Velká Británie

Studium ve Spojeném království – co nás čeká po brexitu?

V roce 2016 se Britové v referendu rozhodli vystoupit z EU a konec členství Spojeného království v evropské osmadvacítce se rychle blíží. K takzvanému brexitu má dojít na konci března 2019. Jedná se o naprostý precedens – žádná země se předtím o odchod z EU nepokusila a vyjednávání neprobíhají zrovna podle představ, proto se poslední dobou množí více a více otázek ohledně budoucnosti. Přinese v nejbližších letech brexit nějaké změny pro zahraniční studenty? A jak hodnotí vystoupení Spojeného království z EU Češka žijící v Londýně?

Studium ve Spojeném království je pro studenty velice lákavé. Před pár lety se pro něj rozhodla i Michaela Kolářová. O možnosti se dozvěděla na veletrhu vysokých škol Gaudeamus, kde navštívila stánek poradenského centra UniLink - to studentům pomáhá dostat se na anglické univerzity. "Předtím jsem studium v zahraničí ani nezvažovala, hlavně kvůli nedostatku informací a předsudků z vysokých nákladů a výše školného. Stačilo se informovat a obratem se mi otočil svět. Pro studium ve Velké Británii jsem se nakonec rozhodla díky široké škále oborů, praktičnosti studia, pracovních možností, využití jazyka a osamostatnění se. Vybrala jsem si obor Marketing, Advertising and Public Relations, což je směr zároveň kreativní i praktický a užitečný. Na českých univerzitách se vyskytuje jen zřídka, a když už, tak je založen více na teoretické bázi než na praxi."

Chceš důvod pro studium ve Velké Británii?  Dáme ti jich 5!
Studenta
Chceš důvod pro studium ve Velké Británii? Dáme ti jich 5!
6. 4. 2016

Michaela nebyla jediná, kdo se rozhodl pro britskou univerzitu. Studium ve Spojeném Království je mezi tuzemskými mladými hodně populární. Jak však odchod do UK ovlivní očekávaný brexit? Ti, kteří v Británii momentálně studují, si mohou oddechnout. Podmínky jejich studia ani studentské půjčky se nijak nemění.

A co pokud uvažujete, že byste se na univerzitu ve Spojeném království přihlásili letos a studovat začali od školního roku 2019/20? I pro vás máme dobrou zprávu. Ani pro ty, kteří začnou své studium v roce brexitu, se prý situace nijak nezmění. To platí jak pro bakalářské, tak pro postgraduální obory. Nad následujícími lety však vzhledem k nejasným vyjednáváním panuje otazník, proto je docela možné, že je nyní poslední možnost nastoupit na studium v Británii za současných příznivých podmínek.

Brexit

Brexit je označení vystoupení Spojeného království z Evropské unie, o kterém se rozhodovalo v referendu 23. června 2016. Výsledek byl velice těsný. 51,9 % lidí hlasovalo pro odchod a 48,1 % voličů pro setrvání. Odchod Británie z EU byl stanoven na 29. března 2019, ale poslední dobou se ozývá víc a víc hlasů pro odložení na pozdější datum. Někteří političtí představitelé volají i po opakování referenda.

"Přijímací proces na britské univerzity se dost liší od toho českého. Student se může v rámci jedné přihlášky přihlásit až na čtyři univerzity. Největší rozdíl je v tom, že neskládá zkoušku na základě předchozích znalostí nebo našprtaných otázek. K přijetí na univerzitu rozhodne motivační dopis, doporučení od učitele a také úspěšné složení maturity a jazykové zkoušky. Pro kreativní obory se berou v potaz portfolia a dodatečně pak i pohovory přes Skype. Možná se to nezdá, ale napsání kvalitního motivačního dopisu, který vás má dostat na vysněnou univerzitu, zabere poměrně dost času. Na hodně univerzit není ani potřeba dodat jazykový certifikát - přijímají na základě jedničky nebo dvojky z maturity z angličtiny," svěřuje se Michaela s tím, co musela udělat pro přijetí na univerzitu ve Spojeném království.

Titul ze zahraničí: Co s ním?
work
Titul ze zahraničí: Co s ním?
4. 4. 2016
4 minuty mimo ČR

Populární mezi studenty je i program Erasmus+. I zde máme alespoň pro nejbližší budoucnost dobrou zprávu. Program je v rámci víceletého finančního rámce zafinancován až do roku 2020, a Británie se tak do té doby bude podílet i na tomto programu. Britská vláda navíc schválila návrh komise pro program Erasmus+ i na roky 2021-2027, který byl zveřejněn letos v květnu. Všechno tedy nasvědčuje tomu, že Británie chce být součástí projektu i mimo Evropskou unii. Nicméně ani budoucnost tohoto projektu ve Spojeném království se nedá určit se stoprocentní jistotou. Vše závisí na tom, jak dopadnou vyjednávání, která jsou zatím spíš blíže začátku než konce.

"Abych řekla pravdu, tak brexit, kromě denní dávky zpráv, analýz a názorových rubrik z britských i mezinárodních zdrojů, příliš nevnímám. Poslední čtyři měsíce žiju v multikulturním Londýně, kde jsem narazila na pár demonstrací či pochodů odpůrců brexitu. Evropané si do Velké Británie ještě stále jezdí plnit sny, pracovat a učit se. Nezdá se mi, že by se předbrexitovou situací nechalo hodně lidí ovlivnit. Ti, kteří se sem budou chtít dostat, se dostanou i v případě brexitu. A ti, kteří se třeba obávají nejasné budoucnosti, nejspíš brzy využijí té "poslední" možnosti se sem dostat jednoduše. Abych řekla pravdu (musím zaťukat), ještě jsem se nesetkala s žádným negativním vlivem či komentáři, a to jak na škole, tak v práci. S Brity pracuji a denně komunikuji, ale nikdy jsem se necítila nějak znevýhodněná nebo ukřivděná," hodnotí Michaela současnou atmosféru v Londýně.

Foto: Unsplash.com

Jak bude nakonec brexit finálně vypadat a kdy k němu opravdu dojde, je pořád velkou otázkou. Jednání jsou dlouhá a jednotlivým představitelům se společnou řeč najít příliš nedaří. Nicméně pro studium ve Spojeném království by v nejbližší budoucnosti měly zůstat stejné podmínky jako doposud. "Pro ty, kteří se do Británie chystají nebo přijeli až po referendu, se situace může zkomplikovat. Představuji si, že se zpřísní kontroly a vše bude trochu složitější, ale ne nemožné! Stále ale věřím v soft brexit a to, že se ten oficiální odchod z EU neustále odkládá, tomu taky přidává," dodává pozitivně Michaela.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější