Ostravská univerzita - nové budovy

Ostravská univerzita slaví! Chystá se supermoderní areál za miliardu

Potvrzeno. Ostravská univerzita byla úspěšná se svým projektem na nový multifunkční areál a nejen studenti, ale i široká veřejnost se tak brzy mohou těšit na unikátní prostor pro sport, umění i design. Díky více než miliardě z evropských fondů vznikne v Ostravě na Černé louce u řeky Ostravice nejen supermoderní zázemí, ale i nové obory.

Sportoviště i koncertní sál

Místní Katedra studií lidského pohybu sice patří mezi českou vědecko-výzkumnou špičku, ale doposud neměla vlastní sportovní zázemí a musela si ho pronajímat. To se brzy změní.

Rozsáhlé sportoviště bude sloužit studentům i veřejnosti, ale zároveň bude i výzkumným pracovištěm. Objekt bude mít třeba unikátní běžeckou dráhu umístěnou ve vrchním patře - sportující tak budou probíhat přímo přes výzkumné pracoviště. Dále bude součástí i velký sportovní sál, gymnastické sály nebo lezecká stěna.

Foto: Ostravská univerzita

Další objekt bude sloužit pro hudební i vizuální umění - vznikne zázemí pro Centrum digitálních technologií a design, multimediální učebna, čtyři desítky specializovaných cvičeben a učeben, zázemí pro Operní studio, hudební sál, zázemí pro zvukovou režii i postprodukci, specializovaná laboratoř a výukový ateliér pro muzikoterapii. Zároveň bude součástí budovy DesignLab v podobě cvičného prostoru pro výstavy, který slibuje mezinárodní výstavní činnost, a MusicLab v podobě cvičného prostoru pro komorní hudbu, který rovněž přinese mezinárodní program.

"Mám obrovskou radost a jsem hrdý, že Ostravská univerzita tak významně přispěje k rozvoji místního regionu. Ostrava má obrovský potenciál, jehož naplnění závisí zejména na mladých lidech, a proto je každý vstřícný krok vůči studentům zásadní: rozhoduje o tom, zda v regionu zůstanou, nebo z něj odejdou," říká rektor Ostravské univerzity Jan Lata a upozorňuje: "Za úspěchem projektu je rok tvrdé a intenzivní práce několika nadšených profesionálů. Zejména těmto lidem z Ostravské univerzity patří poděkování za to, co pro region dělají," dodává rektor.

Foto: Ostravská univerzita

Díky novému zázemí vzniknou také nové obory - půjde třeba o průmyslový design nebo trenérství. To by spolu s pěkným prostředím mělo být atraktivní nejen pro české studenty, ale i zahraniční.

Finance na stavbu

Na stavbu škola získala více než miliardu korun z evropského operačního programu Věda, výzkum, vzdělávání ve výzvě zaměřené na strukturálně postižené regiony, která má pomoci těmto regionům v dalším rozvoji. 

Foto: Ostravská univerzita

Školu v projektu finančně podporuje i město a kraj - Ostrava již univerzitě pro stavbu darovala čtyři hektary pozemků poblíž Divadla Antonína Dvořáka, také chce zafinancovat výstavbu podzemních garáží pod areálem.

Do tří let

Kdy se všeho Ostrava dočká? Nyní univerzitu čekají další administrativní kroky, výstavba by ale mohla začít do roka. Otevření objektů je plánováno na rok 2021.

Foto: Ostravská univerzita

Ostravští studenti se tak brzy mohou těšit nejen na nové prostory, ale i technologie, které jim přinesou další možnost a úspěchy. Sledujte web Ostravské univerzity pro daší novinky.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější