kluk kariéra

Každodenní návyky, které mají vliv na vaši kariéru. Znáte je?

Snad každý z nás by chtěl úspěšnou kariéru. Dosahnout cíle, který jsme si stanovili. A postupně třeba i té nejvyšší možné pozice v oboru. Jenže abychom se dotkli cílů nejvyšších, je potřeba nejdříve zvládnout ty menší. Chcete vědět jaké? Máme pro vás čtyři věci, které vám pomohou ve vaší kariéře – a slibujeme, že budou opravdu jednoduché!

1. Čtěte

Nechceme po vás ponořit se každý den na několik hodin do knih. Nebojte. Myslíme tím čtení třeba více odborných blogů nebo jen knížku před spaním.

Inteligentní lidé vědí, že tím, že udržují krok se zprávami nebo sledují odborníky v oboru profesionálního rozvoje, jsou vždy o krok napřed. Tím se stále učí a neustále se zabývají novými myšlenkami a novými perspektivami - a to vše podporuje jejich kariérní život. Navíc díky čtení získáte širší slovní zásobu a stanete se i lepším řečníkem.

Takže - dejte si slib, že denně budete číst. Třeba těch pět stránek před spaním, a časem počet zvýšíte. Nebo se třeba přihlásíte k odběru odborných newsletterů z blogů ve vašem oboru.

Hlavně to neberte jako povinost (není to povinná školní četba). Spíše se zabývejte materiály, které vás opravdu inspirují a motivují k tomu, abyste byli ještě lepší.

online kurzy
work
Naučte se cokoliv
22. 2. 2018
3 minuty nápadů

2. Komunikace

Pravděpodobně denně kontrolujete sociální média. Kdo ne, že jo. Ale - nezdá se vám, že tam ve výsledku ani nekomunikujete s ostatními?

Asi jste už slyšeli obvyklou kariérní radu, abyste například oslovili někoho cizího na LinkedInu nebo pozvali na oběd neznámé kolegy z práce či ze školy. Ale buďme realisté - kdo se k tomu odhodlá?

Nicnémě existují i jiné možnosti - například když někdo ze známých změní stav svého zaměstnání na LinkedInu, pogratulujte mu. Nebo se na Facebooku spojte s novými kolegy. Nebo pošlete dávnému kamarádovi zprávu s přáním k narozeninám. Jasně, zatím to možná nemá přímý dopad na vaši současnou kariéru, ale držte si dveře otevřené - bude se to hodit.

Možná budete jednou potřebovat, aby vám tato osoba dala reference. Nebo v podnikání využijete známosti. Když přijde ten čas, nebudete litovat, že jste strávili pár minut denně, abyste udržovali všechny tyto vztahy.

Foto: Shutterstock.com

3. Pište

Je tomu stejně jako u čtení  - i na psaní je potřeba pravidelně pracovat.

Najděte si způsoby, jak vyjádříte své myšlenky a své nápady. Založte si třeba blog, pište články na  LinkedInu, přijměte projekt na volné noze, pište příspěvky na webové stránky vaší společnosti, vytvořte šikovné tweety nebo posty na Facebooku, přispějte do diskusní skupiny, vytvořte si sešit na nápady. Zkrátka možností je dost. A uvidíte, že vám to nakonec více dá než vezme.

4. Ptejte se

To je ta nejjednodušší rada.

Zeptejte se například svého šéfa nebo profesora, jak se dostali tam, kde jsou dnes. Poptejte se svého kolegy, na čem zrovna pracuje. Požádejte spolužáky o vysvětlení náročnější látky. Požádejte o pomoc, když to potřebujete.

holka poslouchání, poslech
work
Podcasty, které vás posunou kupředu
4. 2. 2018
5 minut poslouchání

Buďte zvědaví na schůzkách, při posezení u oběda, na internetu. Vždy se snažte dozvědět víc a pochopit, co nevíte a neznáte. Hlavně věřte, že neexistuje nic jako hloupá otázka a pokud se nezeptáte, budete toho v budoucnu jen litovat.

Zdá se vám vše příliš jednoduché, že? Ale pokud máte tendenci být líní (samozřejmě co se týká vaší kariéry), tohle vám pro začátek pomůže. Koneckonců - jak těžké je číst, psát, komunikovat a ptát se na jednu věc denně? Vyzkoušejte to a dejte nám vědět!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější