Největší stravovací mýtus: Po páté hodině nejíst!

Největší stravovací mýtus: Po páté hodině nejíst!

Po náročném dnu si tělo žádá doplnit energii. V předchozích článcích jste se dočetli, jak ji doplňovat během dne. A co povečeřet? Večer je třeba energii doplnit ve vhodném složení tak, abychom se druhý den opět cítili být plní energie. A právě proto je také potřeba kvalitního spánku. Co si tedy dát k večeři, aby si v noci naše tělo odpočinulo, nestrádalo hlady a navíc se druhý den rychle probralo k životu?

Večeři si každý z nás představuje tak trochu jinak. Uvedla bych dva extrémy:

  • Večeříme do 17. hodiny, pak už si nic nedáme. Večeříme zeleninový salát se lžičkou oleje.
  • Večeříme ve 21. hodin vydatný steak s hranolky a jdeme si lehnout.

Co je na těchto případech špatně a kde najdeme střed?

V prvním případě je špatně především to, že poslední jídlo připadne na velice brzkou dobu a do doby, než jdeme spát, nám zbývá například ještě 5 hodin. Tělo dlouho strádá a tak se ráno probouzíme unavení a do žaludku ne a ne nic dostat. Zeleninový salát je sice zdravý, ale moc živin nám neposkytne. Stejně tak jedna kapka oleje – vitaminy obsažené v zelenině jsou většinou rozpustné v tucích, a tak se rozhodně nebojte salát obohatit jednou polévkovou lžíci dobrého za studena lisovaného oleje, který vám neublíží – naopak, prospěje například vaší nervové soustavě.

Bylinkový krůtí steak s červenořepovou kaší a křupavou cizrnou

Suroviny na 1 porci:

Krůtí steak o váze asi 120-150g

Čerstvá bazalka

Čerstvý koriandr

Olej

Sůl

Kaše:

1 věší červená řepa (200g), uvařená v celku a oloupaná

25g suché cizrny

Olivový olej extra virgin

Citronová šťáva z ½ citronu

Sůl

Křupavá cizrna:

25 g suché cizrny

2 čajové lžičky oleje

½ čajové lžičky mleté papriky

½ čajové lžičky římského kmínu, rozdrceného

Špetka soli

Špetka sušeného česneku

Čerstvě mletý pepř

Postup:

Cizrnu den předem namočte a druhý den ji v nové vodě uvařte doměkka.  Maso vložte do misky, zalijte asi 1-2 lžícemi olivového oleje a přidejte pár nasekaných lístků bazalky. Rozpalte troubu na 200 ˚C. Na plech položte kousek pečícího papíru. Scezenou a okapanou cizrnu vložte do misky, přidejte koření, sůl a lehce opepřete. Společně promíchejte s olejem. Rozložte na plech a pečte 25-30 minut do křupava.

Červenou řepu nakrájejte na menší kusy, vložte jí do mísy s okapanou uvařenou cizrnou, citronovou šťávou a lehce osolte. Přidejte asi 2 polévkové lžíce vody a rozmixujte. Vodu přidejte podle potřeby a podle toho, jak chcete mít kaši hustou. V kastrůlku prohřejte. Maso vyjměte z misky, osolte z obou stran a na rozpálené pánvi opečte z obou stran. Já ještě maso po opečení trochu podlévám vodou a dusím ho, abych nemusela přidávat příliš oleje. Takto maso dusím asi 7 minut. Záleží na velikosti steaku. Na talíř nandejte kaši, posypejte křupavou cizrnou, naservírujte maso a posypte nasekanou bazalkou a koriandrem.

Foto: Studenta

Ve druhém případě jde naopak o pozdní hodinu, kdy si dopřáváme velice vydatné jídlo, které během noci zatíží organismus a jde možná o ještě větší problém, než v případě úplného vytrávení.

Takže kdy a co jíst?

Nejprve je třeba si uvědomit, kdy se chystáme do postele. Poslední jídlo bychom měli přijmout 2-3 hodiny před spánkem. Tak se stačí strávit a orgány si budou moct během noci odpočinout. Pokud chodíme spát pozdě, dopřejeme si ještě druhou večeři, která bude obsahovat jen trochu kvalitní bílkoviny (sýr s nižším obsahem tuku, tvaroh, jogurt, plátek kvalitní šunky) a kousek zeleniny. Například pokud chodíme spát o půlnoci, navečeříme se mezi 18. a 19. hodinou, a mezi 21. – 22. hodinou si dáme ještě tuto lehounkou druhou večeři, abychom zaměstnali žaludek.

Rukolový salát s rozpečeným kozím sýrem a medovo-rozmarýnovou zálivkou

Salátu vévodí chuť kozího sýra, který skvěle ladí se zálivkou. Za doprovodu červené řepy a piniových semínek se může právě tento salát stát chloubou vašeho kuchařského umění.

  • Vegetariánské, bez lepku
  • Doba přípravy: 15 minut
  • Náročnost přípravy: snadná

Suroviny na 2 porce:

1 kozí camembert (cca 120g)

1 velká červená řepa nebo dvě menší o celkové váze asi 250g

100 g rucoly

10 g piniových semínek

Olivový olej extra virgin

Sůl

Čerstvě mletý pepř

Zálivka:

1 lžíce medu – 25g

3 trsy jehliček rozmarýnu

½ lžíce olivového oleje

Postup:

Troubu předehřejte na 220⁰C nebo na režim grilování. Řepu nakrájejte na tenké plátky. Piniová semínka nasucho lehce opražte na pánvi. Sýr podélně rozkrojte a nakrojenou stranou vzhůru jej položte na plech. Med s rozmarýnem  a olejem dejte do plecháčku a ponořte do vodní lázně. Za častého míchání prohřívejte 10 minut. Během této doby občas med z lázně vyjměte a promíchejte, abyste jej lehce zchladily a nebyl příliš horký. Rukolu vložte do mísy, lehce ji zakápněte olivovým olejem, osolte a opepřete a zlehka promíchejte. Rozložte na talíře. Sýr dejte rozpéct do trouby pod gril. Než se sýr rozpeče (bude to trvat krátce), naskládejte nakrájenou červenou řepu na rukolu. Když začne sýr zlátnout, vyndejte jej z trouby a položte na salát. Přelijte zálivkou a posypejte piniovými semínky.

Foto: Studenta

Špenátová omeleta s rajčátky

Suroviny (cca pánvička Ø18cm):

3 vejce

Smetana 30%

2 menší nebo 1 silnější jarní cibulka

3 cherry rajčátka

20g mozzarelly

Čerstvé bylinky (oregano)

Hrst špenátu

Olej

Postup:

Troubu zapneme na 250 °C nebo na režim grilování. Cibulku nakrájíme na plátky. Rajčátka rozpůlíme. Vejce rozšleháme, lehce zalijeme smetanou, ochutíme solí a pepřem, společně prošleháme. V pánvi rozehřejeme olej, přidáme cibulku a lehce orestujeme. Přidáme špenát, necháme jej lehce ovadnout a zalijeme vejci. Obracečkou rozrušujeme srážející se vejce, dokud přestane tekutá směs zalévat vařečkou odhrábnutou část směsi. Do omelety vmáčkneme rozpůlená rajčátka řezem nahoru. Pokud máme pánev s ocelovou rukojetí, můžeme ji vložit pod gril nebo na horní rošt do trouby. Jelikož ne každý je vlastníkem celokovové pánve, počká, až omeleta zatuhne a pak ji lehce přendá na plech a vloží do trouby. Zapékáme, dokud omeleta nezezlátne a nebude držet tvar. Omeletu vyndáme z trouby, posypeme natrhanou mozzarellou a posypeme čerstvými bylinkami.

Foto: Studenta

Dalším bodem je, co budeme jíst. Hlavní složkou jsou kvalitní bílkoviny, zelenina a kvalitní olej, za studena lisovaný. Pokud se ještě během večera chystáme vydat hodně energie, není problém zařadit do jídla sacharidovou přílohu, která bude představovat menší porci těstovin, brambor, luštěnin apod. Víme-li, že nás čeká naopak klidné posedávání u televize, vynecháme sacharidovou složku anebo si dáme opravdu jen trochu této přílohy. Sacharidy slouží jako zdroj energie, kterou když večer nevydáme, nebudeme ji logicky ani přijímat.

Na otázku, zda volit tepelně upravenou nebo syrovou zeleninu je odpověď zcela jednoznačná. Je-li zima, prohřejte tělo tepelně upravenou zeleninou a přidejte i ostřejší koření. Je-li venku teplo a sezóna nabízí plno šťavnaté zeleniny, zchlaďte se salátem.

Špenátový salát se zastřeným vejcem na schwarzwaldské šunce

Suroviny:

50g baby špenátu

80g uvařené červené řepy

2 plátky schwarzwaldské šunky

1 vejce

Sezamová semínka

Naklíčená řeřicha

Ocet

Zálivka:

1 lžíce olivového oleje extra virgin

1 lžička citronové šťávy

1 lžička javorového sirupu

Sůl a čerstvě mletý pepř

Postup:

Do hrnce dáme vařit vodu na zastřené vejce. Hladina vody nesmí být moc vysoko, vejce se po vlití do vody nesmí rozbít. Když přijde voda k varu, přilijeme ocet (na 0,5l vody asi 1,5 lžíce octa). V hrnci uděláme vír a vejce vyklepneme doprostřed. Vaříme 4 minuty, poté vložíme do misky se studenou vodou. Červenou řepu nakrájíme na slabší plátky. V mističce vymícháme suroviny na zálivku a asi 2/3 vlijeme ke špenátu, zlehka promícháme a přidáme řepu. Salát rozložíme na talíř. Doprostřed složíme dva plátky masa. Na šunku položíme vejce. Salát polijeme zbytkem zálivky, posypeme semínky a řeřichovými klíčky.

Foto: Studenta

Text: Martina Lancingerová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější