motivace

Úspěšné studium není všechno

Každý student někdy propadá pocitům selhání a takové té klasické studentské životní beznaději... Známe to všichni. Máme pocit, že nejdeme po té správné cestě (jakou od nás rodiče a okolí očekávají), že tu školu možná ani nedokončíme a pak dozajista nastanou všechny ty katastrofické scénáře. Bez titulu si jen těžko najdeme práci, nebudeme mít na nájem… No, ono to možná nebude zas tak horké. Zkuste se na chvilku zastavit, nadechnout se a zamyslete se, skutečně je úspěšné studium vším?

Zkusíme se podívat na příklady ze světa. Bill Gates, Jack Dorsey, Mark Zuckerberg, nebo třeba Steven Spielberg, ti všichni mají milionové nebo možná miliardové jmění a jsou skutečně úspěšní a výjimeční i přesto, že nikdo z nich nikdy nedokončil vysokou školu. Ano, víme, že Bill Gates se nyní může pyšnit čestnými tituly, ale to už je jiná kapitola.

Jak je to tedy možné? Řekněme si to otevřeně - úspěšné studium vysoké školy není všechno. Je tady spousta absolventů s vysokoškolským titulem, kteří nemají nijak zvlášť dobrou práci a ve svém životě se spíše lidově řečeno jenom plácají a neví co se sebou. Práce je nebaví, nemají čas na své koníčky a rodinu a ke všemu mají i málo peněz. V čem je tedy to tajemství?

Spíše než o pár kouzelných písmen před nebo za jménem, jde o pravidelnou intenzivní práci, zápal, vášeň, nadšení a spokojenost sám se sebou. Zápal pro to, co dělám, vášeň a nadšení pro práci a spokojenost se svým životem právě v tomto okamžiku. Nejdůležitějším a zároveň často také nejobtížnějším úkolem je totiž najít něco, co nás bude skutečně bavit, naplňovat, dělat nás šťastnými a zároveň nás to uživí a umožní nám to mít dostatek času také na sebe, své koníčky a blízké.

Pokud vás vaše studium nenaplňuje, nebo na něj zkrátka nemáte, možná to není ta správná cesta, kterou byste měli jít. Co vás baví? Každý z nás má nějakou činnost, která ho dokáže naprosto pohltit natolik, že nevnímá svět kolem sebe, čas najednou plyne úplně jiným tempem, nemáme hlad ani žízeň a jsme dokonale strženi okamžikem. Že? Pro někoho to může být psaní, pro jiného natáčení nebo úprava videí, pletení, práce se dřevem….

Zkrátka úplně cokoli

Máte něco takového? Každý takovou činnost má, jenom si toho možná nejste vědomi. Začněte si více všímat sami sebe a zkuste si odpovědět na pár otázek. Co byste dělali, kdybyste teď měli vyhrát ve sportce několik desítek milionů a práce pro vás nebyla jenom zdrojem financí? Anebo kdyby vám teď snad, nedej bože, lékaři oznámili, že máte řekněme dva roky života. Asi byste je nechtěli strávit ve škole nebo práci, která vás nebaví, nenaplňuje a nic vám nedává, že?

A ne, nikdo nevydrží dlouho nic nedělat a jenom upíjet drinky na pláži - náš mozek potřebuje a chce nějakou činnost. Co byste dělali a co byste dělali pořád, i zadarmo? Víte? Tak dělejte přesně to. Ne to, co byste podle okolí měli dělat, ani to, co je běžné, nebo to zní dobře, když to vyprávíte svým vrstevníkům anebo to sázíte na sociální sítě.

Najděte a dělejte to, co vás dělá skutečně šťastnými.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější