Zefektivněte svůj tréninkový plán díky znalosti vašich genů

Zefektivněte svůj tréninkový plán díky znalosti vašich genů

Říká se „sportem ku zdraví“. Ne vždy to ale musí být nezbytně pravda. Sebeaktivnější sportovní jedinec si místo zdraví může přivodit závažné problémy, nebude-li respektovat nastavení svého těla. Pro jeho lepší pochopení je dnes už možné absolvovat genetický test.

Sport je nástrojem ke zlepšení fyzické kondice, nástrojem k hubnutí a koneckonců i živobytím mnoha z nás. Přemýšleli jste však někdy nad tím, proč někomu jde to a někomu zase ono? Proč ten sportem hubne a onen sportem nabírá svalovou hmotu? Nezáleží jen na tom, jaký druh sportu provozujeme. Záleží na tom, jaký druh sportu provozujeme s ohledem na své genetické predispozice, využívajíc znalostí svého DNA.

Lidské tělo je komplikovaný nástroj a u každého funguje trochu jinak. Proto by přístup ke sportu, chceme-li ho provozovat jinak než rekreačně, měl být individuální. Stejně jako je individuální naše DNA. Neexistuje nic jako obecné poučky či zaručené pravdy. Klíčem k zefektivnění naší fyzické kondice a využívání našeho těla na sto procent je přistupovat k pohybovým aktivitám na základě úplného rozboru našich genů.

Od genů k medaili

Příkladem toho, jak lze využít znalostí genetického kódu, je i stříbrná olympijská medailistka v cyklistice Dotsie Bausch ze Spojených států. Ta se v průběhu příprav na letní olympijské hry v Londýně roku 2012 zúčastnila programu ValensFit pro lepší pochopení svého metabolismu,  stravovacích návyků a pro zlepšení efektivity svého tréninku a následně i výkonu. Díky výsledkům, které z genetického testu obdržela a následným konzultacím s předními profesionály z oboru zjistila, že má zvýšenou pravděpodobnost k nízkým a nestabilním hodnotám krevního cukru, což negativně ovlivňovalo schopnost silového tréninku. Rozbor navíc ukázal, že potřebuje zvýšit příjem vitamínů B12, B6 a kyseliny listové. Díky těmto informacím se začala soustředit na to, co jí bylo ke zlepšení své kondice doporučeno, a po krátké době začala pociťovat nárůst energie a byla schopná vydržet vyšší zátěž tréninku po delší dobu. Součástí výsledků genetického testu byl však i typ stravy, který je pro její genotyp nejvhodnější, což usnadnilo nakombinovat jídelníček tak, aby bylv souladu s genetikou. Kromě stříbrné medaile byla výsledkem i znalost svých genetických predispozic nejen ke sportu, k potravinám, ale i k různým onemocněním, k obezitě či ke snížené hladině adiponektinu. Veškeré informace, které Dotsie Bausch obdržela a všechna doporučení, která s ní byla zkonzultována, se stala základem pro kvalitnější, zdravější a plnohodnotnější život. Dotsie Bausch je však jen jedna z mnoha, které ValensFit změnil život.

Program ValensFit, který oproti ostatním tréninkovým plánům či jídelníčkům na míru nabízí dlouhodobé řešení všech problémů spojených s metabolismem a zlepšování fyzické kondice, je naprostým unikátem na poli pohybových aktivit a výživy. Ke splnění svých slibů totiž využívá vědu. „Díky rozboru až 75 genetických markerů jsme schopni určit ledacos. Od genotypově vhodné stravy, přes vhodný pohyb, až po genetické predispozice k opětovnému nabytí hmotnosti.“ říká majitel české pobočky společnosti ValensFit Gustavo Vizcardo.

Odborníci společnosti ValensFit jen interpretují fakta, která jim poskytne rozbor našeho DNA spolu se znalostmi genetiky a nutrigenomiky. Klientům tak nenabízí žádné spekulace, ale řešení, které ovlivní celý budoucí život, budeme-li schopni využít poskytnutých informací a naučíme-li se s nimi pracovat.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější