Use-it Praha Prohlédni si galerii

#fotoprůvodce: Nevíš, co v Praze? S USE-IT mapou na procházce Karlínem a Žižkovem

Znáš USE-IT mapy? Najdeš je ve spoustě měst po celé Evropě v infocentrech, Airbnb nebo třeba hostelech. „Naše mapa je určená hlavně pro mladé lidi ve věku 18 až 40 let, kteří mnohdy cestují nízkonákladově a nechtějí v destinacích utrácet mnoho peněz,“ vysvětlila zakladatelka projektu Jůzit z.s. Eva Křížová. Mapy pomáhají cestovatelům poznat místo i trochu alternativněji, ne pouze z turistické stránky. My se zkontaktovali s jejími tvůrci v několika českých studentských městech, ve kterých jsme se nechali provést.

Metropole Čech, Praha, kterou si projdeme tentokrát, je trochu specifická. Vzhledem k její rozlehlosti a spoustě různorodých čtvrtí mi Martina Tunková, jedna z tvůrců místní mapy, ukázala Karlín a Žižkov, které ona považuje za poměrně studentské. Z Karlínského náměstí vyrážíme na poznávací procházku končící až nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad, takzvaného "Jiřáku".

Foto: Nikol Mudrová

Naše první odbočka vede ke Corsu Karlín. Ve vnitrobloku administrativní budovy najdeš skrytou "chill out" zónu. Můžeš si sem sednout s kamarády nebo třeba o obědové pauze. Hlavně o tom moc lidí neví, takže tu je i klid.

Teď už ale kolem Fóra Karlín a mediálního domu Economia (tady sídlí třeba Respekt, Hospodářky, ale také i my) míříme k onomu slavnému, 303 metry dlouhému Žižkovskému tunelu s nápisem "neboj". Vede pod Vítkovským památníkem, spojuje Karlín s Žižkovem, a přestože uvnitř vypadá dost strašidelně, prý i v noci tu prochází celkem dost lidí. "Ono je to rychlejší projít tunelem než objíždět noční tramvají celý Karlín," říká Martina. Často tu jsou i nějací pouliční umělci.

Po táhlém stoupání konečně vycházíme ven. Nedaleko od nás na kopci je vidět socha Jana Žižky na koni a pár metrů od tunelu, na malém Prokopovo náměstí zas surrealistický pomník Jaroslava Haška. Tady se podle Martiny během letních večerů také scházejí někteří studenti, sedí a popíjejí pivo. Takový klasický "divoký" Žižkov.

Foto: Nikol Mudrová

Abychom ale ještě něco stihly, vydáváme se jednou z ulic nahoru. Naproti Žižkovskému divadlu Járy Cimrmana zacházíme do kavárny My Coffee Story, kde prý mají krásnou zahrádku. "Dneska je bohužel zavřená," odpovídá nám barista na otázku, zda si můžeme jít sednout tam. Nevadí. Sedáme si alespoň ke stolu u okna. Kávu mají opravdu dobrou. Taková ta klasická, příjemná hipsterská kavárna, ovšem bez návalu lidí, vzhledem k tomu, že je vcelku zastrčená, a ne příliš známá. Na učení ideální. To samé platí o nedaleké Pracovně.

Foto: Nikol Mudrová

Míříme do poslední části vycházky. Jdeme ještě kousek do kopce. V některých ulicích je krásný výhled na ikonickou Žižkovskou televizní věž, která rozděluje Pražáky na dva tábory - některým se opravdu líbí, a někteří ji nemusí, ať už kvůli vzhledu, tak i kvůli tomu, že pro její výstavbu byla zrušena část Židovského hřbitova. Ocitáme se v pověstné Bořivojově ulicí. Dříve tu bydlel právě spisovatel Hašek, kterého památník jsme před chvílí míjely. Teď tu je hned několik barů včetně slavného baru Bukowski. Ten už ale docela komerční a drahý, říká mi Martina. Doporučuje zajít raději do klubu Malkovich. Neholduješ-li ale až tak moc nočnímu životu, jen o ulici dál je další ze skvělých kaváren, Žižkavárna.

Foto: Nikol Mudrová

Teď už ale opravdu přicházíme k cílové destinaci, "Jiřáku". Ještě míjíme několik malých galerií a české papírnictví Skoba, kam doporučuji zajít, pokud hledáš nějaký ten diář pro příští rok. No, a než se rozloučíme s mou dnešní průvodkyní, neodpouštím si ještě pár otázek.

Co bys řekla, že je pro Prahu typické?

Přijde mi, že tím, že je tu studentů fakt hodně, tak i věcí, co jsou zadarmo je strašně moc. Třeba na portálech Citybee nebo Praha zadarmo jsou vždycky nějaký akce, které se neplatí, a to je v menších městech dost omezený.

Je Praha student-friendly město?

Třeba MHD mi tu přijde skvělý, dokonce i skoro stejně drahý jako například v Brně. A kdo nevyužívá Rekola, tak je podle mě blázen, protože 15 minut máš zadarmo a na kratší přesouvání se vážně hodí.

Foto: Nikol Mudrová

Co by nový student, co do Prahy přichází poprvé, měl vědět?

Češi nejsou na první dobrou přátelští, ale když se snaží komunikovat, tak najdou spoustu lidí, co jim pomůžou. Jen musí projevit určitou snahu a respektovat nějaká pravidla - třeba že se u nás pouštějí staří lidé v MHD sednout. Dobrý je si také zjistit, kolik je minimální pokuta, když nemáš lístek, protože já už tolikrát zasahovala v situaci, kdy jim tvrdili revizoři 2 a půl tisíce.
Navíc každá čtvrť, jak je velká, tak je hodně specifická - takový město pro město. Kolikrát slyším, že někdo nevytáhl z Nuslí nohy, to mi přijde jako škoda. Je dobrý nezůstat jen v té své části, i ty ostatní mají co nabídnout.

Máš nějakou čtvrť, místo, podnik, cokoliv, co považuješ za typicky studentské?

Mně přijde ten Žižkov nejvíc studentský. Oni sem i místní jezdí třeba do barů. Nebo mi tak přijde i ulice na Holešovicích, když jedeš ze Strossmayeráku na Spartu.

Foto: Nikol Mudrová

Takže ulice Dlouhá už ne?

Na druhou stranu si zase myslím, že kdyby chtěl člověk typicky český jídlo, tak třeba zrovna Lokál na Dlouhý je skvělej. Jako uzenej jazyk, držťková polívka, to nabízí strašně málo hospod. A pivo mají výborný. Je dražší, ale fakt dobrý.

A kam bys zajela na výlet do okolí?

Já vždycky doporučuju jet na Karlštejn. Pak to vlastně není daleko ani na Křivoklát. V létě si pražští rádi sjíždějí třeba Vltavu nebo Berounku. Často se také jezdí koupat na Džbán a do lomu Homolák, na jez v Dobřichovicích

Pokud se ale nepohybuješ právě v těchto místech hlavního města, určitě mrkni do pražské USE-ITky. Najdeš tu další typy jak na hospody, tak na kavárny, nebo třeba i parky, galerie a další zajímavá místa. Za kavárny bych určitě vypíchla I need coffee u Karlova náměstí, Spižírnu 1902 na Korunní, Café Parlor v Karlíně, Ema Espresso Bar u Masarykova nádraží a La Boheme Café u náměstí Míru. Na pivo zajdi do zmíněného Lokálu nebo do malé hospody Minirest na Florenci.

Z kultury nevynechej ani letní kina hned na několika místech, třeba v Cross clubu, zajdi na koncert do Café v Lese nebo galerii moderního umění DOX, kde mají i nějaké studentské slevy. Prážáci celkem žijí i z častých farmářských trhů, tak občas navštiv třeba ty na Jiřáku, Náplavce nebo na Kulaťáku a podpoř české zemědělce.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější