studium, knihovna

Kde získat informace o škole? Nejvíc vám pomůžou současní i bývalí studenti

Výběr vysoké školy není nic, co by se mělo brát na lehkou váhu. Sice svoje rozhodnutí můžete později změnit a přestoupit na jinou školu, ale tohohle přešlapu vás může ušetřit včasný průzkum. Vždyť to znáte – kdo je připraven, není překvapen. Informačních kanálů je hned několik a zdaleka se nemusíte spoléhat jenom na webovky školy.

Facebook je váš kamarád

Můžete objet všechny Dny otevřených dveřích, projet každičkou stránku na webu univerzity, a stejně nezískáte tak cenné informace, jako když do zjišťování zapojíte Facebook. Přeci jenom je to především sociální síť a tady platí, že není nad osobní zkušenosti a upřímný názor.

Jak správně vybrat studijní obor a nešlápnout vedle
Studenta
Jak správně vybrat studijní obor a nešlápnout vedle
26. 1. 2015

Možností máte hned několik. Proklepněte svoje přátele, možná se mezi nimi skrývá nějaký informátor anebo vám dají kontakt na svého studujícího známého. Podívejte se po facebookových skupinách, které často sdružují nejenom studenty, ale i zájemce a služebně starší studenti jsou tam ochotní. O velkých prázdninách se také tvoří skupiny pro budoucí prváky, kde je to pro výzkum jako stvořené.

Na škodu není projet také oficiální facebookové stránky univerzity a její youtube kanál. Univerzity pomalu přecházejí do moderní doby, a tak se pomocí některých videí můžete podívat přímo do centra dění.

Zn.: Prosím, upřímně

Nebojte se studentů ptát na všechno, co vás napadne. Aspoň si uděláte lepší představu o organizaci studia, jeho náročnosti a dalších věcí, co vás zajímají. Nenechte si ale mazat med kolem pusy - někteří studenti neříkají celou pravdu, protože nechtějí budoucí prváky děsit a odradit je od studia ještě před začátkem. Poproste je proto o upřímnost. Aspoň vás pak nával seminárek nebo rozvrh od pondělí do pátku nezaskočí.

Pamatujte také na to, že lidský mozek je věc záhadná a má tendenci zapomínat to špatné, takže se ptejte, ptejte a ještě jednou ptejte. Pořádně dopodrobna.

Kolik oborů studuješ, tolikrát jsi člověkem. Nebo ne?
Studenta
Kolik oborů studuješ, tolikrát jsi člověkem. Nebo ne?
22. 5. 2017

Kde jinde ještě hledat

Klasickou studnicí informací jsou samozřejmě stránky školy a dny otevřených dveří, které byste neměli vynechat - aspoň u oboru, o který vám jde nejvíce. Čím dál víc studentů jezdí také na akce typu Gaudeamus nebo Informační den UK, kde najdete všechno přehledně na jednom místě. Na Gaudeamus najdete také současné studenty, můžete se tak ptát přímo jich.

Některé střední školy pro svoje studenty pořádají absolventské přednášky, kam jezdí absolventi představit svůj obor. Tato povídání jsou zvlášť šikovná, protože na rozdíl od Gaudeamu tam nenajdete jenom přemotivované a nadšené studenty, ale i ty, co mají ke škole výhrady a rádi se s vámi o ně podělí. Navíc vám mohou dát další tipy třeba na ubytování nebo studentské spolky. A pokud to u vás ještě nemáte, tak není nic snazšího, než se domluvit s vedením školy a dohromady to zorganizovat!

A pokud jste nikde nenašli uspokojivé informace, ponořte se do vod různých internetových fór. Pravděpodobně už někdo před vámi tohle dilema řešil, takže tam najdete řadu užitečných rad.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější