student, peněženka

Dilema absolventů. Jaký plat je malý plat?

Už pomalu dokončujete školu nebo jste čerstvým absolventem a nemáte absolutně žádnou představu o tom, jak vysoký plat byste měli od svého zaměstnavatele požadovat? Zjistit, na jaké úrovni se pohybují platy v jednotlivých oborech, může být totiž až pekelně složité – obzvlášť v Česku, kde je ve většině firem diskuze o výši platu vyloženě tabu a ani vaši kamarádi vám mnohdy neporadí, protože je jim bavit se o platu „blbé“. Podle čeho se tedy máte orientovat? Poradíme!
Millennials
work
Čeští Millennials chtějí work-life balance. A o tisíc korun víc než loni
5. 6. 2017
5 min čtení

Pojďme se nejdříve podívat na to, jak jsme na tom my studenti s naším platovým očekáváním. Podle loňského průzkumu společnosti Universum požadujeme při nástupu do prvního zaměstnání na plný úvazek v průměru plat 26 653 Kč. A trend je takový, že částka každým rokem stoupá (oproti roku 2016 například meziročně stoupla o více než 1000 Kč). Čeští studenti tak v platových očekáváních nemíří k zase tolik nereálným částkám, byť se ve světě personalistů sem tam objevují i příklady mladých lidí s absolutně nesmyslnými požadavky. Například v roce 2016 tato průměrná očekávaná mzda odpovídala 94 % průměrné mzdy v ČR. Průzkum Universum také ukázal, že nejnižší platové požadavky mají studenti humanitních věd, zatímco o nejvyšší platy si říkají studenti informačních technologií, což více či méně odpovídá oborům, v nichž lidé dostávají méně a více.

Češi vs. svět

Jak jsme na tom v porovnání se zahraničím? Podle průzkumu společnosti Deloitte v roce 2016 platová očekávání českých studentů odpovídala těm z okolních zemí střední a východní Evropy. Podle dat společnosti Universum měli v roce 2017 nejvyšší platové očekávání studenti ve Švýcarsku, Dánsku a USA. Absolventi technických oborů si ve Švýcarsku v minulém roce řekli v průměru o 79 435 USD ročně, což je zhruba 137 000 Kč měsíčně. Zní to nadsazeně, ale pozor - švýcarská průměrná mzda v IT se pohybuje v přepočtu kolem 210 000 Kč měsíčně, jejich na naše poměry vysoké platy tak reflektují místní zvyklosti a také odpovídají výrazně vyšším nákladům na život ve Švýcarsku.

chudý student (duben 2018)
life
Chudý student – existuje ještě?
12. 4. 2018
2 minuty o studentských financích

Čeští studenti IT v roce 2017 požadovali v průměru 31 506 Kč měsíčně, podle ČSÚ byla přitom v roce 2016 průměrná mzda v IT 51 525 Kč. Zatímco studenti IT ve Švýcarsku tak očekávají asi 65 % průměrné mzdy v oboru, čeští studenti chtějí cca 61 %. Ve výsledku se tedy požadavky studentů v obou zemích zase tolik neliší.

Které obory vynášejí?

Jak napovídá očekávání studentů i výše průměrné mzdy, nejlépe placenými obory v Česku jsou obecně informační technologie, technické obory a finančnictví. Zajímavé je ale sledovat výši platu přímo podle jednotlivých profesí. Podle žebříčku Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) jsou nejlépe hodnoceny pozice, jako je řídící letového provozu (s průměrnou mzdou 210 tisíc měsíčně), nejvyšší představitelé velkých společností a institucí (hodnoceni v průměru více než 155 tisíci měsíčně) nebo piloti, navigátoři a palubní technici (s průměrnou mzdou vyšší než 106 tisíc měsíčně).

A jak jsou na tom firmy z hlediska nabízené mzdy? Podle srovnání týdeníku Euro patří mezi nejlépe platící zaměstnavatele z českých firem například Škoda Auto, ČEZ, Unipetrol, Metrostav a Plzeňský Prazdroj. Z mezinárodních společností nabízejí nejlepší platové ohodnocení firmy jako ABB, Siemens, Bosch, Coca-Cola nebo Honeywell.

Jak si říct o správný plat?

S tímto problémem se často potýkají nejen absolventi, ale i ti zkušenější z nás. Ať už získáme první zkušenosti během studia, nebo pro nás je první full-time práce opravdu startovní čárou, důležité je se nepodceňovat. I v případě, že přestřelíte, zaměstnavatel vám většinou nabídne kompromis. Nyní jsme navíc v době, kdy je v Česku vůbec nejnižší nezaměstnanost v historii. I v otázce mzdy tedy platí rčení, kdo, když ne my, a kdy, když ne teď! Z průzkumů o platových požadavcích navíc vyplývá, že ženy mají obecně nižší platové očekávání než muži, a podle toho také vypadají jejich mzdy. Pravidlo je tedy snadné - pokud chceme víc, musíme si o to umět říct.

Článek byl zveřejněn v dubnovém magazínu Studenta s tématem Money. Přečti si víc!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější