Zachránit život můžete dvěma způsoby. Martina zvolila separátor

Zachránit život můžete dvěma způsoby. Martina zvolila separátor

Nezištně někomu pomoct je to, co definuje dobrého člověka. Nezištně zachránit život někomu, koho neznáte a zřejmě ani nikdy nepoznáte, k tomu chce ještě odvahu a velké odhodlání. Studentka Martina do toho šla. A dovolila nám ji při tom vyzpovídat.

Stát se dárcem kostní dřeně je jednoduché. Zajdete do odběrového centra (nebo na některou ze studentských náborových akcí), vyplníte triviální dotazník a necháte si odebrat malou ampulku krve. Dostanete kartičku a avízo, že se vám možná někdy někdo ozve a pozve vás na další krevní testy. Tedy, pokud se poštěstí a budete se shodovat s někým, kdo potřebuje pomoc.

Jak registrace probíhá, jsme si vyzkoušeli i my ze Studenty. Na to, jak se v květnu registrovali šéfredaktorka Markét se svou pravou rukou Ráďou, ajťák Tom, obchoďačka Péťa, Iris z Universa a redaktoři Markét H. a Mojmír, se můžete podívat tady.

Kde pro vás ale začíná ta skutečná výzva? Při tom osudném telefonátu, kdy se vás hlas na druhém konci linky zeptá, zda jste pořád ještě ochotni zachránit někomu život. A vy jste. Tak jako studentka Martina, která si s námi povídala přímo při odběru svých krvetvorných buněk o tom, proč má dárcovství smysl a jak to celé probíhá:

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Existují dva způsoby odběru krvetvorných buněk - v celkové narkóze přímo z pánevní kosti anebo při normálním vědomí pomocí tzv. separátoru. Martina se rozhodla pro separátor, který z její krve filtruje krvetvorné buňky několik hodin. Nic ji při tom nebolí, jen prý občas něco zabrní kvůli úbytku vápníku v krvi, který je ovšem okamžitě doplňován.

Proč se stát dárcem?

V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Moderní léčebné postupy (chemoterapie, imunoterapie, biologická léčba a další) nabízejí u většiny nemocných zlepšení stavu, často však jen dočasné. Naději na úplné uzdravení a návrat do plnohodnotného života přináší v momentě, když už ostatní metody nestačí, transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce. Ten se ale bohužel většinou nenajde v rodině.

Poslední nadějí těžce nemocného je tak cizí člověk, který se nechal zapsat do registru dárců a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné těm pacientovým.

Podívejte se na stránky Českého národního registru dárců dřeně, kde najdete odpovědi na řadu otázek, které by vás v souvislosti s registrací nebo dárcovstvím mohly zajímat. Inspirujte se také příběhy z naší sekce Studium až na dřeň a jděte do toho. Martina vám dosvědčí, že ten pocit je k nezaplacení.

Video i foto: Jindra Kodíček

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější