5 anglických slov vzniklých v roce 2015

5 anglických slov vzniklých v roce 2015

Angličtina se neustále vyvíjí, nová a nová slova vznikají každý rok. Chceš být v obraze a blýsknout se, až vyrazíš v létě do zahraničí? Chytej dávku pěti nově vzniklých slov v roce 2015, které to dotáhly až do Oxfordského slovníku angličtiny.

Earworm

To určitě znáš. Stačí ti jednou tu písničku zaslechnout a hned se ti zavrtá do hlavy jako červ. Pak můžeš říct třeba: “Have you heard the new song by Justin Bierber? It’s a real earworm.

Lookalike

Pokud jsi něčí lookalike, znamená to, že mu jsi hodně podobný. Často se tento výraz používá pro dvojníky slavných osobností. Třeba: “I hired a Scarlett Johanson lookalike for Tom’s birthday party, I hope he likes it.

Laters

Dřív se v angličtině říkávalo see you later. To se ale ukázalo jako příliš dlouhé, a tak se výraz zkrátil na jednoduché laters. Takže dnes již můžeš říct: “Have a good evening, Pete.” “Laters.” A nebudeš za hulváta.

Look-see

Tento výraz značí rychlou prohlídku nebo snahu o vyhledání něčeho. Používá se třeba, když chceš říct, že chceš něco vygooglit, ale originálnějším způsobem: “I’m going to have a look-see online to see if there are any good shows on tonight.

Pollutable

Capable of being polluted, v češtině nejlépe jako znečistitelný. Pokud je něco náchylné na znečištění, pak je to pollutable. Můžeš tak například říct: “Both the air and the sea are very pollutable.

Nezávislý blog Jazykové.Fairlist.cz

Jazykové je nezávislý blog o jazykovém vzdělávání. Jak sami píší, zaměřují se na "jazykové kurzy, jazykové školy, jazykové všechno".

Nedávno se probojoval mezi 100 nejlepších jazykových blogů (z 1200 nominovaných) v mezinárodní soutěži Top Language Lovers. A právě teď probíhá finále, ve kterém je důležitý každý hlas!

HLASUJ ZDE

Text: Jekatěrina Tkačenko, Martin Smutek (Jazykove.fairlist.cz)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější