ČVUT - útulny

Úspěchy ze škol: Útulny z ČVUT, ekologická ČZU a oceněná únikovka z MUNI

Nový rok přinesl v českém vysokém školství plno dobrých zpráv a úspěchů. Studenti, pedagogové i univerzity sklízejí tuzemské i mezinárodní ocenění. Že všechno nestíháte sledovat nebo chcete ispiraci? Přinášíme vám přehled, co se (nejen) za poslední týdny opravdu povedlo.

Vánice už návštěvníky Krkonoš nezaskočí - skrýš najdou v nových útulnách, které navrhli a také sami vyrobili studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. Běžná teoretická výuka se tak posunula v praktickou zkušenost. Studenti měli za úkol vytvořit přístřešek, kde si mohou turisté odpočinout, nebo se schovat před nepříznivým počasím. Do Krkonoš se šestice útulen přemístí na jaře, aktuálně jsou vystaveny před FA ČVUT v Dejvicích.

Studenti Fakulty architektury postavili útulny pro Krkonošský národní park | Video: Tomáš Cetkovský, Iva Studená |  01:05

Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze se umístila na 46. místě na světě v prestižním srovnání UI Green Metric World University Rankings 2018. Žebříček vyhodnocuje, jak jsou univerzity a vysoké školy ohleduplné k životnímu prostředí. První tři místa obsadily Wageningen University & Research z Nizozemska, University of Nottingham v Británii a University of California, Davis ve Spojených státech. Žebříček obsahuje 719 škol, celkově posuzoval několik indikátorů: infrastrukturu, energie a klimatickou změnu, odpad, vodu, dopravu a výuku.

Brněnské VUT má jako první technická škola institucionální akreditaci. Brněnská technika je tak první z takto zaměřených vysokých škol, která ji získala, celkově je devátou univerzitou v ČR, jež může tímto způsobem sama schvalovat studijní programy.

Institucionální akreditace

Institucionální akreditace se uděluje zpravidla na dobu 10 let. Za určitých podmínek umožní vysoké škole samostatně vytvářet a uskutečňovat studijní programy stanoveného typu (bakalářský, magisterský nebo doktorský) v jedné nebo více určených oblastech vzdělávání.

Škola např. dostane akreditaci na oblast "ekonomie". Bude ale už na ní, jaké konkrétní ekonomické obory si vytvoří. Akreditační komise je schvalovat nebude, ta schválí jen ekonomický studijní program jako celek. VUT tak v roce svého 120. výročí získá novou možnost slučovat stávající studijní obory do obecnějších studijních programů, které budou mít jednotlivé specializace. Na diplomech absolventů se bude nově uvádět jen samotný studijní program.

Zdroj: MŠMT

Studentka Vysokém učení technickém (VUT) v Brně vyvinula aplikaci s názvem Energram, která ušetří za elektřinu. Až pětinu nákladů spojených se spotřebou stále se zdražující elektrické energie by mohli v budoucnu ušetřit uživatelé nové aplikace pro mobilní telefony, kterou při svém studiu v Brně vyvinula ruská studentka Valeria Maksimovičová. Se svým projektem před časem vyhrála prestižní mezinárodní soutěž The Energy Transition Business Camp, v níž se sešly nápady z oblasti energetiky z celého světa.

Úniková hra Fakescape, kterou vyvinuli studenti politologie brněnské Masarykovy univerzity, získala druhé místo v celosvětovém finále americké soutěže Peer-to-Peer, na níž se podílí i společnost Facebook. Tématem hry je fiktivní příběh novinářů, kteří musí prokázat schopnost ověřovat informace. Úniková hra je určena pro studenty středních škol a má naučit mladé lidi rozeznat dezinformace, označované anglicky jako fake news. Skupina studentů vedená pedagogy Milošem Gregorem a Petrou Vejvodovou z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity přišla s konceptem únikové hry proto, že se s osvětou v oblasti dezinformací ve veřejném prostoru chtěli dostat k co největšímu množství mladých lidí.

Studenti s únikovou hrou FakeScape vyhráli druhé místo v celosvětovém finále americké soutěže Peer-to-Peer: Jsme nadšení, byl to velký úspěch | Video: Daniela Drtinová |  16:03

Máme být na co hrdí, že?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější