke splnění studijních povinností, určitě vám vyhoví. S příjemným rozvrhem jde vše lépe!

2.    Nezapomeňte na přihlášky, státnice a stipendia

Rozvrh není jediná akademická záležitost, kterou byste na začátku semestru měli řešit. Nezapomeňte poslat přihlášky (a to i na magisterské a doktorandské studium), na některých školách končí možnost přihlášek už 28. února. Rozhodně to zkuste na víc oborů, budete mít větší jistotu, že se někam dostanete. Pokud jste v posledním ročníku studia a ještě jste nezačali se svou diplomkou či bakalářkou, nemusíte panikařit - určitě nejste sami, kdo první semestr prokrastinoval. Každopádně je nejvyšší čas kontaktovat svého vedoucího a domluvit si s ním konzultaci. Stejně tak nezapomeňte zažádat o stipendia, na některý vysokých školách se například o ubytovací stipendium musí podávat žádost každý semestr.

3.    Naplánujte si mimoškolní kurzy a aktivity

Už několik let se toužíte učit se španělsky, ale vždycky si na začátku roku řeknete: "Nechám to až na příští semestr…"? Nebuďte naivní, tohle odkládání může trvat roky. Není nic jednoduššího než se podívat na kurzy jazykových škol, z nichž většina nabízí možnost navštívit ukázkovou hodinu. Uvidíte, že před prázdninami na sebe budete hrdí a navíc můžete nový jazyk vyzkoušet hned během letní dovolené

Mrzí vás, že jste v šestnácti zatahovali taneční a místo nich chodili do hospody? Rozhodně není pozdě to napravit, existuje mnoho kurzů, které nejsou pro teenagery. Mnoho tanečních škol nabízí kurzy pouze pro vysokoškoláky. Mimoškolní kurzy bývají zábavné, tak se nebojte a pusťte se do nich!

4.    Přihlaste se do zahraničí

Během února a března můžete na většině škol podávat přihlášky na Erasmus. Pokud vás studium na vašem oboru moc nebaví a celkově se cítíte znudění, rozhodně si přečtěte nabídku výjezdů! Můžete zažít nezapomenutelný semestr v zahraničí, poznat desítky nových přátel a vyzkoušet si, jaké to je žít daleko od domova. Za zkoušku nic nedáte, takže jestli se bojíte, že vás nevyberou, prozkoumejte i další výjezdy, které vaše škola nabízí. Je více než pravděpodobné, že kromě Erasmu můžete vyjet i přes nejrůznější meziuniverzitní dohody, které bývají exotičtější. Nezní lákavě strávit semestr třeba v Mexiku nebo Japonsku?

5.    Začněte plánovat léto

Pokud jste začátkem semestru opravdu maximálně otrávení, není nic lehčího, než začít plánovat prázdniny! Pročtěte si program filmových a hudebních festivalů, zeptejte se kamarádů, jestli by nechtěli jet a případně se začněte poohlížet po ubytování. Například na filmovém festivalu v Karlových Varech je téměř nutnost mít zajištěné ubytování už několik měsíců dopředu, pokud se nespokojíte se spaním ve stanu. Festivaly vás nelákají? Tak se podívejte na nabídky akčních letenek a naplánujte si s kamarády nezapomenutelnou dovolenou. Pokud většina vašich kamarádů o prázdninách pracuje a nemají čas s vámi někam jet, nezoufejte. Můžete vyrazit na zahraniční stáž, jazykový kurz nebo dobrovolnický pobyt. Všechny tři zkušenosti se hodí do životopisu a navíc nepochybně zažijete skvělé prázdniny!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější