6 slavných filmových režisérů bez pořádné školy

6 slavných filmových režisérů bez pořádné školy

Nechte se inspirovat výběrem filmových režisérů, kteří úspěchu ve svém oboru dosáhli bez základů v podobě adekvátních vzdělávacích institucí.

Abyste dělali s úspěchem, co byste dělat chtěli, nemusíte se opírat o školský systém. (Tuto myšlenku však doporučujeme neuposlechnout všem aspirantům na kariéru v medicíně, nebo třeba v pyrotechnice.) Leckdy stačí talent, zápal a enormní míra selfstudění. Příkladů by se daly nalézt stovky. Bill Gates, Steve Jobs, nebo v minulosti John Rockefeller či Henry Ford. Nebo plejáda současných úspěšných filmových self-made manů, z nichž jsme vybrali ty nejslavnější.

1. Quentin Tarantino

„Zkusit natočit vlastní film bez prachů, to je ta nejlepší filmová škola, jakou můžete dostat.“ Nebo: „Když se mě lidé ptají, jestli jsem chodil do školy, odpovídám: ‘Ne, já chodil na filmy.’“ To je jen výčet z reakcí kultovního Quentina Tarantina (Pulp Fiction, Hanebný pancharti) na otázku studií.

Quentin byl filmovým maniakem, sjížděl gangsterky, westerny, japonské filmy a všechno, co se dalo sehnat. Čehož bylo hodně především v osmdesátých letech, kdy pracoval ve videopůjčovně.

2. Christopher Nolan

Autor Batmaní trilogie, Počátku a mnohých dalších vynikajících snímků (nově brázdí kinosály jeho vesmírný opus Interstellar) sice na univerzitu chodil, ovšem studoval anglickou literaturu. Jako bokovku měl během školy natáčení krátkých filmů do univerzitního kroužku. A když se mu s přáteli podařilo natočit celovečerní snímek Sledování, byl o svém další dráze pevně rozhodnut.

Říká, že samovzdělání ho naučilo skvěle chápat celý proces vzniku filmů. Na svých začátcích musel filmy točit, stříhat, starat se i o hudební podklad, což využívá dodnes.

3. James Cameron

Těžko nezmínit tvůrce kultovního Titaniku. Nebo Avatara, dodnes filmu s největšími tržbami všech dob (tedy, pokud nezapočítáme inflaci, poté by vedl Sever proti Jihu). Cameronovo tažení univerzitou nedopadlo dobře, James se začal živit jako řidič kamiónů a intenzivně se zajímat o film. „Nejdůležitější je prostě vzít kameru a jít dělat film.“

Superproducent brakových filmů Roger Corman byl tím, kdo mu dal první šanci - na počátku osmdesátých let měl natočit pokračování hororu Piraňa. Svou filmovou premiéru si Cameron do CVčka nejspíše nedává, ale bránu do Hollywoodu mu otevřela. A o tři roky později mohl natočit Terminátora a začít budovat svou legendu.

4. Guy Ritchie

Hned v patnácti se na studijní dráhu vykašlal Angličan Guy Ritchie (Podfu(c)k, Sherlock Holmes). Pracoval posléze jako poslíček a snil o točení filmů. Zlepšoval se, učil se pracovat s médiem, začal točit videoklipy pro kapely a pomalu rostl. Dvacetiminutový kraťas The Hard Case jej dovedl k natočení celovečerního pokračování - Sbal prachy a vypadni. A kariéra byla nastartována.

5. David Fincher

„Nechodil jsem na žádnou filmovou školu, protože jsem to nepotřeboval. Co je režie zjistíte ve chvíli, kdy se začíná stmívat a vy máte natočit ještě tři scény." Jeden z nejperfekcionističtějších filmových tvůrců dneška pobíhal s kamerou již od mala a hned v 18 začal pracovat v ILM, trikové společnosti svého souseda - George Lucase. Tady se podílel na výrobě efektů pro filmy jako Star Wars: Návrat Jediho nebo Indiana Jones a Chrám zkázy.

Po 4 letech v ILM natočil několik dokumentů, podobně jako Ritchie pár videoklipů a třetího Vetřelce. Ten mu po markantních přestřizích producentů sice ještě slávu nepřinesl, ale následující hit - thriller Sedm - jej rychle vyšvihl do první ligy.

6. Tom Tykwer

Všechny Tykwerovy (Parfém: Příběh vraha, Lola běží o život) přihlášky na početné filmové školy byly zamítnuty, přestože na 8mm kameru natáčel filmy již od 11. Začal tak pracovat jako promítač v malém artovém kině a snil a učil se. Dnes je jedním z nejvýznamnějších tvůrců evropského kontinentu.

Samozřejmě, i historie zná plejádu jmen filmových legend, které o oficiální filmové vzdělání nezakoply. Alfred Hitchcock studoval design. Akira Kurosawa byl malířem. Sergio Leone se do filmařské rodiny narodil. Ani obdivovaný Stanley Kubrick film nestudoval.

Jedno však mají všichni společné - enormní zápal, který své celoživotní vášni věnují, a nezlomnou víru, že úspěch přijde. A on přišel.

Text: Josef Horký

Foto: www.huffingtonpost.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější