USE-IT mapy - České Budějovice Prohlédni si galerii

#fotoprůvodce: Stotisícové město, ale přitom vesnice. Co zažít v "Budějicích"?

Znáš USE-IT mapy? Najdeš je ve spoustě měst po celé Evropě v infocentrech, Airbnb nebo třeba hostelech. „Naše mapa je určená hlavně pro mladé lidi ve věku 18 až 40 let, kteří mnohdy cestují nízkonákladově a nechtějí v destinacích utrácet mnoho peněz,“ vysvětlila zakladatelka projektu Jůzit z.s. Eva Křížová. Mapy pomáhají cestovatelům poznat místo i trochu alternativněji, ne pouze z turistické stránky. My jsme se zkontaktovali s jejími tvůrci v několika českých studentských městech, ve kterých jsme se nechali provést. Tentokrát v srdci jižních Čech, v Českých Budějovicích.

Je ráno, chvíli před desátou hodinou a na Hlavním nádraží v Praze nastupuji do rychlíku. Směr České Budějovice. Nebo spíše - jak jsem si v USE-IT mapě v rámci přípravy přečetla - směr "Budějce", což je jediná správná zkratka používaná místními. Žádné "Budějice" nebo "Budějky", to prý používají jen Pražáci.

Foto: Nikol Mudrová

Po příjezdu jsem vyrazila rovnou na Sokolský ostrov, do parku, kde jsem měla sraz s Terezou Vlasatou. Do Českých Budějovic se přestěhovala ze severu Čech kvůli vysoké škole. Momentálně si tu zde dodělává ještě doktorát. Sedly jsme si na kafe k minivanu Coffee on the GO kousek od plaveckého bazénu. Před samotnou prohlídkou mi ještě Budějce maličko přiblížila.

Foto: Nikol Mudrová

Je pro Budějce něco typické?

Rozhodně pivo. Taky atmosféra - je to opravdu jihočeský město, kde lidé nepotřebují nikam vycestovávat a mají tady všechno. Budějčáci si žijí na tom svém písečku a to je pro ně typické. Když sem pak přijde student odjinud, jako třeba já jsem od Liberce, tak se nestačí divit, jak jsou tady ti lidé rodinní. Je to stotisícový město, ale přitom vesnice.

Co se třeba infrastruktury týče, jsou Budějce studentské město?

Jojo. Nejen co se týče infrastruktury, ale i kulturního života. Děje se tu spousta věcí.

Foto: Nikol Mudrová

Co například?

Nejznámější je určitě Budějovický Majáles, je to nezisková organizace, zadarmo a celý týden se tu dějí zajímavý akce. Vyvrcholí to poslední den, kdy je na Sokoláku Open Air se známými kapelami. Přes týden jsou tu méně známí umělci, ale každý si najde to svoje - třeba divadlo… Pak je tu třeba Busker fest, festival pouličního umění.

USE-IT průvodce - Zlín
work
#fotoprůvodce: Poznej Baťovský Zlín s USE-IT mapou
12. 9. 2018
3 minuty průvodce po studentském městě

Skvělý je i kampus univerzity, tím, že je pohromadě. Přistavěly se budovy, je tam nová knihovna, nová filosofická fakulta… Pro studenty určitě ideál.

Je něco, co by měl nový student, který bude poprvé v Českých Budějovicích, vědět?

Musí jít na pivo k Nezmarovi. (smích)

Jsou tu nějaká další studentská místa?

Tím, že je tu kampus multifunkční a univerzální, tak ti studenti moc nevylézají. Teď je tam ještě Kampa, studentský klub, kde se točí i jejich vlastní studentský pivo.

Foto: Nikol Mudrová

Vážně to pivo vaří studenti?

Ano. Je to pod zemědělkou a dohlíží na to zkušený sládek. Ale fakt to vaří studenti. Pak se Čtyrák každé úterý točí. Jak kdy se jim to povede. Ta desítka mi moc nechutnala, ale dvanáctka byla dobrá, to se dalo.

Co dalšího nevynechat ve Českých Budějovicích?

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, to je známá věc. A můžou za to určitě i skvělé podniky a místa. Dej nám proto vědět svůj tip co vidět na redakce@studenta.cz nebo nám napiš zde! A my to prozradíme i ostatním.

Když si chtějí studenti někam sednout, třeba do parku, mají kam?

Třeba ten Sokolák, to je centrum dění. Nebo tu máme Stromovku.

A co výlety mimo město. Kam nejlépe jet?

Nemusí se ani nikam daleko. Když je vedro, tak je perfektní třeba vyjížďka Malák (Malý jez) podél vody a vykoupat se v řece. Nebo na druhou stranu směr Hluboká, tam se dá jet na kanál, kde je cestou hospoda. Pak Dívčí kámen, samotná Hluboká a klasika Český Krumlov, Zlatá koruna a Holašovice, což je památka UNESCO.

No, a co mi tedy Tereza ukázala? Prošly jsme centrum, koukly se do tradičního papírnictví Plojhar s dlouhou historií a ručně dělanými papírovými pomůckami i do farmářského obchodu U Dobráka. Do studentského pivovaru Singer jsme sice zajít nestihly, ale prý právě tam se scházejí hlavně zahraniční studenti. Kolem náměstí je ale i spousta skvělých a klidných kaváren, které jsou ideální třeba i ke studiu na zkoušky - jedna z těch nejoblíbenějších je prý Café Datel. A mohu potvrdit, kávu i zákusky mají opravdu dobré.

Foto: Nikol Mudrová

S Terkou jsme se pak sice už rozloučily, ale na její doporučení jsem se vydala přes řeku do univerzitního kampusu, právě do zmiňovaného klubu Kampa. Zrovna bylo úterý a točil se Čtyrák. Na studentské pivo to opravdu špatné vůbec nebylo!

Foto: Nikol Mudrová

Čas už se ale krátil a byl čas vyrazit na nádraží. Abych se stihla ještě kouknout pořádně do parku, půjčila jsem si kolo od Rekol. České Budějovice leží prakticky na rovině, což z města dělá ideální místo pro cyklisty, kterých tam bylo spoustu. Opravdu se nemusíš bát, doprava je k tomu uzpůsobená. A pokud nemáš kolo vlastní, Rekola najdeš na každém kroku. Jen pozor na houpací most vedoucí ze Stromovky na Sokolák. Jízda ani chůze po něm nejsou zrovna příjemné.

Foto: Nikol Mudrová

A pokud tě třeba studium na univerzitě právě v Českých Budějovicích čeká, určitě zajdi do infocentra, zeptej se na USE-IT mapu a poznej ještě mnohem více míst, plus další užitečné typy, jak zapadnout mezi místními.

Už příště se můžeš těšit třeba na Brno nebo Ostravu.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější